Trafosuz smps ler

Başlatan teknikadam, 11 Haziran 2007, 13:58:50

teknikadam

Trafosuz smps lerin çalışma mantığı hakkında bilgi verebilirmisiniz?  Bir şema buldum fakat yorumlayamıyorum. 24 - 240 VAC den sabit 24 VDC çıkış elde etmem gerekiyor fakat nasıl yapabileceğim hakkında şuan bir fikrim yok. Forumda arama yaptım fakat bana yardımcı olacak pek birşey bulamadım. İyi çalışmalar.

burak_82

AC yi doğrultup step down konvertör kullanabilirsin. Geçenlerde ben st nin viper IC si ile yaptım ama akımı düşük. 150 ma çekince korumaya geçiyor

otm

merhaba
piyasada vicorun smps modulleri var. tamamen trafosuz ve yüksek dayanma güçlü mos ve smps sürücü chip mantığıyla yapılmış.275vdc civarı bir gerilimden 12-24 ve 48 v 10 ve 20 amper civarı güç verebilen modelleride var

sezgin05

Eski model TV lerde STR yada yaygın adıyla sıcak şase denen sistemlerde trafosuz SMPS e bir örnektir.

CLR

Trafosuz en fazla 350mA (190Vac-265Vac aralığında ) kadar verebilen Powerint'in power switch'leri var. Güvenlik payı ile max 200mA gibi gibi düşün. Bu yeterli ise powerint.com'u incele.Fakat senin istediğin gibi 24Vac-240Vac'ye kadar çalışabilecek bir devre neredeyse imkansız,

Yeterli değilse mecburen trafolu olacak. (yüksek frekans veya 50hz trafolu) Ama yine  24Vac-240Vac aralığında çok zor,

Kolay gelsin..
Knowledge and Experience are Power

DRK

Arkadaşların bilgisi olsun diye söylüyorum. Piyasada 24-240 VAC girişe karşı çıkışında sürekli 24 VDC olan devre var. Stajda gördüğüm zaman rölesinde, güç kaynağı olarak bu prensible çalışan trafosuz bir güç katı vardı.
ÇALIŞMAK VE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ...

z

Endustriyel sensorlerin bazilari dediginiz gibi. 24..240V AC DC farketmez.

Icinde ne oluyor hic bakmadim ama muhtemelen step down tipi klasik regulator olmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Dediğiniz gibi zaman rölesi  gibi akım çekmeyen elemanlar için elbette trafosuz power supply yapılabilir, çok basit olması isteniyorsa  , Mesela max. 50-100mA için , kapasitif trafo kullanılarak(kondansatörün kapasitif reaktansı) yapılabilir. Microchip'ten bu konu ilgili pdf adresini aşağıya ekliyorum.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00954A.pdf
Knowledge and Experience are Power

z

Kapasitif yontemle sadece belli bir giris voltaj degeri icin yapabilirsin. Araligin bu kadar genis olamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

Ne kadar akım gerekli? Kendin yapman şart mı? Bütçeniz nekadar? Kaç tane alacaksın?

teknikadam

1.100mA
2.Evet kendim yapmalıyım
3.Bütçe sorun değil
4.Bkz. cevap-2

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

files

Bir şema var demişsiniz . Buraya aktarmanız mümkün mü? Belki anlayıp yardımcı olabiliriz

DRK

Maalesef buraya aktaramıyorum.
ÇALIŞMAK VE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ...

PhD

Alıntı yapılan: "DRK"Maalesef buraya aktaramıyorum.

Neden acaba sorunu söyleyin yardımcı olalım. :?:
...hiç...

files

Şahsi kanaatim, bu iş trafosuz olmaz. İzolasyon gerekir.

SMPS içinde ki trafo da bir trafodur. Hazır modüllerde de trafo vardır. frekans yüksek olduğundan ebat düşüktür.  

5V 800mA civarı  akım veren 90 .. 240 V aralığında çalışabilen cep telefonu şarj aletlerinden yola çıkılabilir. Bu devre modifiye edilerek işinizi kesin olarak görecek devre yapılabilir. Osilasyon tüm giriş gerilimi bölgesinde çalışabilir olacak, Sadece Anahtarlama kısmı ayrıca anahtarlanacak