Mekanik bir soru

Başlatan DRK, 15 Temmuz 2007, 11:54:31

DRK

Çizgi izleyen robot projesiyle ilgili yaptığım araştırmalarda, hereket sistemi için kullanılan motorların direkt olarak
tekerleklerle bağlantısının yapılmaması gerektiği, bir çark sistemi vasıtasıyla tekerleklerle motorların birbirlerine bağlanmasının
yararlı olacağı bilgisine ulaştım.Anladığım kadarıyla bunu yapmanın sebebi torku arttırmayı sağlamak.Peki motorla tekerlek arasındaki
bu çark sistemini nasıl oluşturabiliriz?
ÇALIŞMAK VE BAŞARMAK ZORUNDAYIZ...

teknikelektronikci

malesef bu gibi mekanik projelerde bu gibi sorunlar ortaya cikiyor ben ugrasmadim simdiye kadar ama bence en ucuz ve kolay bulunurluk bakimindan size eski dvd cd okuyucularindaki disli sistemlerini veya oyuncak arabalarin icindeki dislilerin veya  en iyisi eger imkaniniz varsa sanayi sitesinde bir torna atelyesine gidip sorun derim belki yardimci olabilirler ama en iyi yöntem bence cd okuyucularindaki yöntem onlardaki irili ufakli kücük büyük dislileri alin ve bunun bazi hesaplamalari var onlarida bulursaniz ordan uygun dis sayisini bulup mekanizmayi kurabilirsiniz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

uzaylivolkan

Arkadaşım bu tip robotik uygulamar için Dişli takımı üzerinde olan Redüktörlü DC motorlar yada Servo  motorlar kullanabilirsin.(servo motorların 360 derece dönebilmesi için küçük değişimler yapmalısın motorda)