smps hakkında yardım

Başlatan leblebitozu, 17 Haziran 2007, 17:58:46

leblebitozu

Merhaba,

Araçta kullanılmak üzere 12-24V DC giriş 250V DC çıkış verebilecek 100w civarında bir SMPS yapmam gerekiyor, giriş voltaj aralığı oldukça geniş belki 12-24v çift sarımlı bir trafo kullanmak daha rahat olabilir, benim sormak istediğim bu tarz bir uygulama için en sorunsuz pwm controller çipi ve uygun topoloji hangisidir. Yerim dar olduğu için fet'leri SMD (D2PAK) kılıfında kullanmak istiyorum, yine az ısınacak ve uygun malzeme tavsiyesinde bulunabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum, bu tarz bir şema da çok işime yarayabilir. Son bir soru daha sormak istiyorum voltaj mode ve current mode çalışan pwm controller'lardan hangisi bu tarz bir iş için daha uygundur.

Teşekkürler.

omenek

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

SMPS kullanacaksan eğer; Giriş voltajını TL494 gibi bir PWM entegresi ile yaklaşık 50KHz'de Ferrit nüvenli bir trafo üzerinden yükselteceksin.
100W için 2 adet IRFZ44 FET push-pull olarak yeter.
Sonra buradan çıkan AC voltajı hızlı Schottky diyotlar ile doğrultacaksın.
Buradan yaklaşık 300VDC çıkacak.
Bundan sonrası biraz dert. Yine 4 adet FET kullanıp bu voltajı Sinüse çevirmen gerekiyor. Bunu bir amfi gibi düşün. girişe düşük seviyeli sinüs gireceksin.

SMPS mantığı ile çalışan Konvertörler böyle çalışıyor.
Yer sorunun olmasa normal bir trafo,50Hz osilatör,  2 veya 4 adet IRFZ44 işini rahatlıkla görürdü...

Ben bir tane 200W yapmıştım. 14 x 6.5 cm büyüklüğünde PCB'ye sığdı trafo dahil ( Bilgisayar SMPS'snde olanlardan ).
Dediğim gibi biraz karışık ama dosyalarını bulursam yayınlarım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

hatmeto

Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

elektronik

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Yine 4 adet FET kullanıp bu voltajı Sinüse çevirmen gerekiyor. Bunu bir amfi gibi düşün. girişe düşük seviyeli sinüs gireceksin.

trafo çıkışında elde ettiği dc300 voltu mosfetlerle köprü devre kurup 50 hz lik kare dalgaya çevirebilir ama mosfetleri sinüs dalga ile süremez mosfetler kısa sürede ısınıp bozulur .
sinüs dalga elde etmek için başka yöntemler kullanılıyor.

z

100Wlik amplifikatorlerde mosfetler bozulmuyorsa bu yontemde de bozulmaz. Fakat dedigin gibi sinusel gerilim icin pwm teknigi var. Gerci soruyu soran arkadas sadece 250V DC voltaj elde etmek istiyormus. Sinusu nerden cikarttiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

Tam Sinüs değil tabiki. Birnevi Merdivendalga gibi birşey. Tam incelemedim doğrusu. Ama mantıken Sinüste çıkabilmesi lazım.
Çıkış katı bildiğimiz MOSFET'li ses amfilerine benziyor.
Yani böyle bir amfiye sinüs dalgası girdiğimizde çıkışta bunu bozulmadan yükseltilmiş olarak alabiliyoruz nasıl olsa.
Bu mantık ile temiz bir 220V Sinüs alabilmemiz gerekir. Tabiki buradaki DC 300V Simetri 150V olması lazım.

NOT : Dikkat etmemişim arkadaş DC istiyormuş. Ben DC-AC yani SMPS kesintisiz güç kaynağı istiyor sanmıştım. DC istiyorsa sorun yok zaten...

OG

aslan_korhan
Sinüse benzetme için gereken devreyi gönderebilirmisin?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Sinüse benzetme devresinin maalesef şeması yok.
SMPS mantığı ile çalışan bilgisayar UPS'si idi incelediğim devre.
Çıkışta 4 adet IRFZ740 falan vardı ve bunların girişleri mikroişlemciye bağlıydı. Herhalde PWM ile sürülüyordu. Çıkış kısmında ise 4-5 adet 47ohm-11W dirençler falan vardı. Bunlar belkide filtre için kullanıllıyordu.Scop ile ölçtüğümde çıkışta temiz bir sinüs vardı...