800 santigrade derecelerde ölçüm yapmam gerekiyor

Başlatan OG, 18 Haziran 2007, 17:55:28

OG

Arkadaşlar güzel bilgiler için teşekkür ederim. İş profesyonellik gerektiriyor, maliyetten kaçmıyoruz. Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak her sensore 1 max6675 ve bununla haberleşen 12F... gibi küçük bir pic (ısı bilgisini sürekli hazırda tutacak) ve bunlardan bilgiyi toplayan, ekranlayan, ısıtıcı kontaktörlerini süren, kaypad ile iletişim kuran diğer bir işlemci.

Sensor de kaliteli olmalı, max6675 ile kullanabileceğim illa ki bunu kullan diyeceğiniz bir marka firma varmı? Burada adı geçenler yeterli sanırım, doğrumudur?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sünger bob

Data Acquisition ve Data Logger sistemleri çok termokupllarla çalışabilir.
Kimi ocaklarda onlarca termokupl olur bunlar tek cihazda gösterilir örnek olarak ark ocakları.
Sensörün kalitesizi olmaz sadece uygulanacağı yerdeki muhafazası ve kompanzasyonu önemlidir.
Elimko veya Tron'un sensörlerini kullanabilirsiniz

http://www.emesystems.com/OL2therm.htm#MAX667x_description

Klein

Burada atlanılan bir konu var. Doğruluk  ve tekrarlanabilirlik. Bunları netleştirmeden PT100 ya da TC kullanmaya karar verilemez.  Eğer yüksek çözünürlük , yüksek doğruluk ve yüksek tekrarlanabilirlik gerekli ise , TC işinizi görmez. S tipi R tipi ve B tipi ThermoCouple PT100 e biraz yaklaşabilir. ama  aynı hassasiyeti sağlamaz. Zaten bu bahsettiğim ısılçiftlerde Platin ve Rodyum kullanıldığı için oldukça pahalıdır.

@arslan74  
kızılötesi termometreler ile 5000 (beşbin) dereceye hatta daha yukarısına kadar ölçüm yapabilirsiniz. Ancak radyasyon termometrelerdeki sorunlardan biri doğruluk ve tekrarlanabilirlik değerlerinin düşük olmasıdır. Ortalama bir radyasyon termometrenin tekrarlanabilirliği +-%2 biraz daha iyisinin +-%1 dir. bu da 800 derecede +-8 dereceye gelir.  Ama en önemli problem bu değildir. Esas problem emisivite ayarı gerektirmesidir. Yani ölçüm yapılacak yüzeyin emisivitesi bilinmek zorunda. Diyelim ki ölçülecek yüzeyin emisivitesini biliyoruz. Sorun yine bitmedi. Emisivite sıcaklığa göre değişiyor. Yani 0 derecede emisivitesi 0,8 olan bir yüzeyin emisivitesi 800 derecede 0,8 olmuyor.  Ve her materyalin emisivite-sıcaklık ilişkisi farklı.

Klein

Alıntı yapılan: "sünger bob"
Sensörün kalitesizi olmaz sadece uygulanacağı yerdeki muhafazası ve kompanzasyonu önemlidir.

sensöründe kalitesizi olur.  ısılçiftlerde kaliteyi belirleyen en önemli etken tellerin saflığıdır. Bunun yanında tellerin birleştirilmesinin hangi sıcaklıkta ne kadar sürede yapıldığı belirleyici bir faktördür.  Tellerin nasıl çekildiği , tavlama süresi , tavlama sıcaklığı gibi parametrer de sensörün kalitesine etki eder. Aynı şey PT100 için de geçerllidir. Kullanılan platinin saflığı kaliteye etki eder. Tabi silisyum sensörler için de silisyumun karakteristiği aynı şekilde kaliteyi belirler.

harmanx

bu ısılarda ölçüm yapmak için özel sensörler var genelde ana madde zirkonyum..

Klein

Zirkonyumdioksit magnezyumoksit  oksijen sensörlerini tanıyorum. Ama Zirkon kullanılan sıcaklık sensörü görmedim. Bu konuda bizi biraz bilgilendirirmisiniz.

fractal

SAMPLES- VSM for PIC18-MAX6675 Thermometer dosyasını çalıştırdım ama neden displayda hep 0 derece gösteriyor.tc den değiştirdiğim halde derece hiç değişmiyor.nedenini bir türlü anlayamadım...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur