step motor ısınması

Başlatan salih18200, 04 Temmuz 2007, 18:44:29

salih18200

arkadaşlar elimde 5 kablolu bir step motor var uln2003 aracılığıyla kontrol etmeye çalıştım fakat motor aşırı ısınıyo ayrıca v motor denilen ortak kabloyu buldum ama diğerlerinin sıralaması nasıl olaca bir türlü çözemedim.yardımlarınızı bekliyorum. :roll:

Fixxer

Alıntı yapılan: "salih18200"arkadaşlar elimde 5 kablolu bir step motor var uln2003 aracılığıyla kontrol etmeye çalıştım fakat motor aşırı ısınıyo ayrıca v motor denilen ortak kabloyu buldum ama diğerlerinin sıralaması nasıl olaca bir türlü çözemedim.yardımlarınızı bekliyorum. :roll:

Slm arkadaşım öncelikle motorun kaç volt sen kaç veriyorsun motoruna motor normal çalışırkenmi ısınıyor ? bunları bildirirsen daha çok yardımcı olabiliriz.
...............................

salih18200

arkadaşlar motorun modeli mitsumi M35SP-7N    (50 ohm) bir motor çalışma voltajını bilmiyorum ama ben 12 volt tatbik ediyorum hiç bir hareket yok ama bolca ısı var :cry:

remzi

ilk önce motorun ortak ucunu şase ye ver, daha sonra diğer 4 ucu teker teker deneyerek motoru 1 yönde çevirmeye çalış.sıralamayı doğru yaptıktan sonra sıralamanın tersini uyguladığın zaman motorda ters dönüyorsa uçları bulmuş olursun. ( tabi söylememe gerek yok herhalde denediğin 4 ucu + 5V da değdireceksin.)

Bulduktan sonra uln ye bobin uçlarını teker teker bağla ve mikrodenetleyicine programı yaz. Yanlız unutma motor bobinlerne paralel ters diyot bağlamayı unutma.

kolay gelsin...

Fixxer

Alıntı yapılan: "remzi"ilk önce motorun ortak ucunu şase ye ver, daha sonra diğer 4 ucu teker teker deneyerek motoru 1 yönde çevirmeye çalış.sıralamayı doğru yaptıktan sonra sıralamanın tersini uyguladığın zaman motorda ters dönüyorsa uçları bulmuş olursun. ( tabi söylememe gerek yok herhalde denediğin 4 ucu + 5V da değdireceksin.)

Bulduktan sonra uln ye bobin uçlarını teker teker bağla ve mikrodenetleyicine programı yaz. Yanlız unutma motor bobinlerne paralel ters diyot bağlamayı unutma.

kolay gelsin...

ortak ucu şaşeyemi vermesi gerekir yoksa + yamı benmi karıştırıom hoş ben uniyi bipolar olarak kullandığımda ortak uçları birleştirip + verdim
...............................

salih18200

bilgileriniz için sağolun henüz denemedim en kısa sürede deniycem umarım çözüm olur :o

salih18200

evet arkadaşlar sonunda denedim ve gördümki zaten motor kabloları sıralı bi şekildeymiş verdiğiniz yöntemle bunu anladım.16F84A kullanarak uln2003 ile motoru sürmeyi başardım. :D