kutuplu kondansator

Başlatan selvi, 11 Temmuz 2007, 17:23:38

selvi

1uf yerine 10uf kullanabilirmiyim. ayriyeten 1uf 16v yerine 1uf 50v kullanabilirmiyim.cunku devrenin ciziminde 1uf yazilmis.malzeme listesinde 10uf yazmis.hangisini kullanacagimi bilmiyorum.dogan ibrahim in C dili ile programlanmis ultrasonik sensorle mesafe olcumunde verilmis.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

wosvol

bu şekilde bişey diyemeyeceğim öncelikle devreyi incelemiz lazım

CLR

1uf 16V yerine 1uf 50V kullanabilirsin. Gelelim diğer duruma, 1uf-10uf olayına, bunun için devreyi görmek görekir.
Knowledge and Experience are Power

erceli

Zamanın önemli olduğu devrelerde özellikle zaman sabitesini sağlayan kondansatörler sarj ve deşaarj süresini doğrudan etkilediğinden 1 uF yerine 10 uF kullanamazsın o nedenle devrede kondansatörün konumu önemli devrenin şemasına bakmak gerekir

MICROCEBEL

filtre devrelerinde evet kullanabilirsin ama arkadaşlarında dediği gibi kullanıldığı yeri görmek gerekir.Örneğin türev ve integral alıcı bir devre ise devrenin zaman sabitesi değişeceği için istenilen şekilde çalışmaz.

selvi

http://rapidshare.com/files/42806841/sema.rar.html
devrenin semasi yukardaki linktedir.ayriyeten sunu sormak istiyorum.ultrasonik verici sensoru BC108 transistorun colektor ve emiterine baglanmis.transistor islemcide RA0 a bagli ra0 darbe gonderdiginde lojik1 ve lojik 0 oluyor.bu durumda transistor ilettiginde kisa devre olmaz mi?devrenin kodlari c ile yazilmis.asagidaki linktedir.
http://rapidshare.com/files/42808376/dogan-yalin.rar.html
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ycmy

şuan staj yerindeyim ve dosya indiremiyorum onun için devreyi göremedim ama düşündüğüm gibiyse verici transistor kesimdeyken çalışıyo doyumdayken dediğin gibi uçları kısa devre olduğundan çalışmıyor olabilir.birde doğan ibrahimin'in pic c motor kontrol projeleri kitabında yazdığı bir encoder projesini yaptım çalışmamıştı.eğer yapabiliyorsan devreni simülasyonda bi kontrol et kurmadan önce derim kolay gelsin.

ycmy

kondansator konusunu yazmayı unutmuşum bence bu devre için farkeder.çünkü mesafe olçumu yaparken x=v*t formulunden yararlanırsın ultrasonik sinyal gönderir ve zamanı sayar geri aldığı süreyi hesaplar hızla çarpıp mesafeyi bulur diye biliyorum arkadaşların da dediği gibi kapasite değerin zaman sabitini deiştirebilir bunun için tam değerini kullanmalısın belki malzme listesinde baskı hatası vardır.şemada ne yazıyorsa onu kullan
not:bütün bu yorumları devreyi görmeden yaptığım için yanılmış olabilirim  :D