8 Kanal USB DATA-Analyzer Projesi

Başlatan aslan_korhan, 20 Haziran 2007, 21:28:55

aslan_korhan

8 Kanal USB DATA-Analyzer Projesi

Bana çoğu zaman gerekli olduğundan böyle bir cihaz yaptım. Böyle birşeyin başkalarınada yarar diye yayınlıyorum...

Cihazı komple ben yapmadım. İnternet'ten bulduğum şemayı ve programları değiştirerek ayrı bir güç kaynağı gerekmeyecek şekilde USB'li hale getirdim.
Bunun haricine PIC'in girişine ölçülecek cihazı yüklemesin diye ve yüksek voltajlarda PIC'e zarar gelmesin diye bir tampon devresi ilave ettim.
Denemelerimde 15V girdiğim halde bir sorun oluşmadı ve ölçüm sonucuda etkilenmedi.
Devrenin her girişine Zenner diyot ilave ederek daha yüksek voltajlardada kullanabilir fakat bu tür sinyaller 12V'yi pek geçmediğinden gerek görmedim...

Sprint-Layout 5.0'da çizdiğim tek taraflı PCB:

Bitmiş halinden bazi görüntüler :

Resimde görüldüğü gibi giriş kablolarını bir ferrit nüveye sardım ama bunu  yapmak şart değil...

Buradada gereken tüm programlar, driverler, şema vs. var.

http://rapidshare.com/files/38366089/Logic_Analyzer.zip.html

Driveri kurmak için ilk önce cihazı USB'ye takmadan ZIP dosyasının içindeki driver kurulacak.
Bu işlem bittikten sonra cihaz takılır ve gerisi otomatik olarak yüklenir.
Bu işlemde bittikten sonra, yani kurulum tamamlandıktan sonra masaüstündeki bilgisayara sağ tıklanır ve özellikler açılır.

Buradan ise Donanım - Aygıt yöneticisi seçilir.
Bağlantı Noktaları ( COM ve LPT ) Menüsünün altında
USB Serial Port ( COM8 ) 'ye sağ tıklanıp özelliklerseçilecek.
( Burada COM 8 sizde başka olabilir ).
Burada ise Port Settingse gelinecek ve ayar şu şekilde ayarlanacak:

Bits per Second : 115200
Data Bits : 8
Parrity : None
Stop Bits : 1
Flow Control : none

Bu ayarlardan sonra ayni yerin altındaki Advanced tıklanacak.
Buradan ise son olarak hangi COM olacağını seçeceğiz.
Logic Analyzer programı sadece COM1, 2, 6 ve 7'yi gördüğünden bunlardan biri seçilecek. COM1 ve 2'yi seçmenisi tavsiye  etmiyorum.
Başka bir cihaz tarafından kullanılan bir port seçerseniz zaten sizi
uyaracaktır.
BU ayarlardan sonra seçtiğiniz COM portuda Logic-Analyzer programındada seçmeyi unutmayın.

Program ise pek karışık değil ve kurulum gerekmiyor.
1,2,4 ve 8 Kanal olarak seçim yapılabilir.
Birçok Trigger ( Tetikleme ) seçeneği var.
Ölçme hızınıda seçebilirsiniz.
Yaptığınız ayarları kayıt edebilirsiniz.
Ölçümü print edebilir ve data hızınıda ölçebilirsiniz.
Tek beğenmediğim veya eksik bulduğum nokta ise ölçümleri kayıt etmemesi...

Ayrıca cihaz Laptop ilede rahatca çalışıyor.

Umarım birilerin işine yarar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ahmetyilmaz871987

aslan korhan devren cok güzel olmuş eline sağlık ama ben devrenin ne iş yaptığını anlayamadım biraz anlatırsan sevinirim :(
ahmet yılmaz

aslan_korhan

Birçok yerde kullanabilirsin.
Örneğin bir araba uzaktan kumandasının gönderdiği datayı inceleyebilirsin.
Veya alıcıdan çıkan datayı.
IR kumandalar içinde aynisi geçerli.
Ayrıca 3-Wire olan sistemleri, yani DATA - CLOCK - ENABLE ucu olan cihazları. Örneğin bir PLL.
ADC'lerin çıkışıda olabilir.
veya herhangi bir LCD'nin çıkışını, grafik LCD'de olabilir.

Bu aklıma gelen bazı örnekler.

