3kHz Testere dişi sinyali okuma

Başlatan sero52, 19 Temmuz 2007, 11:46:04

sero52

Selam

Bir adet radyoaktif yogunluk ölçer cihazım var ve cihazın sinyal çıkışı
maksimum 3kHz'lik 5v genlikli bir testere dişi. Ben bu sinyali 20-24v'luk bir kare dalgaya dönüştürerek PLC'den bu sinyali okumak istiyorum. Amacım cihazın çıkındaki frekansı hesaplamak. Bunu yaparken nasıl bir tranzistör veya devre kullanmalıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Erol YILMAZ

bir opamp ile ( örn. LM358 ) bu 5V luk gerilimi 4.8 ile çarpabilirsin,
Çıkışında tepe gerilimi 24V olarak göreceksin böylece...

sero52

eger opamptan gecirirsek sadece genligi degistirmis oluruz. Fakat sinyal tipini kare dalgaya nasil cevirecegiz

M_B

Arkadasım testere dişi sinyalı opam vasıtasıyla kare dalga sınyale cevırebılırsın.  opam pın bır pınıne testere dısı sınyalı gıreceksın. Diger ucunada sabıt bır gerılım baglayacaksın. Cıkısta kare dalga sınyal olması gerekır. cıkan kare dalganın frekansında oynama olabılır. Tahmınıme gore.  national fırmasının opam larla ılgılı applıcatıon dosyasını ıncelersen
sorunu daha kolay halledersın. Kolay gelsın
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "sero52"eger opamptan gecirirsek sadece genligi degistirmis oluruz. Fakat sinyal tipini kare dalgaya nasil cevirecegiz

bu gözümden kaçmış :))

O zaman şöle olabilir,
Basitçe bi karşılaştırıcı mantığını alırsın,
üçgen dalga sinyalin 5V ise    2.5V değeri ref olarak verirsin,
Böylece bu gerilimin altını ve üstünü kare dalga olarak üretir karşılaştırıcı..

Kısaca "Voltage Comparator" diye araştırabilirsin.

Ayrıca!
bu karşılaştırıcı  olarak ayarlanmış opamp devrenin beslemesini 24V vererek çıkışında 0...24 V olmasını sağlayabilirsin. LM358 işini görecektir.