Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

SANAL YÜK ?

Başlatan Fixxer, 31 Mayıs 2007, 16:09:24

Fixxer

Herkeze merhaba arkadaşlar sanal bir yükü nasıl oluşturabilirim.
örneğin 5 volt 1 amper çekicek bir sanal yüke ihtiyacım var test için ?
...............................

aster

Sanaldan kastın manken yük mü? sorunu tam anlamadım.  :roll:

Fixxer

Hocam sanaldan kastım sadece yük olarak kullanılacak bir devre tabirim yanlış olabilir. mesela bir dc/dc convertör yaptım bunu 1 amperde test edicem yada bir bataryam var nekadar gideceğiyle ilgili test yapıcağım bir düzenek diyim evt evt   sanal yanlış bir kavram oldu.    1 amper çeken sabit bir yük.

gevv

10w tas direnc  hesabı  v/r  ben bi  ara 5v 1.5a  test etmiştim

vale9

Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

aster

Test süren uzunsa 0,5A den sonra taş direnç ısınır ve rahatsızlık verir,
ya çok vatlı olacak fazla ısınmıyacak bir soğutucuya falan takabilirsin
yada lamba kullanacaksın, ufak halojen spot ampullerinden kullanabilirsin.

Fixxer

Direnç takmayı bende düşündüm ama dedim belki farklı  bir yöntem vardır. yalnış bişi yapmayayım halojen lambaların 5 volt olanları varmı acaba?
-trt de staj yaparken 1 kw lık vericilere sanki böyle bir yük takıyorduk gibi bişiler hatırlar gibi oldum malum staj biteli 3 yıl oluyor.

gevv

Alıntı yapılan: "aster"Test süren uzunsa 0,5A den sonra taş direnç ısınır ve rahatsızlık verir,
ya çok vatlı olacak fazla ısınmıyacak bir soğutucuya falan takabilirsin
yada lamba kullanacaksın, ufak halojen spot ampullerinden kullanabilirsin.
dogru unutmusum sogutucu kullanmıstım

aster

RF çıkışların empedans sorunu olduğu için orada direç kullanımı daha yaygındır ve üstünde soğutucu vardır
değişik ampuller var elektrikçilerden bakıver, sürekli bu işi yapacaksan seri paralel baglayarak bir tane hazırla camlarına el sürme Alüminyum folyo ile üstünü bol bir şekilde sar ışık göz almasın.
veya 1-2mm krom telde olur bir şeye sar istediğin akıma geldiğinde orayı sabitle, en iyisi bu olur

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

Biraz daha bilgi alıyım hocam şimdi (LM2576-5)  ile 24 voltu 5 volta düşürdüm standart datasheet'indeki devreyi yaptım. bir araçta kullanıcak bu dc/dc  devreye koruma olarakta bir ek yapmam gerekirmi acaba?  

çok sağol un hocam direnç bağlamak nedense çok soğuk geliyor sabah erkenden bunu deniycem.

gevv

Alıntı yapılan: "Fixxer"
çok sağol un hocam direnç bağlamak nedense çok soğuk geliyor sabah erkenden bunu deniycem.
ole yada bole:) olay yine direncte bitiyor :)

OG

Ben de devredeki direnç değerinde bir değişiklik yaptım, önceki değer normal tramsistöre göre idi, bu ise darlingtona göre.

Bu devredeki mantık şudur. Emetördeki direnç üzerinde düşen gerilim zener sebebi ile sabittir. Direnç üzerindeki gerilim sabit ise akımı da sabittir. I=U/R den akım tespit edilir. U=Vz-Vbe dir. Darlingtonda Vbe=1,3V~1,4V civarıdır

U=3-1,3=1,7
R=U/Ir
R=1,7/1=1,7ohm

LM2576 max akım ve ısıl korumasına sahiptir. Ters gerilim vermezseniz o kendisini korur. Çıkışa fırçalı motor gibi ark yapan bir yük bağlamayacaksanız problem olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

4 tane 20 ohm 5 wat taş dirençi parelel bağla .