800 santigrade derecelerde ölçüm yapmam gerekiyor

Başlatan OG, 18 Haziran 2007, 17:55:28

OG

En kolay hangi ısı sensorunu PIC ile beraber kullanabilirim? Kontrol paneli ile fırın arasında 20-30m mesafe olabilir. Tecrübeli arkadaşlar ne buyururlar?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ersin

RTD ile .
PT100 ile ancak , tabii izolasyonu ona gore olacak.
Italyan bir firma vardi ama isim hatitrlamiyom.

tnen

thermocoupler bence 800 derecede olçüm için. Yanlış hatırlamıyorsam K tipi olur.

OG

Somut öneriler (marka, model, satıcı, belki code vs) varmıdır arkadaşlar.

KAZIMUGUR

-200 den +2320 dereceye kadar çok çeşit var.Şu demektense katoluğu incelemek daha bir makbul olacak.

ELİMKO TERMOKUPL

Analyzer

Selam,

Termokupl seçtikten sonra Max6675 ile termokupl ölçümü yapılabilir. Bir arkadaş forumda bu ic ile okumuştu. Aramada çıkması lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

nurim

Alıntı yapılan: "OG"Somut öneriler (marka, model, satıcı, belki code vs) varmıdır arkadaşlar.

Bilgisayarında Isis 7.1 SP2 yüklü ise,sırası ile SAMPLES- VSM for PIC18-MAX6675 Thermometer,dosyalarını açarak,Pic 18F452 ,MAX6675 ve K tipi termokupl ile yapılmış devre örneğini,çalıştırıp inceyebilirsin.Devre 900 c kadar ölçüm yapabiliyor.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

aslan_korhan

Bu kızılötesi thermometrelerden olmazmı? Bunların belki RS232 çıkışlısıda vardır. PIC'e bağlanabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

arslan74

Merhaba,

Alıntı YapBu kızılötesi thermometrelerden olmazmı? Bunların belki RS232 çıkışlısıda vardır. PIC'e bağlanabilir...

Kızılötesi termometreler 800 derecelik ısıyı okuyamiyorlar, onların ısı aralığı ortalama 400 derece civarinda, cünkü bende bir tane raytek marka vardı ve quartz ısıtıcının sıcaklığını ölçmeye çalıştım ama ölcmedi yüksek ısı dedi. Ürün incelediğinde ölcüm aralığını belirtiyor.

Ölcüm için bencede Max6675 cok uygun ve yazılımı en basit sensor diyebilirim, SPI moda haberleşiyor ve direkt dijital bilgi veriyor.

Kendim bu chip'in kartını cizdim arzu eden olursa buraya upload edebilirim.

Selam

OG

Max6675 de karar kıldım. Yaklaşık 10 sensor olacak, bir tavlama fırını. Sensorleri iş sahibi temin edecek, ben de 10 adet max6675 bulmam gerekecek. İsis'deki modelleri de çok iyi bir avantaj.

Logan

@OG hocam, senin işini en iyi ve en ucuz Krom-Nikel Termokupl görür. Eğer imkanın varsa 1 adet krom bir adet nikel 3 mm çapında 10 cm uzunluğunda tel al ve argon kaynağı ile uçlarını birbirine dikkatlice kaynat. Sonra @analyzer'in dediği gibi MAX 6675 entegresi kullanarak ısıyı rahatlıkla ölçebilirsin. Bu entegreyi en ucuz Askom elektronikten alabilirsin. Telefon numarası 0216-340 16 36'dır. Orada Haluk Bey ile görüşmelisin. Her konuda yardımcı olacaktır. Ben tanesini 7,8 $'dan alıyorum. Bilgine :) Ayrıca bu sistemi kullanarak 1240 dereceyi sorunsuz ölçtüm ama MAX ile değil tabi :) MAX 6675 en fazla 1024 dereceyi ölçebiliyor. Fakat senin için bu yeterli olacaktır. İyi akşamlar, iyi çalışmalar...
İmza.

tnen

@OG hocam 10 tane max almaktansa bence bir max6675 ile 10 thermocouplerı sırayla tarayarak bu iş yapılabilir. Tabi kullanacağınız yerdeki prosesi bilmiyorum ama bu şekilde en azından 7.8$ olan çipten epey bi maliyet düşürülebilir.Kolay gelsin :oops:

arslan74

Merhaba,

Analog mutiblexer kullanmak pek cözüm gibi gözükmüyor. Cünkü ölcülen değerler cok düşük, milivolt civarında dır. Bu cihazlarda 1milivolt bile kayıb olsa sistem hatalı sicaklık gösterecektir.

Selamlar

Logan

Kesinlikle haklısın @arslan74, şahsen ben devrede 5 adet max kullanmaktansa multiplexer devresi kurup maliyetten kurtulmaya çalıştım ama olmadı. Ölçüm gayet düzgündü fakat arada sırada saçma sapan değerler gösteriyordu. Hepimizin bildiği gibi termokulplar mikroV seviyelerinde voltaj üretiyorlar. Opamp ile çalışanlar bilirler. Ölçmek ve değerlendirmek bir yana kalibre etmesi zaten başlı başına bir sorun. Bu sebeple analog mux kullanmak pek mantıklı değil...
İmza.

arslan74

Merhaba,

Linkte max6675 cizdiğim kucuk PCB kartı var cizimle uğraşmak istemeyenler için bir kolaylık.

Link:

http://rapidshare.com/files/38204384/MAX6675_PCB.pdf.html

Selamlar