100 tane ledi 220 v ac yakmak?

Başlatan sagamen, 20 Temmuz 2007, 10:54:53

sagamen

100 tane ledi 220 v ac yakmak için birkaç denemem oldu ama maalesef hepsi hüsran ile bitti  bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı? 20ma kırmızı ledle denedim
herkEse kolay gelsin

Chan86

Ben bu işlerle uğraştım biraz 105 tane ledi yaktım ben 4700 UF ile doğrultursan çalışır.

files

Ledlerin hepsini seri bağlayın. +1 tane  1n4007 diyodu ters bağlama ihtimaline karşı koruma olarak seri bağlayın.

Bunlara dc kaynak olarak   köprü + 10k /5W  seri direnç ile bağlayın. Güzel çalışır. korkacak birşeyyok.

Ersin

@files,
biri yandigi zaman ne olacak  :D

Fixxer

Alıntı yapılan: "Ersin"@files,
biri yandigi zaman ne olacak  :D

:lol:  Çok basit biri yanınca hiçbirisi yanmayacak  ölçü aleti ile tekerrr tekerrr  ölçmek zorunda kalacaklar   YA yanmassa nolcak ? :P
...............................

files

iyi ya işte tek dişi dökülmüş gibi çirkin çirkin sırıtmayacak. :)

Eğer bu şekilde  yapılmazsa   Dc kaynak ile beslemek her lede ayrı direnç takmak gerekir. bence de en iyisi budur.

Eskiden tramvaylarda  bir dizi lamba bulunurmuş hepsi seri bağlı. Tramvay elektriği 600 volt olduğu için.
Biri sönerse hepsi söner diye aynısından bir set daha yedek dururmuş.

Ersin

100 led az değil , aralarindan mutlaka buru gumler belli bir sure sonra.Bunun aramasi da zor.Bunu birkac gruba ayirarak yapmak en mantikli, hem arama olayi azalir , hem direncleri daha dusuk wattli kullanilir ve isi olayi dagilir.  ;)

elektronik

Alıntı yapılan: "sagamen"100 tane ledi 220 v ac yakmak için birkaç denemem oldu ama maalesef hepsi hüsran ile bitti  bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı? 20ma kırmızı ledle denedim

büyük ihtimalle direnç kullanmadın yada uygun direnç kullanmadın . led ler zener gibi davranır çalışma geriliminin üzerine çıkınca hızlıca kısadevreye girer ve led yanar .

ise

100 led 220 için uygun bir değer değil. 220 voltun tepe değeri  220.1,41= 310 volttur. buda yaklaşık 150 led eder. ahmet_ahmet arkadaşımızın dediği gibi 150 ledi 10 lı gruplar halinde 15 parça şekilde yapabilirsin. akım değerine göre trafo ,seri bobin ,kondansatör veya direnç  koyabilirisin

elektro_ery

Arkadaşım iki grup halinde hepsini seri bağlıcaksan 220 yi doğrultup birbirine seri 1K ve 220 R den geçirip şaşeye vericeksin led ler üzerinden bu kadar.Eğer arıza yaptığında ise en baştan başlayarak ledleri kısa devre ede ede gidiceksin mutlaka birisi yanıcak ve kısa devre ettiğinde arızayı bulacaksın
[/URL]

sagamen

bence de mantıklı olan 2 veya 4 ' bölmek ama nasıl bir devre kurmam gerekıyor
herkEse kolay gelsin

OG

http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=70005#70005 Buradaki devreyi kullanabilirsin. R2 ve R3 330ohm C ise 330nF+220nF paralel=550nF
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sagamen

bilgilerin için cok sağol OG arkadaşım bu verdiğin  değerler  neye gore verdın cunku ben 50  lede gore  dusunmeye başladım ne kadar cok led  okadar baş agrısı demek arıza bakımından 50 şer guruplar halınde ledlerı calıştıracam veya  bu devrenin tam formülü  nasıl işler anlatabilirmisin
herkEse kolay gelsin

OG

sagamen
Kapasitenin Xc=1/2*PI*F*C değerine göre. İlgili başlık altını okursan iyi olur, bu devrelerde regülasyon yoktur, voltaj dalgalanmalarından etkilenir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.