BUCK DEVRESİ DÖKÜMAN İHTİYACI

Başlatan sercanblbn, 16 Temmuz 2007, 23:18:06

sercanblbn

Buck devresi ile ilgili döküman lazım arkadaşlar. Hocamız buck devresi tasarlamamızı istedi. simülasyonunu pspice da yaptıkdan sonra da board üzerine devreyi kurcaz.[matematiksel analizinde bulduğum bobin değeri piyasada olmuyor genelde, o yüzden daha bobin sarcam nüveye :-( ]

orda anahtarlama elamanı olarak bjt kullansak ya da mosfet kullansak ya da tristör kullansak neler olur??

bu elemanlar arsındaki farklar neler? bi buck devresinin bu elemanlarla kullanımı hakkında acil dökümana ihtiyacım var

ilgi gösteren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim!!!

Erol YILMAZ

Google da  smps + buck  anahtar kelimeleri ile aratınca
bir çok döküman bulacaksın.

MeYo

hocam pspice da simüle edeceksen bu devreyi önerebilir ve yardımcı olabilirim..

https://www.picproje.org/index.php/topic,16082&highlight=
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

sercanblbn

tşk ederim ama sürücü devremiz sinyal kaynağı bjt dirençlerden falan oluşuyor bizim simulasyon tam çalışıo ama uygulamada sorun var...

ilgin için tşk ettim..

MeYo

Alıntı yapılan: "sercanblbn"tşk ederim ama sürücü devremiz sinyal kaynağı bjt dirençlerden falan oluşuyor bizim simulasyon tam çalışıo ama uygulamada sorun var...

ilgin için tşk ettim..

simülasyonda ortam şartları ve çalışma koşulları kusursuz olarak kabul edilir hocam..istersen bjt ne kullanıyorsan datasheetlerini araştır detaylı bir şekilde alternatifiyle dene...sinyal kaynağındaki parazitler de devreyi etkileyebilir
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

sercanblbn

ya şu an dökümanlar yanımda  değil. şehir dışındayım ama sen bana şurdan nasıl foto yükleyebiliyoruz bi anlatıver de burdan devreyi yollıyım sana olur mu?? kolay gelsin. ilgin için sağolasın...