Bu sayede bilmediğin bir sistemde ne tür datalar gittiğini görebilirsin ve ona göre kendin bir PIC ile bunları üretebilirsin...

mustafa_cmbz

hoca ellerine sağlık bende böyle birşey arıyordum fakat bunun elde ettiği veriyi kaydetmesi için ne yapamamız gerek...

aslan_korhan

Valla maalesef kayıt özelliği koymamışlar programa ( programı ben yazmadığım için ) . Bende mecburen ekranı capture yapıyorum. Ama bilgiyi aldıktan sonra ve stop dedikten sonra bilgiler ekranda duruyor...

ahmetyilmaz871987

arkadaşlar ft232bm ankarada 1 yerde vardı ama firma kapanmış heralde baska bir yerde satılıyormu haberiniz var mı?
ahmet yılmaz

bs

Linkte verilen firma ile iletişimkurarsanız kargo ile gönderebilirler. Ayrıca piyasada zor bulunan elemanları yurtdışından getirtebiliyorlar. Tabiki belli bir miktar istemek lazım.

http://www.yavuzelektronik.net/

aslan_korhan

Bu sistemde USB kullanılması aslında zorunlu değil. Yani MAX232 ile RS232'dende çalışır. Ben harici besleme kaynağı kullanma derdinden dolayı USB'li yaptım.

Ayrıca İzmir Gıda Çarşısında Akkaya Elektronikte FT232BM var.

forsa1975

Bu devreyi bu gün bitirdim. Max232 ile yaptım. Oldukça düzgün çalıştı. Yanlız pc programı ihtiyacıma cevap vermiyor. Kayıt yapmam yada çizelgenin sürekli uzaması gerekiyor. Programın kaynak kodları varsa. Üzerinde çalışabilirim. En azından gelen veriyi sürekli bir dosyaya yazdırıp ayrı bir programla okutabilirim.
Ayrıca devrede anlam veremediğim portc.5 pininin neden 1 K ilse Vcc ye bağlandığı?

Yazılım konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Eğer PC yazılımını modifiye edebilirsem buraya gönderirim.

İyi çalışmalar diliyorum.

aslan_korhan

Sürekli izleme yapabiliyorsun ama Trigger'den birkaç ayar yapmak gerekiyor. Kayıt olmaması maalesef kötü. Kaynak kodları bendede yok. Elimdeki tüm dosyalar yukarıda verdiğim dosyanın içinde.
1K bağlı olan port farklı bir çıkış veya giriş ucuydu. Kullanılmadığından 1K'yı öylesine bıraktım.

mustafa_cmbz

hocam ben bu devreyi yapıcam fakat ben roket motorunun mesela ısısnın ve basıncını ölçücem bunu için a/d yapıp diyelim devreye bağladım ben bu değerleri kare dalgalardan nasıl anlıcam :D

yanı bu cihaz sadece mesela bir arac kumandasını gönderdiği sinyalleri okumaya mı yarıyor 1010101 seklinde değilmi ah be kayıt yapamaması çok kötü...nette aramak lazım belki kayıt yapanı vardır :d

aslan_korhan

Nasıl bir data gönderdiğini artık kullandığın entegrenin datashettinden anlayacaksın. Ben örneğin bunu TB31202 PLL entegresinin datalarını ölçmek için kullanıyorum. Bu PLL çoğu PMR telsizlerde var.
DATA,CLOCK ve ENABLE uçlarından kontrol ediliyor.
Örneğin Clock 1 oldu, hemen bunun altındaki satırdaki data 0 ise 0, 1 olduysa 1 olmuş oluyor.
Bu şekilde bütün CLOCK 'un 1 olduğu durumdaki DATA'yı kontrol ederek olay belli oluyor.
Bu sayede 446MHz'de çalışan PMR telsizleri başka frekanslarda kullanabiliyorum.
Kayıt etmesi iyi olurdu fakat data gönderimi kesildiğinde bilgiler ekrandan kaybolmuyor. Ben bu Trigger'i Clock gelmeye başladığı anda ölçüme başla diye ayarladım.

Net'te bende daha önceleri böyle bir cihazı çok aradım ama bulamadım. Ancak parallel port'a çalışan olanı var. PIC'e bile gerek yok fakat cihaz hem bilgisayarı çok kasıyor, hemde parallel port sorunundan dolayı XP'de çalışmıyor. Ayrıca adam gibi dataları okuyabiliyorsan çok iyi.

Yani programın konfiglerini iyi ayarlarsan gayet güzel çalışıyor.
En azından konfigler kayıt edilebiliyor. Mesela ben PMR ayarlarını ayrı, diğer sistemler için gereken ayarları ayrı kayıt ediyorum. Bu sayede sadece konfig yükleyip başka ayar yapmıyorum...

refik1

Kardeş dosyayı indiremiyorum bi bakarmısın.

aslan_korhan

refik1

Teşekkürler Dosya sağlam sorun bendenmiş.

PC arayüzü paylaşırsan belki geliştirme şansımız olur.