CCS C kullanarak dışardan gelen darbeleri capture modülü

Başlatan mikroserdar, 02 Temmuz 2007, 15:21:28

mikroserdar

merhabalar. CCS C kullanarak dışardan gelen darbeleri sayan bir darbe sayacı yaptım.PIC16F88 kullandım. Ve PIC'in 12 nolu bacağı yani RB6/AN5/PGC/T1OSO/T1CKI pinini kullandım. Burda TİMER1 registerini kullandım. 16-bit zaten. Dış darbelere göre ayarladım TİMER1'i. Ayrıca RB0/INT kesmesini yaptım. Program belli bi noktadan sonra RB0/INT kesmesi aktif oluyor. Darbe geldiği anda TİMER1 kesmesi aktif oluyor.

yalnız burda önemli bi nokta var. Ben frekansa göre yapmak istiyorum. yani frekansı da display üzerinden tuşla ayarlanacak. 50Hz, 250Hz, 500Hz, 2000Hz, 5000Hz, 7500Hz, 9999Hz,

Bu darbe proximity cihazından geliyor. Yani 50Hz olunca 20msn oluyor bu tabi. ilk darbe geldiği andan itibaren 20msn içinde diğer darbeleri yok sayıyor ve 20msn dolunca 2 diye displayde sayması gerekiyor. ve 2. darbeden sonra tekrar 20msn süre geçtikten sonra 3. darbe ekranda 3 diye gösterecek. Ben yaptım ama bu tam bir sonuç değil tabi.

Benim size sorum şu. Eğer biliyorsanız veya forumda bilen birileri vardır.
PIC'in Capture modülüyle yapılabilir mi? Biliyorsunuz. Yükselen vyea düşen kenarda seçimi var. 1 4 ve 16'ıncı darbelerde sayma muhabbeti var. Ben bunu istediğim darbelere getirip saydırabilir miyim?

Yani Capture modülüyle bu işi çözebilir miyim?

Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Gerçi bu mesajın aynısını diğer arkadaşlara da göndereceğim ama siz bilen arkadaşların isimlerini bana gönderirseniz çok sevinirim.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.