hangi transistor

Başlatan selvi, 22 Temmuz 2007, 09:58:51

selvi

ben pic de cikis olarak yonlendirilmis bir uca bc108 transistoru bagladim.kollektor ucuna 2R2 direncini seri bagladim ve kollektor cikisina ir ledi bagladim.transistorun beyzine 470ohm bagli ve emiter ucunu direk topraga cektim.vriciden sinyal yolladigimda transistor cok isiniyor.(onceden kollektor ucuna 33ohm baglidi.transistorisinmiyordu.direnc degerini dusurup akimi artirip ir mesafesini yukseltmek icin oyle mesafede belirgin bir artis olmadi).
 pic iislemcisinin(16f877)cikisina hangi transistor veya transistorlerle kollektor akimini en az 200mA den 1A kadar artirabilirim.cunku ayni devreyi verici yerine tv kumandasini kullandigimda acik alanda 20 m e yakin iletisim yapabiliyor.tv kumandasinda ir ledi besleyen akim yuksek.nasil bu ir ledi suren akimi artirabilirim?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Erol YILMAZ

BC337, Kollektöründen 800 mA akım akıtabilmekte,
ve bahsettiğin IR için yeterli olacak bir akımdır.

Şekle bakar ve istediğin akıma karar verirsen,
R1 R2 ve besleme gerilimini ayarlayarak istediğin akımı
sağlayabilirsin.

Diyelimki diyottan 300 mA akıtacaksın,
HFE de  (yani kazanç ) Bu transistor için 300 olsun...

Base akımı en az 1 mA olmalıdır. ( R1=4K7)
IR, 5V luk bi sinyal ise yeterli gelmeyecektir.
4k7 yi 3k3 gibi bi  değere düşürmen gerekir.

Ondan sonra da R2 değeri,

Transistor ve diyot uzerinde düşecek gerilimi hesapladıktan
sonra bu direnci hesaplayabilirsin.

selvi

belirttiginiz sekilde BC337 transistorunu kullandim.ama beyz ucuna 470ohm bagli.emiter topraga dire cektim.kollektor ucun 2R2 direnci bagladim.ir ledi de kollektorun ayagina bagladim.ir led cok isiniyor.transistorde isiniyor.mesafede belirgin bir degisiklik yaratmadi.acaba direnc degerlerini farkli nasil degistirebilirim.

selvi

kollektor akimi 2.9mA degerini gosteriyor.cok dusuk gozukuyor.nasil artirabilirim bu kllektor akimini...

e3

Beta kazancını artırmanız lazım, en pratik yolu da transistörleri darlington bağlamaktır ya da tek kılıf içerisinde bulunan darlington transistör kullanmaktır.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.

Erol YILMAZ

@selvi;

Kollektor akımını, base sinyali IR varken ölçüyorsanız, hata ediyorsunuz.
BC337 nin HFE si 300 civarındadır, Sizin işiniz için yeterlidir.