1N4007 seri bağlayınca ısınıyor?

Başlatan crypto, 01 Haziran 2007, 16:20:26

crypto

Selamlar.
DC 9 volt u 4 adet 1N4007 seri diyot bağlayarak 5.7 volt civarına düşürüyorum. Diyotlar üzerinden toplam 180-200 mA civarında akım çekiliyor. Diyot un datasheetinde 1 Amper yazdığı halde diyotlar aşırı derecede ısınıyor.

Problem nedir anlayamadım, yardımlarınızı bekliyorum.

remzi

ampermetreyle diyotların içinden geçen akımı ölçtünmü yoksa okadar akım akabilir diyemi düşünüyorsun. bence 200mA de 1n4007 nin ısınmaması gerekiyor.

kolay gelsin...

ise

ısınması normaldir. bir şekilde voltajı düşürebilmek için ısı olarak dönüştürmesi gerekir. orada yazan değer 1 amper en yüksek akım değeridir. bunun içinde soğutucuya bağlanması gerekir. pdf incelerseniz  Derece /Watt  oranı mevcuttur.. 100 dereceye kadar normal halde çalışabiliyor  zaten katalogundada -55 + 175 derece olarak belirtiyor..

crypto

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
@remzi
Diyotlarla adaptör çıkışı arasına ampermetre bağlayarak ölçüm yaptım. Zaten kullanmış olduğum hazır devrenin çekeceği max. akım da 200 mA. Datasheetinde de öyle yazıyor.

@Kullandığım 9 volt adaptörün diyotları da 1N4007 ama hiç ısınma yok.

Acaba diyotları seri bağladığımdan kaynaklı bir şey mi?

OG

ise hocam akıma dikkat etmedi sanırım. 180-200mA de ısınmaması gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ise

og hocam dediğiniz doğru ama tek diyot için. hocam zaten ısıtan akımdır. diyotu alternatif dalgadaki akım gibi düşünemeyiz. üzerine verdiğimiz görev voltaj düşümüdür. bunun için verilen değerler bellidir. (seri bağlanarak ) direnç gibi kullanılmıştır. belki direkt 1 diyottan 1 amper (AC) diyottan 200 ma çekiyor gibi düşünüyoruz hatamız burada zaten. derece/watt = 50 oduğunu hesaba katmamız gerekir.  tüm diyotları tek diyotmuş gibi değerlendirirsek voltaj düşümü sadece 0.7 dir hesaba göre 3,3 volt voltaj düşümü ve 200 ma akım çekilmiştir diyot üzerinde toplam 660 mW enerji harcanmıştır.   formüle bakarsak Derece= 660mW *50 gördüğümüzde  33 derece (ısı üreteci !!! )buluruz ( darbe akımları varsa bu ısı dahada yükselir) . ne kadar fazla seri diyot bağlarsınız watt okadar  yükselmiş ve ısıda aynı oranda yükselmiş olur.