1.2v u 5v a yükseltme devresi lazım

Başlatan swat, 06 Temmuz 2007, 21:31:06

swat

selamlar
bende 1,2v 3000ma Ni-MH pil var. bu gerilimi 5v a çıkaracak bir devre şemasına ihtiyacım var. Akım 500ma ...1000ma arası olabilir. devrenin regülasyonu iyi olmalı.
teşekkürler...

Chan86

bi opamp devresi işini görebilir ama akımı ayarlaması olmayabilir

swat

Alıntı yapılan: "Chan86"bi opamp devresi işini görebilir ama akımı ayarlaması olmayabilir
akım ayarlamasına gerek yokki... 500 ile 1000ma arsında olabileceğini söyledim.
opamplar 1,2v da verimli olmazki.
ben smps devresi istedim heralde yanlış anlamışsınız. 1,2v pilin gerilimini 5v a çıkarmak istedim. neyse önemli değil.
teşekkürler...

KAZIMUGUR

5V/1A için pilden , göz kararı 5A çekersin.
Piline güveniyorsun demekki. :)

Step up veya up/down switching regülatörleri incelemelisin.Yine de 1,2 ile işin zor.

swat

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"5V/1A için pilden , göz kararı 5A çekersin.
Piline güveniyorsun demekki. :)

Step up veya up/down switching regülatörleri incelemelisin.Yine de 1,2 ile işin zor.
evet farkındayım ;)  500ma benim için yeterli. 1000ma i sürekli değilde anlık olarak verebilmeli.
Step up veya up/down switching devrelerini biliyorum ama hesaplama işi çok karışık geliyor . bana tamamen hazır bir şema lazım. sıfırden devre tasarlamak zor iş :?

CLR

Maxim'de çok çeşit var ben max1709'u test amacı ile kullanmıştım

Gerçekten regülasyonu iyi, scop ile kontrol ettim, 0,9V'ta bile regülasyonu süperdi. 4Amper'e kadar çıkış verebiliyor.

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

ipek

piyasadaki mobil ekipmanlar bile bu durumu asamamislar en az 2.4 volta
ihtiyac duyuyorlar olmaz demiyorum verimsiz diyorum....
maxim ve lineartech bu konuda oncu onlar bile cok alcak gonullu
kullandiklari bobinler ctx yada coiltronic q factorleri 250'nin uzerinde ....??

swat

Alıntı yapılan: "eemkutay"Maxim'de çok çeşit var ben max1709'u test amacı ile kullanmıştım

Gerçekten regülasyonu iyi, scop ile kontrol ettim, 0,9V'ta bile regülasyonu süperdi. 4Amper'e kadar çıkış verebiliyor.

Kolay gelsin.
sağol hocam güzel entegre önerdiniz. ;)
başka önerebileceğiniz numara varsa sevinirim. birde piyasada bulabileceğim bişey olsun. özel istek şansım yok.
teşekkürler...

upayi

Güç transistörleri ve işlemsel yükselteçler kullanabilirsin.
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

sezgin05

Piyasada satılmakta olan MP3 player larda tek pil beslemeli ise içeride mutlaka 5 volt gibi bir değere yükseltir.İncelemenizi öneririm...

CLR

Tek pil'den +5V elde edilebilir ama 5V'ta biraz akım gerektiren devreler için kullanmak saçma olur.

5V'da 0,5A çeken devreyi beslemek için , 1V2 olan pilden yaklaşık 2,1A çekilmesi gerekiyor. Pilin ömrü çok kısa olur. Fakat mesela 5V'ta çok az akım çeken bir devrede hele devre sürekli çalışmıyorsa yani bir microcontroller ile boşta akım çeken elemanlar off yapılırsa ve microcontroller uyku moduna sokulursa(interrupt ile aktif olacak mesela butonla) çok faydalı olabilir.

@ipek
Max1709 ile yaptığım 1V'u 5V'a çeviren devrede troid nüvelerden kullandım(piyasada satılan renkli troid'lerden), Çapı yaklaşık 1cm'di ve 10-15 arası tur sardım. Özel nüveli indüktörler gerektirmiyor.
Knowledge and Experience are Power