acık tıp su tankının ıcındekı basınc ile seviye olcu

Başlatan klax, 21 Temmuz 2007, 17:44:50

klax

acık tıp su tankının ıcındekı basınc ile seviye olcumu yapılabilirmi arkadaslar.
TB2EOS

Fixxer

Suyun basıncıyla ölçüm yapabilirsin tabiki onun için bir kaç yöntem var sanıyorum.Sadece seviye kontrol yapmak istiyorsan honeywell in bir aleti var mekanik bir şey üzerinde mbar cinsinden ayarı var kaça istiyorsan getir sonra giriş kısmını suyun üzerisine belirli bir seviyede bırak su arttıkça bir basınç oluşturacak ve aletin üzerindeki switch sana çıkış vericektir ;)   denedim oldu  :lol:
...............................

klax

bu cıhazın model numarasını bana ulastırabilirmisin
TB2EOS

salih18200

eğer sadece seviyeyikontrol etmek istiyorsan sana basit bir yöntem daha 2-3 gün önce staj yerimde yaptık.
bir adet probu kontrol etmek istediğin seviyeye kadar daldırıp buna artı tankın kendisinede negatif belersin daha sonra sıvı seviyesi proba ulaştığı zaman elektrik iletime geçer ve sıvı seviyesi anlarsın tabii bu sinyal zayıf bir sinyal olacağı için bu sinyali yükseltmelisin bunun içinde sıvı seviye röleleri var.

klax

basınc  ile  ıcınde kalan hacımı olcmek istiyom
TB2EOS

salih18200

ben bir meyve suyu fabrikasında staj yapıyorum bu dediğin şekilde hemen hemen tüm tankların doluluk oranı ölçülüyo basınç sensörleride tankın dibindeler bence açık veya kapalı ölçüm yapabilirsin

OG

Alıntı yapılan: "salih18200"bir adet probu kontrol etmek istediğin seviyeye kadar daldırıp buna artı tankın kendisinede negatif belersin daha sonra sıvı seviyesi proba ulaştığı zaman elektrik iletime geçer ve sıvı seviyesi anlarsın
Bu, seviye ölçmek için uygun bir yöntem değil, sonuç sağlıklı olmaz. Belki limitleme amacı ile işe yarar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salih18200

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "salih18200"bir adet probu kontrol etmek istediğin seviyeye kadar daldırıp buna artı tankın kendisinede negatif belersin daha sonra sıvı seviyesi proba ulaştığı zaman elektrik iletime geçer ve sıvı seviyesi anlarsın
Bu, seviye ölçmek için uygun bir yöntem değil, sonuç sağlıklı olmaz. Belki limitleme amacı ile işe yarar.
Bu kullanılmış bir yöntem dediğin gibi çok hassas olmayabilir biz bunu sıvı seviyesinin belirlediğimiz bölgenin altına düştüğünde devreye girerek plc'ye oradandanda operatöre alarm vererek uyarması amacı ile kullanıyoruz gayet sağıklı çalışıyor.

Fixxer

Suya voltaj  vererek ölçüm yapmak hasas bir yöntem değil bence.
klax sana pazartesi günü kodu  yollarım çok güzel bir yöntem diğer bir yöntem ise reed röle ile belirli oranları ölçmek,şöyle düşün belirli aralıklarla reedröle kullanırsan strafor gibi suda yüzecek bir malzemenin arasına bir mıknatıs koyup suda yüzdürürsün hangi reed röleye mıknatıs geldiyse bu senin seviyendir  ;) zaten belirli oranlarda suyun basıncı bellidir.

grajuva

Suyun seviyesini ölçebilmen için, bir kaç yöntem var.
1. Ultrasonic : Bu sistemde cihaz ölçüm yapılacak malzemenin üst kısmına sabitlenir. Cihaza tankın tabanı ilen sensörün yüzey mesafesi ve tamamen dolu olduğu seviye ile sensörün yüzey mesafesi girilir. Cihaz sensörün yüzey noktası ile ölçülen malzemenin yüzeyi arasındaki mesafeyi ölçer, tankın tam boyundan çıkararak içinde ne kadar malzeme olduğunu ekranında veya anag çıkışında (4-20mA, 0-20mA olabilir) gösterir. Fiyatları ekeonomiktir.
2. Baınç sensörü ile: Bu sistemde bir  basınç sensörü kullanılarak yapılabilir. Basınç sensöründe  tankın tabanına bağlanır seviye arttıkça basınçta artar, basınç sensörlerinin çıkışları genllikle 0-20mA, 4-20mA ve 0-10V tur, bu çıkışı bir gösterge cihazına bağlayarak skalalandırabilirsin.
Fiyatları Ekonomiktir.
3.Radar ile: Bu sistemde iki tip radar vardır temaslı ölçüm yapan ve temassız ölçüm yapan. Temaslı ölçüm yapanda cihaza bir çelik hatat bağlıdır ve sıvının içine daldırılır. Doğruluğu yüksektir (%0,3 gibi).
Temassız radarda ise cihaz ölçülenecek malzemenin yüzeyine yaklaşık 2,5 GHz lik bir radar sinyali gönderir ve bu sinyal ile seviyeyi tespit eder.
Radar sistemler açık tanklar için uygun değiller ve fiyatları pahallıdır.

ipek

bir teknede su tankinin olculmesi istenmisti eski cay ocaklarinda ve su isiticilarinin uzerinde dusey eksenli tabana kadar inen bir pipo (cam boru)
vardi bu kabaca icindeki seviyeyi gosteriyordu ust kismi silikon ile kapatilmisti burayi acip basinc sensorunu monte ettik 200kps'lik freescale
sensor sonra bir arkadasimin internette buldugu projeji uyguladik...
www.kallisti.com/~allanh/water/water.html
saniyorum asm icinden oynayarak sensorun 1 litre artisinda veya eksildiginde gosterdigi reaksiyon mv cinsinden tablolar ile oynanarak kalibre edildi guzel calisti....
omron ve murata temsilciliklerinde mili litreyi olcen ultrasonik modeller mevcut sivi kuru tank yana devrilmis hic farketmiyor ama fiati bizim tekneye yakin........

Fixxer

Oo ipek hocam çok mantıklı bir çözüm bu normal basınç sensörleri ile çalışma yapılabilinir. denenesi bir proje olur  8O   Ayrıca deponun en dibine kadar bir pnömatik hortum uzatıp ucuna bir basınç sensörü takmak işi bitirir.

KAZIMUGUR

Borunun ucuna bir diyafram , arkasına yay+mikroswitch sanki çamaşır makinası...

Gıda için uygun elektrodlar olsada dc olamaz(olmamalı)...

erkan614

kazım abi ac uygulayalım o zaman :)

bu arada sıvı seviye röleleri on off mantıına goremi yoksa sıvı drencine göremi çalışıo

Fixxer

Klax kardeş sana detaylı resmini çektim üzerinden okuyabilirsin herşeyi kolay gelsin ;)