devre çalışmadı

Başlatan ycmy, 23 Haziran 2007, 14:42:27

fatihsatir

Consrat ayarındandır. 3 nolu bacağı saşe yaparsan en koyu şekilde göreceksindir. Aynı sorun bendede yaşandı ama sonunda hallettik.
İyi çalışmalar.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

ycmy

arkadaşlar lcd yi devreye bağlayığ enerji verdiğimde ilk anda tamamen kutucuklar görünüyo sonra gidiyo arkadaki çiplerden büyuük olan aşırı ısınıyo şimdi sizce lcd yanmış mıdır  :D

M_B

Bence Yanmamıs zarar gormustur ;)
Baska bır LCD dene ve baglantılarını dıkkatlı yapkı  onuda bozmayasın.
Kolay gelsın
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ycmy

sonunda çalıştı emeği geçen arkadaşlara teşekkürleer :D

sezgin05

Arkadaşlar bu gün 2*16 bir LCD de standart dışı bir bağlantı gördüm.Genelde 1 nolu bacak VSS -2 nolu bacaksa VCC dir.Bunda ters bağlanmıştı.Bu LCD önden tek sıra değil yandan çift sıra pinlere sahip TOSHIBA marka idi.Ayrıca aydınlatmasıda yoktu.Arkadaşlar dikkat etmeden bağlantınızı yapmayın.Gerçi ters voltaj vermeme rağmen ısındğı halde arızalanmadı... :D

PhD

Alıntı yapılan: "ycmy"sonunda çalıştı emeği geçen arkadaşlara teşekkürleer :D

Nasıl çalıştırdığınızı ve sebebini buraya yazarsanız hem bizde öğrenmiş oluruz  hem de bir başkasıda aynı hataya düşmez.
...hiç...

ycmy

öncelikle şunu söylemeliyimki 1 lcd ve 1 pic yaktım :D lcd ye 5 v dan fazla vermeyin bu bir kontrast ayarı için pot bağlayın doğruan toprağa da verilebiliyo ama bazen sorun yaratıyo garanti olması için bağlayın picin 4 nolu (mclr) bacağını bağlamayı unutmayın(4.7k üzerinden 5v) şimdilik hatırladıklarım bu kadar kısacası yptığım hataları yazdım sizde düşmeyin herkese iyi çalışmalar
not: en önemlisi bu sitedeki arkadaşların söylediklerini dinleyin kesinlikle doğruluk payı vardır :lol:

elektronik

3 nolu kontras pini ışık seviyesi her marka lcd için geçerli değildir .

Edit:  eğer bilmediğimiz  bir lcd ise trimpot takıp kontrası en ideal seviyeye ayarlamamız daha mantıklı . benim daha önce kullandığım lcd'lerde 1k direç kullanıyordum sonradan başka marka alınca 1k direnç taktığımda tüm kareler belirmeye başladı bende 1.3k taktım düzeldi.

ycmy

evet haklısın ama genelde lcd bağlantıları bu şekilde yapılıyor ama dediğin gibi hepsinde aynı değil ona dikkat edilmesi gerekli