12VAC gelirilimi anahtarlama

Başlatan biteker, 09 Temmuz 2007, 23:19:24

biteker

Merhaba arkadaşlar uzun bir süredir Picproje ve hobi olarak ilgilendiğim elektronikten ayrı kalmıştım ama bir proje aklıma geldi ve bu ayrılığa bir son vermeye karar verdim  :)

Yapmak istediğim 12VAC (bildiğimiz apartmanlarda kullanılan zil trafosundan elde edilen) gerilimini 80 farklı noktaya anahtarlaya bilmek.

Örnek vermek gerekirse 80 adet kapı otomatiği olduğunu düşünelim hazırlayacağım bir devre ile istediğim herhangi bir kapıyı bilgisayardan girerek açmak istiyorum.

Soruma gelince ise işin bilgisayarla haberleşmesi pic in programlaması felan değilde pic in kontrol edeceği güç kartının (12VAC gerilimini istenilen herhangi bir 80 adet farklı noktaya yönlendirebilmek için kullanılan kart) hangi malzemelerden oluşması gerektiği.

forumu biraz araştırdım ama kesin bir sonuca varamadım acaba o kartda 80 adet optoküplör + triyak kullanarak mı tasarlamalıyım yoksa bu işi daha az maliyetle daha basit şekilde halledebilir miyim? Hani 74hc595 gibi kullanılan ama 12 VAC gerilim altında çalışabilecek tek bir entegre olsa benim işimi görecek gibime geliyor.

pek detaylı açıklayamadım ama yapmak istediğim aşağıdaki gibi bir kart

OG

Tek bir hat paralel olarak bütün abonelere gider. Hat üzerinden hem enerji hem data gönderirsiniz. Alıcılarda datayı çözersiniz. Ekstra maliyettir fakat çözümdür. Enerji hattı AC ise hatta LF bindirmeniz gerekebilir. DC ise direk DC'yi data ile anahtarlayarak yapabilirsiniz.

Daha sağlıklı çözüm tüm abonelere 3 hat paralel gider. 2 si enerjidir üçüncü data hattı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

profahmet

aşağıdaki çizdiğim bağlantıyı kullanarak yapabilirsin.
ben örnek olsun diye 3*3=9  adet kullandım.  sen bu devreyi  9*9=81 olarak bağlayacaksın. 18 tane pinle 81 noktayı kontrol edebilin.
umarım isteğini karşılar bu.
KOLAY GELSİN...

biteker

cevaplarınız sonrasında sorumu eksik sorduğumun farkına vardım aslında tam olarak aşağıdaki gibi bir sistem var kontrol kartı dışında herhangi bir yere müdehale edip revizyone gitme şansım yok dolayısıyla sevgili OG alıcılarda datayı çözecek bir devre ya da ekstra hat çekme şansım çok düşük tek bir kart ile soruna çözüm bulmalıyım.

profahmet  çözümde matrix yaprısını kullanmak hiç aklıma gelmemişti. çok pratik bir yöntem olmuş önerdiğin sistem ama benim mevcut durumuma çözüm olması bağlantı şeklinden dolayı çok zor çünkü trafo çıkışının bir ucu paralel olarak bağlı elimizde anahtarlayacağım sadece bir çıkış var ama belki aşağıdaki gibi rölelerle bir matrix oluşturulabilir bu durumdada 81+18=98 adet röle kullanmam gererkir sadece eğer optoküplör kullanacaksam bunun sayısını 18 'e düşürür.

bu arada yapacağım kartın boyutları 15cm X 10 cm civarında küçük birşey olmalı o yüzden röle kullanmak istemiyorum acaba bu iş daha pratik ve basit olarak nasıl çözülür? (triyak ya da daha öncede bahsettiğim gibi 12VAC gelirim altında çalışacak 74hc595 tarzı bir eleman ile)

cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler

profahmet

bit çoklayıcı kullanmak istiyorsan 74154 ü dene.
aşağıdaki şemadaki gibi bağlantı yaparsın. 74154 ten 6 tane kullanman gerekli . bunun ABCD pinlerini paralel bağlarsın kontrol pinlerinide ayırırsın. toplam 10 tane pinle 90 tane noktayı kontrol edebilin.
tek sorun bunları ayrı ayrı aktif edebiliyorsun 2 yada daha fazlasını yapaman. işini görürse iyi. yok görmeyecekse dier yapacağın devrelerdede aynı mantığı kullanacaksın.

biteker

74hc154 ü 12VAC gerilimini anahtarlamak için kullanabilir miyim? bu entegre ile çalıştım ama hep 5VDC gerilinimi anahtarlamıştım.

profahmet

12v ac yi bu şekilde anahtarlama yapabilirsin.

CaFFeiNe

akım yüksek değilse mikro röleler kullanarak (mesela S7 PLC lerin içindeki gibi) ve 15x10 kartı üst üste birkaç kat yaparak olabilirmi?

biteker

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"akım yüksek değilse mikro röleler kullanarak (mesela S7 PLC lerin içindeki gibi) ve 15x10 kartı üst üste birkaç kat yaparak olabilirmi?

evet şu anda en iyi çözüm bu gibi görünüyor