Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

pwm yardım

Başlatan alikorkmaz_88, 02 Haziran 2007, 13:14:18

alikorkmaz_88

merhaba. pwm kullanarak ac fanı kontrol etmek istiyorum.elinde hız kontrol devresi var. timer2 ve duy ayarlanı nası ayarlamam gerek tini bilmiyorum bunlar ne olmalı ?
  setup_ccp1(CCP_PWM);   
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_1, 250, 16);
   set_pwm1_duty(40);

ingilizce bilmediğim için css de nasıl hesaplandını bilmiyorum. hızı kontrol ediyorum şu şekilde
if (input(PIN_A2) == 0 )
     {
      if ((c >= 1) & (c < 255))  c=c+1;
      setup_timer_2(T2_DIV_BY_1, c, 16);
     }
    if (input(PIN_A3) == 0 )
     {
      if ((c > 1) & (c <= 255)) c=c-1;
       setup_timer_2(T2_DIV_BY_1, c, 16);       
     }
    if (input(PIN_a4) == 0 )
     {
      if ((b >= 1) & (b < 255))  b=b+1;
      set_pwm1_duty(b);
     }
    if (input(PIN_a1) == 0 )
     {
      if ((b > 1) & (b <= 255)) b=b-1;
      set_pwm1_duty(b);
     }

yani butonla duy ve timer2 ayarlarını azaltıp çoğaltarak  fan yavaşlıyor yada birden hızlanıyor 16f628 kullanıyorum(dahili osilator). biraz daha aralıklarla hızlanmasını istiyorum bunu nasıl sağlarım.220 ac fanı hızlandırıp yavaşlatmam için gerekli ayarları nasıl yapmam gerekir teşekkürler.

Logan

@alikorkmaz_88, hazırladığın sistemin devre şemasını koyarsan daha iyi olur.Bir de merak ediyorum acaba AC fanı PWM ile nasıl kontrol ediyorsun??? Eğer devrende triyak varsa ve gate bacağı PWM çıkışına bağlıysa saçma sapan davranması normaldir.Genel olarak AC yükler kontrol edilirken (motor, rezistans vs.vs.) Zero Crossing Detector yöntemi kullanılır ki en sağlıklısı da budur. :)
İmza.

alikorkmaz_88

hayır moc3021 ile sürdük triakı tabiki devremiz çalışmakta başka cıhazın bir parçası olarak çalışıyor ben kendim kontrol etmek istiyorum o cıhazdan bağımsız olarak benim takıldım nokta hız devresi var ama pic 16f628 ile pwm kullarak yapmak istiyorum takıldım nokta frekans ayarlayamıyorum yani duty ve timer2 ayarını yapamıyorum yapamıyorum.devre şemasını boş oldm zamanda çizip vericem.teşekkürler.

MURSEL

ali arkadasım pwm ile ac motoru kontorol edilecekse  alıcı ac motor oldugu için  sanırım sadece frekansı degiştirerek yapabilirsin duty süresi ac motorlarda işleme sokulmaz periyodun yarısı seklinde ayarlaman gerekiiyor frekansı da pır2 yazmacına ayzdıgımız deger ile ayarlanıyor ama belirli bir frekans aralıgı var yoksa ac motor sorunlar dogurabilir servo  ve dc  motorlarda  duty süresiyle yani etkin degerini oynayarak hız kontrol yapılır  buda ccp1 yazmacı olması lazım yazmacların yazılışı tam olarak aklımda değil söyleyabilceklerim bunlar  kolay gelsin

Logan

@alikorkmaz_88, AC güç kontrol üniteleri yapılırken PWM metodu çoooook nadir kullanılır.O da bildiğim kadarıyla sadece 3 fazlı motorlarda işleme konur.AC güçlerde sistemi çalıştırabilmek için 220 V 50 Hz sinyali yakalaman ve buna senkron olarak triyakı sürmen gerekir.PWM'e ihtiyacın yok.Yapman gereken sadece Zero Crossing devresi kurup sinüs oidal dalgaların başlangıç noktalarını bulmak ve 10ms'lik sinyal süresini istediğin oranlarda kesmektir.Tabi + ve - alternansın aynı olmasına dikkat etmen gerekir.Bu sebeple sana triyak kullanıp kullanmadığını sordum.  :) Fakat ben ille de PWM kullanacağım lütfen soruma cevap veriniz dersen CCPR1L registeri ile CCP1CON registerini 4. ve 5. biti duty cycle ayarlarını yapıyor.Ben CCS den pek anlamıyorum fakat mantık olarak sistem budur.Kolay gelsin, iyi geceler...
İmza.

alikorkmaz_88

hım mesela periyot 100 ise duty de 20 ayarladımda fanı yaşavlatıyor ama 21 yaptımda direk hızlanıyor yada 19 yaptımda duruyor :D 1 kademe oynuyor niye böylesizde ?

CaFFeiNe

şöyle bir mantıklada pwm yapabilirsin

mesela periyodu 2sn olarak düşün minimum duty süresini ise 0.1sn diyelim

triyak sürekli kapalı
0.1 sn triyak açık 1.9sn kapalı
0.2 sn triyak açık 1.8sn kapalı
0.3 sn triyak açık 1.7sn kapalı
...
...
...
1.8 sn triyak açık 0.2sn kapalı
1.9 sn triyak açık 0.1sn kapalı
triyak sürekli açık

döngülü bir sistem yada kesme kullanarak yapılabilir
fanda yavaşlama hızlanmalar görülebilir ama işine yarar sonuç alırsın gibime geliyor

yazılımsal bir pwm oldu :) örnekte 20 adım var arttırılabilir gerekiyorsa