Lem Akım trafosu

Başlatan aster, 07 Haziran 2007, 13:54:24

OG

aslan_korhan otomobil alternatörü olarak algılamış, onun çıkışı dc olduğu için o cevabı yazmış, ben de aynı şekilde anlamıştım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

@MURSEL

3fazlı AC sistemde olay farklı. Yani daha önce dediğim pek olmaz.

Ama aster'in verdiği resimdeki gibi birşey olabilir. Orada elektronik bir malzeme olması önemli değil. Çıkış bobinini bir köprü diyot ile doğrultarak çekilen ampere göre DC voltaj alırsın.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

MURSEL

@aslan_korhan hocam suan  elimde 100a /5a  akım trofom var maximum akım gectiginde yani 100 amper geçtiginde cıkışından 5 a olucak ve buna göre r1 direncini ayarlamam gerek bu r1 direncini büyük secersem örn 10 k gibi içinden gecen akım azalacak ve üzerine düşen gerilimde azalıcak bunu bir ön yükseltecle yükseltip pic e uyarlasam olurmu  bu devre için ideal degerlerini verebilirmisiniz tecrübelerinize dayanarak bu r1 dirençini muhakkak yüksek güçlümü secmem lazım :?:

aslan_korhan

Tam değerlerini bilemeyeceğim ama dediğin gibi bir sistem olur.
Bu tür sistemlerle pek bir işim olmadı. PC Güç kaynaklarında böyle bir akım trafosu kullanılıyor bazen.
Tam değerini direnç ile ayarlamak yerine PIC'ten de ince ayar yapabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

Akim tafosunu 10K ile yuklerseniz o trafo akim trafosu olmaktan cikar.
Cikisi ampermetre ile kisa devre olmak zorunda.

Trafonun cikisini cok cok kucuk bir direncle yukleyin. Ardindan opampli devrelerle elde edilen minik voltaji isleyin dogrultun vs....

Amac asiri akim korumasi olsaydi bu dediklerime gerek yoktu. Ancak siz sensor (olcu aleti) istiyorsunuz. Bunun da yolu anlattigim gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com