ccs için kitap önerebilirmisiniz?

Başlatan zafermavi, 29 Haziran 2007, 17:13:03

zafermavi

arkadaşlar bu dili öğrenmek istiyorum burdan baktıklarımla çat pat bişeyler yapıyorum ama daha kapsamlı birşeyler öğrenmem için kullanıdığınız önerebileceğiniz bir kitap varmı?

vsalma

Burada çeviri kitap olarak vardı. Onu okudunuz mu?

http://picproje.4shared.com/  şifre: www.picproje.org

Picproje E-Dergi bölümünde.

zafermavi

yok ilk def görüyorum bir bakayım teşekkür ederim fakat ben e-kitaptan çok gerçek bir kitap arıyorum

cenkishan

slm arkadasım bende bir hefes ccs c ogrenmek istdedim ogrendimde az cok ama sonra sacmalamaya basladı.PİCLERİN ID ayarlarını bozdu picler sapıttı.bende hitech c ogreniyorum.burda turkce kitap var 400 sayfa.
http://rapidshare.com/files/37813319/C_Kitab__305__cenkishan.rar
şifre:cdernek
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Cetinal

bana da öyle gelior ccs ile tam hükmedemiomuşum gibi

bende bu yüzden deiştirdim o dili artık

bigbey

Arkadaşlar CCS mi Hı Tech mi ne dersiniz.Tecrübe etmiş arkadaşlar görüşlerini sunabilirmi.? Ben ASM kullanıyorum. C programlama içinde bir tercih yapmak istiyorum. Fikirleriniz benim için önemli.
TA6R

Cetinal

C hakkında hiç bilgin yoksa eğer ilk önce bu sitede respected in ve diğer çeviri olan CCS kitabını incele ve örneklere bak uygulamalar yap kendin

sonra Ansi C ye geçiş yap C18 veya iar olabilir
ben kullanmadım C18 i ama güzel olması lazım

bigbey

Ansi C ile PIC programlama yapılıyormu editör olarak böyle bir şey varmı.
TA6R

e3

Ansi C ile direk olarak Pic programlanmıyor zaten, sadece işin temelini öğrenin diye ANSI öğreneceksiniz.Sonrasında forumdan ve netten bulduğunuz kodları inceleyerek nasıl Pic'e adapte edilmiş daha net anlayabilirsiniz.Ya da kullanacağınız programın Helpi,örnekleri felan varsa oradan da geliştirme yapabilirsiniz.İyi çalışmalar.İyi günler. :)
.eem.

bigbey

Akadaşlar özür dileyerek tekrar soruyorum.benim derdim C dilini öğenmekten değil hangi C derleyicisine başlamamı tavsiye edebilecek ilgili arkadaşlar diye sormak istedim. Burda editörlerin birtakım dezavantajlarının varlığından bahsedilebiliyor. O nedenle Hangi PIC C derleyici programına öğrenmek için başlayayım diye araştırıyorum.
Sizlerden değerli tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
TA6R

M_B

Merhaba arkadas;
Bence once guzelce C dılının mantıgını yapısını ogren daha sonra
Derleyici secersin. Mantık olarak ıkısıde aynı.
Her iki derleyicinin helplerini incele son kararı sen ver derım.
birde senin icine sinmesi gerekiyor. Bence her iki derleyicide guzel
Birini ogrendın mı dıgerını de ogrenmıs sayılırsın. onemlı olan mantıgını kavramak. Umarım bır seyler anlatabıldım. Kolay gelsın.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

CaFFeiNe

@bigbey

asm kullandığın için Hi-tech kullanmanın (yada başka ANSI uyumlu bir derleyici) sana bir zorluğu olacağını pek sanmıyorum mesela giriş/çıkış işlemlerinde önce TRIS yazmacını ayarlamak, ADC kullanmak için önce analog/dijital çeviricinin yazmaçlarını ayarlamak gibi çünkü zaten bu işi asm de yapıyorsun
CCS C için yine aynı şekilde çalışabilirsin yani bütün yazmaçları kendin ayarlayıp asm ye benzer çalışabilirsin veya kendi hazır fonksiyonlarını kullanarakta çalışabilirsin mesela ADC okumak için x=read_adc(0); yazıvermek gibi yada çıkış yapmak için output_high(PIN_A1); yazıvermek gibi, yada delay_ms(1000) yazıp 1sn gecikme elde ediverirsin
seçim sana kalıyor sonuçta

bu arada CCS C tam ANSI uyumlu olmayabilir ama oldukça yakın olması lazım
sonuçta bir şekilde C'ye girdinmi derleyiciler arasında geçiş yapmanın çok zor olacağını sanmıyorum, önemli olan C'ye başlamak

birde ANSI olayı önemli olabilir ama benim fikrime göre fazla kafayı takmaya gerek yok kullanacağın dilden ziyade önemli olan sonuçtur
ASM ANSI uyumlumu? :) başka bir çip için PIC ASM si bir işe yaramaz değilmi? ama sonuçta bugüne kadar senin işini görmüş, yada basic ANSI uyumlumu? hayır birsürü basic versiyonu var ama birçok arkadaşın işini görüyor ve istedikleri işi basic ile yapabiliyorlar
demek istediğim misal sen ASM ile bir sayıcı devresi yaparsın ben atıyorum aynı devreyi BASIC ile yaparım başka bir arkadaş C ile yapar, başka biride Mikropascal ile yapar devreler aynı işi yaptıktan sonra dışarıdan bakanı ne ile yazıldığı ilgilendirirmi?

bigbey

Alıntı yapılan: "M_B"Merhaba arkadas;
Bence once guzelce C dılının mantıgını yapısını ogren daha sonra
Derleyici secersin. Mantık olarak ıkısıde aynı.
Her iki derleyicinin helplerini incele son kararı sen ver derım.
birde senin icine sinmesi gerekiyor. Bence her iki derleyicide guzel
Birini ogrendın mı dıgerını de ogrenmıs sayılırsın. onemlı olan mantıgını kavramak. Umarım bır seyler anlatabıldım. Kolay gelsın.

Haklısınız ama ben PIC Basıc kullandım bazı bence önemli yetersizliklerini görünce terk ettim.
C derleyicisi seçmeye çalışmamın mantığında da bu tip bir pişmanlık yaşamamak için di. Ben zaten az bir süre CCS kullandım. sadece editörlerin birbirlerine karşı mukayese edilmesini arzu etmiştim. Fakat sanırım yanlış bir talepte bulundum.
Bu mukayeseyi yapacak arkadaşlar bütün C derleyicilerini irdelemiş olmalı ki yorum yapıp öneride bulunsunlar.
Ben Şimdilik Yavaş yavaş CCS kullanayım dedim ama Hi TEch te de gözüm kalıyor.
TA6R