MC14490 ( MC14490P ) Hex Contact Bounce Eliminator DIP16

Başlatan Ziya, 13 Haziran 2007, 00:17:37

Ziya

Bu entegre (adet fiyatı 4 dolarmış) röle kontaklarından gelen on-off durumlarındaki bounceları yok ederek temiz, düzgün bir sinyal seviyesi elde edilmesinde kullanılıyor.  

Her ne kadar MC14490 için Hex Contact Bounce Eliminator dense de içerisinde 6 adet bounce giderme (debounce) devresi bulunuyor. Hex'i nereden gelmiş anlayamadım.

Bu entegreyi daha önceden kullanan oldu mu? Sormak istediğim harici clock veya dahili osilatör için 2 MHz seviyesinden bahsediliyor. Bounce frekansı bu seviyelerde midir ki bu kadar yüksek frekans kullanılıyor yoksa frekansı yanlış mı algılıyorum.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

OG

Hex, 6 adet içermesindendir. Dual, quad, hex, octal falan der datasheet ler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

og hocam'da aciklamis hex 6 adet anlaminda artik gerek duymuyorum microlardan dolayi ama ttl'ler le ugrastigimiz zaman en sik bas vurdugumuz yontem idi cok iyi randiman vardi tek kusuru entegre'nin
besleme ayaklarina en kisa yoldan 100nf istiyordu aksi halde voltaji ilk verdigimizde sanki herhangi bir butona basilmista cikis veriyordu genelde disaridan clock veriyorduk 1mhz kolay gelsin

Klein

Daha önce kullanmadım.  Muhtemelen içerisindeki bölücü/sayıcıların clock kaynağıdır. bu yüzden yüksek olabilir.

Ziya

5 volt besleme için frekans 2.8 MHz gerekir diyor. Peki bounce süresi yaklaşık 20 ms. desek bu sürenin sonunda 4 clock darbesi sonunda çıkış veriyor. Takıldığım nokta bounce frekansı ile yaklaşık aynı frekans mı gerektiği idi. Çünkü içerisindeki shift register her saat darbesinde bir kaydırıyor ve bounce farklılıklarında sıfırlanıyormuş. Neyse kullanılabilir herhalde. Başka bir başlıkta bahsettiğim chronological event recorder devresinde kullanılmış. Santral içerisinde 200 farklı noktadan alınan kontak bilgileri kaydediliyor bu cihazla ve arızanın kaynağı tespit ediliyor. Bu işlem tek mcuya yüklenecek bir işlem değil. Normalde 8 girişli 25 kart cpu (Z80) kartından denetleniyor. İki çeşit harici saat darbesi üretilmiş (Fast ve Slow). Birisi kullanılıyor.  Bunların da frekansını bilmediğim için sormuştum. Cihazdaki kartların yenilenmesi gerekebilir. Her bir karta mcu eklersek MC14490 kullanımına gerek kalmayacak (her kartta 2 adet kullanılmış) ama mcu yazılım kısmı biraz kasacak.

MC14490 bounce süresince hata yapabilir mi? Yaparsa kullanmamın bir amacı kalmayacak.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey