Az sayıda PCB bastırmak için İstanbul'da firma?

Başlatan SCHOTTKY, 18 Haziran 2007, 20:13:36

emperor

Metaş PCB, 1 adet de olsa numune basarlar kalite de iyi, fiyatını da aynen uğraştıkları film, devre vs göre verirler...

Sektör(ler) : Baskılı Devre

Yetkili Kişi : muzaffer taş  

Adres : açelya sok. no:34 sirintepe istanbul  

Ülke : TÜRKİYE

Posta Kodu : 84443

Telefon : İş:   (212) 2833233

Faks : (212) 3254805  

Web Adresi : http://www.metaspcb.com

elektronik

arkadaşlar filimler için nekadar ödüyorsunuz ?

sitenindelisi

Genelde filme gerek kalmıyor. Gerber gönderdiğinizde hallediyorlar kendileri film işlerini. Önceki mesajlarda da bahsi geçtiği gibi; bu durumda miktar az ise tooling adı altında alıyorlar, miktar yüklü ise promosyon yapıyorlar :)

Bu arada smd dizgi için maske kalıp hazırlanırken ilave ücret alınıyor. Printronics' in fiyatları,
bronz =125€
çelik  =250€

diğer firmaların fiyatlarını bilmiyorum, bilen var ise öğrenmek isterim.

Göktuğ

Bildigim kadarıyla megasistem ve fevzi filmle calısıyor. Oraya film götürmek gerek. Film 10 ytl gibi bir rakama mal olabilir. Böylece tooling yerine 100 ytl civarı bir rakama delik içi kaplamalı  3-5 adet prototip alınabilir. OG nin söylediği gibi biraz fazla ister fevzi. Onu verecegime biraz daha vereyim tooling aradan cıksın denebilir. Tabi hata yapılmadıysa...  Amac prototip ise ve belirsizlikler coksa toolingsiz prototip üretmek en mantıklısı.
Tabi pcb hasssasiyetleri el verdigince. Mesela megada 0.3mm delik iç çapı min. degerdir. Onda bile zorlanılabiliyor.  Daha hassas olacaksa profesyonel firmalaradan secmek gerekiyor. Ve tooling+pcb adedine en uygun fiyat veren yerle anlasmak lazım. Üsttede söylendiği gibi bu iş çok kesin rakamlara (PCB boyutu gibi)  dayanmasına ragmen, pazarlık işin en önemli kısmını oluşturuyor.

sitenindelisi

Megasistem (İrfan, aynı kişiden bahsediyorsak) 5-6 aydır, gerber çalışabiliyor diye biliyorum, kendisi "gerber gönder" demişti en son  :)

e3

Evet Megasistem İrfan Bey'e bende numune çift yüzlü delik içi kaplamalı kart yaptırmıştım okul projem için,benden de gerber istenmişti, Allah razı olsun son anda ücretten yırttık. :D Numuneler fena sayılmazlardı 4 adet yaptırmıştım ancak bir tanesinde sorun yaşadım az kalsın bilgisayarımın USB portu infilak ediyordu 8O .Belki de sorun benden kaynaklanmıştır. :roll:
.eem.

teknikelektronikci

merhaba üstadlar bu  tooling  ücreti ne oluor ? çift yüzlü delik içi kaplama ile mi ilgili acaba bilgi verebilirmisiniz? teşekürelr şimdiden
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Göktuğ

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"Megasistem (İrfan, aynı kişiden bahsediyorsak) 5-6 aydır, gerber çalışabiliyor diye biliyorum, kendisi "gerber gönder" demişti en son  :)

İlk 1 sene önce yaptırmıstık. O zaman film gerekiyordu. Bu pcb yaptırma olayları ile baska bir arkadas ilgilendiginden sonraki olayları takip etmemiştim. Ama oradan PCB gelince hemen belli oluyor :)

sitenindelisi

Kesinlikle haklısın. Kendine münhasır bir tarzı var ve bunu nasıl becerebildiğini ben de çok merak ediyorum. :D  1000 tane arasından tanırım sanırım İrfan' ın yaptığı pcb yi. Cem Yılmazın dediği gibi, diğer pcb firmaları ile aynı havayı soluyup aynı şeyleri yiyorlar ama içerde ne oluyorsa İrfanda farklı sonuç çıkıyor.

ustad

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"Kesinlikle haklısın. Kendine münhasır bir tarzı var ve bunu nasıl becerebildiğini ben de çok merak ediyorum. :D  1000 tane arasından tanırım sanırım İrfan' ın yaptığı pcb yi. Cem Yılmazın dediği gibi, diğer pcb firmaları ile aynı havayı soluyup aynı şeyleri yiyorlar ama içerde ne oluyorsa İrfanda farklı sonuç çıkıyor.

İlginç bende hiç öyle birşey olmadı daha geçen hafta bir tane numune yaptırdım baskı devreden gelen pcb mimle aynı kalitede nerdeyse. Bana mı kıyak geçiyor acaba:D

Eagle_Tim

ümraniye - Dudullu tarafında güler elektronik var 10-20 adete kadar basıyorlar. delik içi , yeşil maske, companent sembolleri basıyorlar ama numune içinse sade kalaylı bastırmak daha uygun.
sormak isteyenler olursa diye numarısını veriyorum;

güler elektronik : 313 53 18
Software and Hardware Design...

kemalguler

Arkadaşlar gerber ne oluyor.Sadece çizimin dosyasını(proteus,eagle vs) göndersek olmuyor mu?

e3

Gerber, çizimlerin koordinat sistemine dökülmüş haritasi gibidir.Board'un çerçevesi, ölçüleri, her delik, her sembol, maskelenecek alan gibi aklınıza pcb'de gelecek herşey gerber çıktısı alınarak makinelerde işlenmeye hazır hale getirilir.Yani makine çizimi okuyamaz sizde koordinat verir iş yaptırırsınız. :) İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

files

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"ümraniye - Dudullu tarafında güler elektronik var 10-20 adete kadar basıyorlar. delik içi , yeşil maske, companent sembolleri basıyorlar ama numune içinse sade kalaylı bastırmak daha uygun.
sormak isteyenler olursa diye numarısını veriyorum;

güler elektronik : 313 53 18

iyi yapıyor. tavsiye ederim.

mcan

merhabalar, çift yüzlü pcb yaptırırken devremizdeki soketlerin, klemenslerin,elektrolitik kapasitörlerin ve bunun gibi th elemanların delikleri delik içi kaplama oluyormu? üst katmana koyduğum entegrenin bir bacağını rs232 9pin comport konnektörüne üst katmandan bağlamayı düşünüyorum pinler altta kaldığından üstten lehim atamam alttan lehimlemek için via atıp alt katmana geçebilirim... eğer malzemelerin delikleride delik içi kaplanıyorsa sorun olmaz üst katmandan bağlarım... hem via kullanmak maliyeti artırır sanırım bide pcb de yer kaplıyor dar alanlarda.