opto ile 0-220 volt ac gerilim ölçme

Başlatan ayhani, 26 Haziran 2007, 22:49:16

ayhani

Merhaba arkadaşlar. Bir hatta alternatif akımın varlığını opto-kuplör ile pic'e bildirerek tespit ediyorum. Aynı sistemde opto-kuplörün çıkışını picin analog-dijital çeviren pinine uygulayıp. Alternatif gerilimdeki voltaj dalgalanmalarını ölçebilirmiyim. Yani optonun girişine (200k gibi bir direnç üzerinden) uygulanan 220volt gerilim 110 volta düştüğünde mantık olarak optonun içindeki led'de yarı yarıya az ışık verecektir. Optonun içindeki transistör ledin ışığına göre çıkışındaki gerilim değerini değiştirebilirmi? Sanırım lineer optolar varmış. Bu konuda uygulama  yapan varmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Ersin

aslan_korhan

Sadece direnç ile güzel olmaz. Araya birde Zennerdiyot koyarsan daha iyi.
Örneğin 120V gibi bir Zenner kullan ve bu voltajın altına indiğinde LED yanmayacak şekilde yapabilirsin. Fakat bu durumda AC voltajımı yok, yoksa voltajmı düşük olduğunu anlayamazsın.
Voltaj düşüklüğü ve Şebeke kontrolü için iki ayrı devre kulanırsan daha iyi.

Ayrıca LED'ini direncini tek bir direnç ile değilde 2 veya 3 direnç seri bağla.
Örneğin 300K gerekiyorsa 3 adet 100K seri yap. Daha güvenli oluyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Klein

Eğer gerçek bir gerilim ölçümü yapmak istiyorsan normal opto ile yapamazsın. Çok doğru bir bilgi gerekli değil , gerilimde değişimler olduğunu anlasam yeter diyorsan sorun yok.  HCNR200/201 , ADuM5240 gibi analog izolatörler kullanırsan gerçek gerilimi ölçebilirsin. Ancak senin yapmak istediğin işlemde bunlara gerek yok. 3V bir transformatör ile ölçüm yapabilirsin.

ayhani

Arkadaşlar cevap yazan arkadaşlara çook teşekkür ederim. Önerilerinizi deneyeceğim. Saygılarımla.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

erkan614

bi gerilim bölücü direnç ile 220v>3.7v adüşürüp bidiod ilede negatif alternansını kırpsak bu 3v yarımsalga sinüs işaretini adc ile öçsem bi sorun yaşarmıyım?

bu resimdeki gibi bi bağlantı yapıp diod çıkışından ölçüm yapmayı düşünüyorum
gözden kaçırdığım biyer varmı?

aslan_korhan

Bu şekilde pek güvenilir olmaz. Hem bu durumda şebekenin nötürü devrenin şasesinde olacak. Yani 220V fişini ters takarsan hiç iyi olmaz. 1-2Watt'lık bir trafo üzerinden ölçüm yaparsan çok daha iyi olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

erkan614

hocam trafo kullanamıyorum hatta pic bile kondansatorlü bi devre ile beslenio /(470 nf +100 R) ayrıca faz ve nötr sabit ters takma die bi sorun yok zaten %5 gibi bi hata benim için çok hassas bile sayılır
bi sorunda sıfır geçiş detektörü faz 0 olduğu anda belli bi bekleme verip adc işlemi yapıcam okuduğu değer hesaplanan değerden %5 sınırını aşıosa fazda sorun var diycem bi nevi faz koruma rölrsi gibi ama çok daha farklı şimdi ben op amplı bi devre ekliyemiorum çünkü yerim çok dar adam makinayı baya küçük yapmış picin cmcon registerini de kullanamıorum hiç randuman alamadım
arkadaşlar ne önerirsiniz ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "ayhani"Merhaba arkadaşlar. Bir hatta alternatif akımın varlığını opto-kuplör ile pic'e bildirerek tespit ediyorum. Aynı sistemde opto-kuplörün çıkışını picin analog-dijital çeviren pinine uygulayıp. Alternatif gerilimdeki voltaj dalgalanmalarını ölçebilirmiyim. Yani optonun girişine (200k gibi bir direnç üzerinden) uygulanan 220volt gerilim 110 volta düştüğünde mantık olarak optonun içindeki led'de yarı yarıya az ışık verecektir. Optonun içindeki transistör ledin ışığına göre çıkışındaki gerilim değerini değiştirebilirmi? Sanırım lineer optolar varmış. Bu konuda uygulama  yapan varmı?

Bu şekilde çalışan bir proje görmüştüm.
Hatta devresini yakalayabilirsem değerlerine bakayım.
Ama Pc817 gibi kaliteli bir optoyla yapılıyor.

+-5V doğrulukla okuyabilirsiniz diye düşünüyorum.

files

Alıntı yapılan: "Erol"Ama Pc817 gibi kaliteli bir optoyla yapılıyor.
ben pc817 den daha ucuz bir opto bilmiyorum. bu yüzden  hep bunu alıyuorum.  ayda 300-500 tane kadar kullandığımız oluyor. Daha ucuz ve adi bir opto varsa bilmek isterim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "files"
Alıntı yapılan: "Erol"Ama Pc817 gibi kaliteli bir optoyla yapılıyor.
ben pc817 den daha ucuz bir opto bilmiyorum. bu yüzden  hep bunu alıyuorum.  ayda 300-500 tane kadar kullandığımız oluyor. Daha ucuz ve adi bir opto varsa bilmek isterim.

En ucuz komponentlerle çalışmak sizin tercihiniz.
Ben kaliteli olduğu için PC817 ile çalışıyorum.

aster

Toyoto, Toyotetsu da otomasyon genel olarak Mitsubishi ile yapılmış,
kartlarda bu dandik optolardan bolca bulunmakta hatta ~3K € luk tek bir kartta 100 e yakın görmüştüm.  8O

Eleman sesleniyor; abi, hamside pc3xx-4xx-8xx serisi kullanmışlar. :)

files

peki kefal ve uskumruda durum nedir. istarvitle aynımıdır

erkan614

şimdi bu pc817 dandik mi kalitelimi? gerçi önemli değil işimi gören şey kalitelidir neyse
@erol hocam bi araştırıyim eğer opto alıcıdan yüksek akım çekmiosa işimi görür aslında hiç (ihmal) akımı çekse işimi görür

Erol YILMAZ

PC817 nin imalatçı listesine göz atın,
Karşılaştırmak için bir de 4N25 in imalatçı listesine göz atın.
En azından bir fikir uyandıracaktır :)))