Toshiba TLP250 ile her markanın her IGBT si sürülebilirmi

Başlatan KORHAN, 15 Temmuz 2007, 22:23:52

KORHAN

Toshiba TLP250 ile her firmanın her IGBT si sürülebilirmi?
IGBT yi picden yalıtarak pwm sinyalleri ile sürmede en güvenli ve sorunsuz sürücü entegresi veya optocouplor hangisidr?

ise

düşük güçlerdeki (5-6kva) igbtleri rahatlıkla sürebilir. yüksek güçlerde ise ilave push pull transistör yapılmalıdır. istenilen geyt akımına göre bu transistör özellikleri değişir. 150-200 kva için şemadaki gibi  sürmek uygundur.

KORHAN

ise,

şemada IGBT nerde daha doğrusu ne nerde nasıl bağlı tam anlayamadım.
biraz aydınlatırsan sevinirim.kusura bakma cahillik işte.

sezgin05

TLP250 oldukça hesaplı ve kullanışlı bir MOS-IGBT sürücüdür.Ben ilk olarak FIMER marka SMPS kaynak makinelerinde gördüm.Birkaç farklı devrede kullandım.Katalog değerlerine göre 11 mA max Gate akımı ve 35 volt maximum Gate voltajında kullanabilirsiniz.

z

11 mA çipin kendisi için istediği akım.  +/- 1.5A gate akımının üstesinden gelebiliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ycmy

hocalarım belki konuyla alakası yok ama tam da bugün ıgbt nin ne olduğunu araştırmaya başlamıştım birisi bana anlatabilir mi acaba nedir ne işe yarar nasıl çalışır nerelerde kullanılır vs

sezgin05

@BUNALMIŞ teşekkürler hatamı düzelttiğin için...
@YCMY  IGBT basit tabirle MOSFET girişli transistör diyebiliriz.Boardda bu konuda ayrıntılı bir açıklama vardı ararsan bulursun.Her iki kompenentin kendine özgü avantajları tek kılıfta toplanmıştır.Örneğin düşük akımla çalışan MOSFET ike static etlileşimi olmayan TR gibi...

aster

Alıntı YapInsulated, Gate, Bipolar, Transistor, kelimesinin baş harflerinden oluşan bu elektronik devre elemanı sürerken mosfet gibi, (voltaj kontrollü) iş yaparken bipolar transistör (yüksek akım) gibi davranır. Bir devre yardımıyla açıp kapatabileceğiniz bir diyot gibi, gate ucu ile kontrol edebileceğiniz triak gibi ya da yine gate ile kontrol edebileceğiniz bir mosfet transistor gibi kullanabilirsiniz.

http://www.emo.org.tr/resimler/etkinlikbildirileri/91d912445bd3965_ek.pdf
http://www.microsemi.com/micnotes/APT0201.pdf
http://www.semikron.com/internet/webcms/objects/applica_help/e/0_1-0_2.pdf

Forumda IGBT ile ilgili bir çok yazılar var

KORHAN

Son noktayı kendi adıma koymak için arkadaşlar şunu söyleyebilirmiyiz
Toshiba TLP250 Opto elemanı IGBT namına her türlü IGBT yi rahatlıkla sürebilir burda bir arkdaşımızın ilk mesajında bildirdiği gibi 5,5kVA ya kadar sürer ama üzeri güçlerde TLP250 nin çıkışını güçlendirmek gerekir gibi bir düşünce hatalıdır ve gereksizdir diyebilirmiyiz.Büyük güçlü IGBT de olsa gatei 1-1,5 amperden fazla çekmez herhalde.Gördüğüm kadarı ile tek olarak gate 'i 1,5 amperden fazla çeken bir IGBT yok varsa beni uyarın lütfen.
Peki gelelim şu noktaya çok güçlü IGBT ler pahalı biz normal fiyatlı daha az güçlü bulunabilen IGBT leri paralel bağlayıp gatelerini birleştirip tek bir TLP250 ile sürmeye kalkarsak nasıl bir sonuca ulaşırız.Burda IGBT lerin 1
den fazla 2 li, 3 lü veya en fazla 4 lü olarak paralel bağlanıldığı düşünülsün ve bu IGBT lerin gate akım toplamları TLP250 nin sürme akımını aşmıyor diyelim (en fazla 1,5 amper) böyle bir bağlantı ne kadar doğru olur.

z

IGBT ve MOS ların gate devreleri kondansatör gibi davranır. Yüksek anahtarlama hızlarında düşük empedansla sürülmelidir. Bu durumda gate akımları  yüksek değerler alır. Bu nedenle her türlü IGBT bu çiple sürülemez. Paralel bağlı IGBT lerde giriş kapasiteleri artacağından sürücünün daha yüksek akım basabilmesi gerekir.

En iyisi deneyip gate voltajının nasıl değiştiğini görmek. Sert kontrol sinyali gate'e ulaştığında yumuşuyorsa sürücü IC yetersiz demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KORHAN

Anladım numune istedik gelsin denemelerden sonra sonuçlarla dönerim artık size.Bizim TLP250 ile deneme yapacağımız en güçlü IGBT 600 volt 60 amper bir IGBT ve 30kHz de geyti tetiklenecek.Sonuçta IGBT çıkışında geyte uyguladığımız 30kHz. kare dalga görülüyorsa sorun yoktur herhalde tam yüklemede yapıp denemek gerekirmi IGBT yi yükün illa 60 amper veya buna yakın olması gerekirmi.

aster

Alıntı yapılan: "KORHAN"tam yüklemede yapıp denemek gerekirmi IGBT yi yükün illa 60 amper veya buna yakın olması gerekirmi.
Yük olarak (100W) lamba bile yeterli gelir sorun çıkmaz, çalışıyorsa çalışıyordur.

Ama tedbir olarak şebeke girişine seri lamba girmeyi ihmal etme.

xenix

Çalıştığım projede mitsubishinin 3300V 1200A lik IGBT lerini kullanıyorum, gate sürücü geçişler esnasında ±10 A basıyor :). Burda önemli olan bağladığın gate direnci. Mesela sen 10 ohm gate direncinin tasarımına uygun olduğunu buldun, ve IGBT yi açmak için 15V kullanacaksın, bu durumda geçişlerde 1.5 amper tepe akımı olacak, TLP250 bu akımı kaldırabiliyor. Bir de bu optik sürücülerin CMRR değerlerinin yüksek olmasına dikkat edilmeli, genelde en çok karşılaşılan sorunlardan biri IGBT nin çok hızlı açılıp yüksek dV/dt üretmesi ve optocoupler ın parazitik bir şekilde konum değiştirmesi. HCPL3120 nin CMMR (ortak gürültülerden etkilenmeme derecesi) değeri daha iyi sanırım. Hala dV/dt den sorun yaşanıyorsa gate direncinin değerini artırmakta yarar var, yüksek anahtarlama kayıpları pahasına :)