12v den 3.3 v yapmak

Başlatan yalnayak, 30 Haziran 2007, 16:09:52

yalnayak

arkadaslar analog bilgim zayif.
12 volt (5a) yada 5 volt(10a) lik bir kaynaktan 3.3 volt ve 1-2a lik bir cikis almak istiyorum.bu 3.3 volt kesinlikle sabit kalacak.yuke geldiginde volt dusmeyecek bir devre olacak.kolaysa bir pot koyarak ayarli yapilabilinir, 3.5 voltu asmasi yada ariza halinde bir sigortada dusunulebilinir.

lm317 ile dusundum ama nasil yaparim ve ya altarnatif olarak baska ne kullanabilirim.sema ile gosterebilcek arkadas varmi.?
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

MURSEL

lm 317  5a alamassın fakat  lm317 çıkışından 3055 gibi yüksek akımlı transitörü sürersen   lm 317  genel potansiyometre ile sekilleri var lm317 ile ayarlı güc kaynagı diye ararttırırsan bişeyler  cıkar bu lm 317 cıkısınDA gerilim bölücü direnclerde 2n3055 2e uyarlarsan sanırım olur

Fixxer

Yine düşük akım için lm317 yi kullanabilirsin bu konuyla ilgili bir çok döküman sitede mevcut
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM%2FLM317.pdf

mursel kardeş aynı anda yazmışız sen benden biraz hızlı çıkmışsın  :lol:  :lol:

Hhhemen ekliyorum.. :o lm3940 buda pratik 1 amper

http://www.national.com/pf/LM/LM3940.html

Yaada buda çok güzel 3A e kadar mis gibi ve piyasada çok rahat bulunuyor uygulama ile ilgili örneklerde datasheet te mevcut

http://cache.national.com/ds/LM/LM2576.pdf
...............................

stlg

Sevgili kardesim

Eger besleyecegin devre pahalı bir seyse lm317 yada diger seri regulatorlerdeki transistorun bozulması halinde yuksek olan giris gerilimi direkt olarak devrene uygulanacaktır bu devreyi sigorta ile koruman mumkun olmaz onun icin yaptıgın regulatorun cıkısına 4v3 zenerle bir tristor baglarsan bu devreden oncede bir sigorta kullanırsan regule devrenin bozulması halinde gerilim 4v3 gecince tristor iletime gececek ucları kısa devre ederek sigortayı attıracaktır umarım anlatabilmisimdir kolay gelsinm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yalnayak

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili kardesim

Eger besleyecegin devre pahalı bir seyse lm317 yada diger seri regulatorlerdeki transistorun bozulması halinde yuksek olan giris gerilimi direkt olarak devrene uygulanacaktır bu devreyi sigorta ile koruman mumkun olmaz onun icin yaptıgın regulatorun cıkısına 4v3 zenerle bir tristor baglarsan bu devreden oncede bir sigorta kullanırsan regule devrenin bozulması halinde gerilim 4v3 gecince tristor iletime gececek ucları kısa devre ederek sigortayı attıracaktır umarım anlatabilmisimdir kolay gelsinm

cok faideli oldu teşekkür..

uygalamaya gecince tekrar sorarim..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Göktuğ

lm2576 guzel bir çözüm.

SIMPLE SWITCHER
•   High efficiency
•   Guaranteed 3A output current
•   Thermal shutdown and current limit protection

yalnayak

Alıntı yapılan: "Göktuğ"lm2576 guzel bir çözüm.

SIMPLE SWITCHER
•   High efficiency
•   Guaranteed 3A output current
•   Thermal shutdown and current limit protection

onerileriniz icin teşekkür ederim ama bana entegre ismi değil devrenin acik semasi lazim.

denenmis devreler bana zaman kazandirir.teşekkürler

e3

Hocam herhangi gerilimini ayarlayabileceğiniz bir regülatör devresine aşağıdaki mantıktaki gibi bir transistör grubu eklerseniz hem akımınız yükselir hem de kısa devre korumanız olur.Örnekteki devre T2 transistörü kısa devre koruması içindir ve devreden geçecek maksimum akım 2 Amper ise R2 koruma direncinin değeri de malumunız 0.6 Volt / 2 Amper kadardır.0.6 Volt transistörün B-E gerilimi olarak kabul edilmiştir, burada gücünü siz belirleyebilirsiniz.Diğer transistör, devre fazla akım verebilsin diye kullanılıyor, onu da R1 direncine göre hesaplayacaksınız.Devreden fazla akım çekilirse T2 iletime geçer, girişten yüksek akım çekilir,sigortanız atmasa dahi T1 kesime gideceği için bütün yük regülatöre yüklenecek ve regülatör de kendini korumaya alacaktır.(Regülatörün kendini korumaya almasını temenni ediyorum :D .)En kısa yoldan fazla akım çekilirse sigorta da atar.İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "yalnayak"
...entegre ismi değil devrenin acik semasi...

Ustalardan böyle tiyolar aldımmı hemen gugula soruyorum,genelde üreticiler pdf lerde uygulama şemaları verir.Ama hazır devre yollayanlarıda varmışşş.

yalnayak

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"
Alıntı yapılan: "yalnayak"
...entegre ismi değil devrenin acik semasi...

Ustalardan böyle tiyolar aldımmı hemen gugula soruyorum,genelde üreticiler pdf lerde uygulama şemaları verir.Ama hazır devre yollayanlarıda varmışşş.

evet bu datasitlerdeki devrelerin farkli kurumunu ve farkli elemalarla degisik islemlerde kullanildigini gordum.
demem oki bu devreleri kurmus,denemis arkadaslarin ustalarin tecrubelerinden faidelenmek istedim ve hala istyiorum:)

Fixxer

Kardeşim zaten bu söylediklerimiz tecrübe ettiklerimiz herkez bir yorum yapmış ve çok şanslısın ama senin datasheetleri incelemediğini düşünüyorum.  En küçük örneğide lm2576'nın datasheet ine bir bak istersen nokta vuruş yapalım SAYFA 19'a bir bak aynı devreyi kur ki kaç volt giriş yapıcaksın kaç amper kullanıcaksın ona göre hangi diyot hangi kondansatörü kullanıcağında datasheette belirtilmiş  bizde böyle tecrübe ettik.    http://www.national.com/pf/LM/LM2576.html burada sağ taraftaki değerleri gir uygun devreyi malzemelerde sana veriyor zaten.

Biraz çaba sarf edelim lütfen ;)
...............................

yalnayak

Alıntı yapılan: "Fixxer"Kardeşim zaten bu söylediklerimiz tecrübe ettiklerimiz herkez bir yorum yapmış ve çok şanslısın ama senin datasheetleri incelemediğini düşünüyorum.  En küçük örneğide lm2576'nın datasheet ine bir bak istersen nokta vuruş yapalım SAYFA 19'a bir bak aynı devreyi kur ki kaç volt giriş yapıcaksın kaç amper kullanıcaksın ona göre hangi diyot hangi kondansatörü kullanıcağında datasheette belirtilmiş  bizde böyle tecrübe ettik.    http://www.national.com/pf/LM/LM2576.html burada sağ taraftaki değerleri gir uygun devreyi malzemelerde sana veriyor zaten.

Biraz çaba sarf edelim lütfen ;)

su an yurddisinda oldugum icin sadece onbilgi topluyorum.donunce tabiki uygulamaya gececegim.
bu arada nokta ta$laman süper :)

stlg

Sevgili kardesim

Bence devrene boyle bir koruma koy tabi zener secimini sen kendi cıkısına gore ayarla kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.