servo motor

Başlatan ycmy, 11 Temmuz 2007, 11:01:12

ycmy

mrb arkadaşlar 3 faz senkron servo motorlarla ilgili bilgiye ihtiyacım var bu konuda bildiğiniz adresler varsa yazar mısınız staj yerinde olduğum için dosya indiremiyorum site öncelikli tercihimdir ama download yapabileceğim dosyalarıda koyun bi şekilde indiririm :D

uzaylivolkan

Yanlış bilmiyorsam servolar dc motor+dişli+pot+elektronik devrelerden oluşan Daha çok hobyy (maket uşak - robot) gibi devrelerde kullanılan motorlardır. Daha çok redüktörlü motorlara benze ama sürülmeleri biraz farklıdır.
       Bunların 3 fazlısı varsa bizimde bilgimiz olsa iyi olur.

omenek

NETA da 3 fazlı servo motorlar var.

ycmy

benim su an staj yaptigim yerdeki cnc tezgahlarinda kullanilan servo motorlar var ben onun icin arastiriyorum elime bilgi gecerse buraya koyarim

ycmy

arkadaşlar staj yaptığım yerdeki motorlar hakkında birazcık bişeyler öğrendim unutmadan paylaşayım dedim :D
mantık olarak; 3 faz 380 v gerilim converter yardımıyla 540 v dc ye dönüştürülüyor. daha sonra bu motor sürüvülerine gönderiliyor(kaç motor varsa) motor sürücüleri pwm ile bunu kare dalgaya çevirip motorlara gönderiyor
şimdilik kabaca mantık bu ama ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı olarak öğrenince buraya yazarım.staj dosyama bunlarla ilgili döküman devre şeması otomatik kumanda çizimleri v.b. koyacam onları da buraya veririm ilgilenen arkadaşalar faydalanır ama önce stajı bitirip dosyayı hazırlamam lazım yani biraz bekletecem :)

a.zorba

arkadaşlar servo motor dıye bır motor yok yalnızca iyi yataklanmış iyi kontrol edilmiş sistemlere servo deniliyor
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

tnen

CNC tezgahlarında kullanılan servo motorlarda dediğin gibi ilk once 3 faz 380AC  DC 540-600V a çevrilir. Daha sonra servo drivealr ile elde edilen 540-600V arasındaki DC voltaj verilen referansa gore 3Faza çevrilerek motora uygulanır. Servo motorun özelliği oarak motora akuple tako generator ve pozisyon encoder ardır.CNC lerdeki başka bir özellikte regenaritif modda çalışarak yani motorun enerji uretmesi durumunda bara voltajını yukselmesini engelleyen frenleme direnci  yada ER modul denilen yapılar bulunur.