Florasan lambalar icin elektronik balast

Başlatan upayi, 08 Temmuz 2007, 16:07:09

upayi

Evet arkadaslar florasan lambalar icin elketroink balast semasi
download

Veya
download2
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

erkan614

dosyaları tekrar upload edebilirmisin

gevv

İngilizce detaylı bilgi ve bolca şema bulunmakta

http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html

*  bigluz20w
   * Isotronic 11W
   * Luxtek 8W
   * Maway 11W
   * Maxilux 15W
   * Polaris 11W
   * BrownieX 20W
   * PHILIPS ECOTONE 11W(9.5.2002)
   * IKEA 7W(12.4.2003)
   * OSRAM DULUX EL 11W(13.11.2004)
   * OSRAM DULUX EL 21W(3.12.2005)
   * EUROLITE 23W(13.10.2008)
   * SINECAN 5 2x26-30W(13.10.2008)

erkan614

burdaki c1 kapasitoru ve R4 ne iş yapıyor

muhendisbey

C3 bana faz farkı oluşturuyor gibi geldi. Çünkü içerisi iyonize olduktan sonra akım falamanın bir ucundan çıkıp tüp içerisinden ilerleyip diğer flamana ulaşmalı. Bu kapasitör ile de faz farkı oluşturarak gerilim farkı oluşturuyor. Yoksa iki flamanında üzerindek gerilim aynı olursa tüpten akım akmaz. Tabi bu benim tahminim.
R4'te basit mantık, kapasitörün deşarj olması için. O yapı ise diyakın hiç durmadan iletime geçmemesi için. O yapı olmazsa diyak daha çabuk iletime geçer. Oradaki yapı bana dimmer'ı anımsattı.

Edit: Resim ekledim, C3'ü anlatıp C4 yazmışım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JOKERAS

Selam,

+285~300 volt ilk olarak C6 ve C3 üzerinden,flaman'lardan ve L1 üzerinden
TR1 trafo'sunun collectör(Primer) bobini üzerinden geçen voltaj Q2 collectör'üne ve
Q1'in emiter'ine ulaşır transistörler ilk olarak kesimde...
Aynı zaman diliminde R6 üzerinden geçen voltaj R6 ve C2 kapasitesi sebebi
ile yaylanarak pik seviyeye gelene kadar yukarı doğru çıkar,doyum noktasına
ulaşıldığında diyak üzerinden Q2 transistör'ünü sürer.
Sürülen Q2 TR1 (Primer)collectör bobini  ve flaman'lar üzerinden c3 ve c6'yı şarz eder
bu kapasitelerin şarz olma esnasında Pimer bobini üzerinde oluşan  elektron hareketi
indüktans oluşturarak,base(Seconder)bobinleri üzerindede bir hareket oluşturur
ama seconderde oluşan hareket seconder bobinleri üzerinde ters yönde olur
biri pozitif üretirken diğeri negatif üretir.Bu durum bobinlerin sarım yönleri yada bağlantı
şekilleri ile ayarlanabilir.Bu şekilde aynı anda indüklenen bobinler üzerinde faz farkı oluşur.
C6 ve C3 kapasiteleri şarz olana kadar indüklenen base bobinlerinden biri Q2'yi tam ters yönde
sürerek iyice kesime sokarken,diğer base bobini üzerinde oluşan osilasyon Q1'in doyum noktası
na gelene kadar devam eder,bu ikisi birbirine paralel devam eder.
Sonuçta Q2 mutlak kesimde iken Q1 tam iletime geçer.
Devre push-pull olduğu Q1 pompalar, Q2 emer yani emme basma tulumba gibi C6 ve C3 şarz,deşarz olur.
Bu hareket transistör'lerin doyum ve kesim noktaları arasındaki zaman kadar,dolayısı ile çok hızlıdır.
Bu hızı,frekansı kontrol eden R6 ve C2'nin değerleridir.
Devrede kullanılan C1,R4,D3 ve D2'nin görevi osilayon sebebi ile oluşan TR1 primer bobinin transistör'lere bağlı noktasında olaşan boost voltajı absorbe etmektir,eğer bu malzemeler olmasa transistör'ler anında
bozulur,röleye bağlanan diyot gibi.
Bunların çok çabuk bozulmasındaki nedenlerden biri tüp içerisindeki gazın özeliğinin bozulmasıdır,
gazın özelliği bozuldukça kapasitif etkisi azalır,azaldıkça devrenin stabilizasyonu bozulmaya başlar,
zaten uç noktada çalışan transistör'lerin base osilasyonları bozulmaya başlar,zamanlama bozulduğunda
iki transistör kafa kafaya çarpışır,ben bu şekilde çalıştığını düşünüyorum.