Pic programlayıcı devre.

Başlatan verpruegelt, 15 Ağustos 2003, 13:18:14

verpruegelt

Merhaba. Ben internette çok karaştırdım ama bulamadım.
Ben kendim, paralel port üzerinden hem p16f84'ü hem de p16f877 'yi programlayabilen bir devre yapmam gerekiyor. (Piyasadan da alırım da hocam izin vermiyor). Böyle bir devre genelde satılık olarak karşıma çıkıyor.

Bana  böyle bir devrenin şeması, baskı devre için uygun görünümü (PCB), gerekli olabilecek malzamaler listesi lazım. Bir de uyumlu yazılım. (Mplab yada Propic uyumlu olsa iyi olur). Propic sadece yazılım olarak var. İçinizden mutlaka birisi bunu biliyordur.  Yardımcı olan herkeze teşekkürler.
:)

verpruegelt

http://www.picpro.cjb.net/
Benim gibi yeni başlayanlar için yetersiz. Yukarıda anlattıklarıma da uymuyor zaten.
Devre için konuştum tabii. Yoksa pic programlama için güzel bir site. ARKADAŞIMIZA TEŞEKKÜRLER.

diot

verpruegelt

inceledim Hem de çok iyi.
Burada verilen şema paralel port demesine rağmen seri port gibi gözüküyor.
Ucuna bağlanan soket 9 pinli ve PCB görünümündeki soket te dar.
2-bu şema dağıtık birkaç devreden oluşuyor. Bana bütün bir devre verirseniz daha iyi olacak. Bana bu şemadaki gibi pic bacaklarının adreslerini değil de(rb0ggibi ) pin numaralarını verse daha iyi olacak. Şekilde pic'in şematik resmi görünmeli.

Daha önce de pic16f84 içinseri programlayıcı devre yapmıştım. O devre gayet  güzeldi.  Yukarıdaki anlattıllarıma uyuyor.

:shock:

cnt

paralel-seri port olayinda, sanirim devrede daha az yer kaplamasi icin programlayici uzerine seri port konnektoru  baglamislar.  yani bilgisayarla programlayici arasindaki ara kablonun bi tarafi 25 pinli deger tarafi 9 pinli olucak.

diot

BU devre gayet düzgün bir şekilde çalışıyor .
yerden tasarruf amaclı olarak 9 pin konnektor takılmış.
devre gayet derli toplu. herhangi bir sorunu yok.

verpruegelt

Yani paralel portun 32 (öyle bmnitydi) konnektörünün   sadece 9 'unu kullanıyor.
Bütün mesele bu. Ok mu?

cnt