Güç Kaynağı

Başlatan uguraydemir61, 23 Temmuz 2007, 12:27:45

uguraydemir61

Arkadaşlar bitirme tezi için yapacağım bir makine için 1-1.5Khz arası (sabit veya değişken de olabilir) ve 40A civarında bir elektrik gerilimi verebilecek olan bir güç kaynağı yapmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Biliyorum frekans ve akımı birlikte yüksek değerlerde olduğu için zor görünüyor ama yapmam gerekiyor.

stlg

Sevgili kardesim

Bu sistemin cıkıs geriliminide belirtmen gerekmiyormu
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

uguraydemir61

:) Kardeş emin ol farketmez. Ama 6-12V arası olursa ideal

stlg

Sevgili kardesim

5V bir guc kaynagı anahtarlama frekansıda yuksek ama sana bazı fikirler verebilir kolay gelsin

http://www.dosyaupload.net/download.php?file=727897
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ipek

istediginiz frekansta bu amperi almak zor'da olsa imkansiz değil
bunun cikisi Dc mi olacak ac mi niye frekank bu kadar onemli
eger yanlis anlamadiysam boyle..egerki  cikis ac olursa empedans soz konusu kac ohm 50ohm 8 ohm gibi

uguraydemir61

Yapacağım makine indiksiyon fırını benzeri bişey olacak. Ama tam olarak aynı değil. Şöyle düşünün ki bir asenkron motorda hız kontrolü yapacam. Ama tabi ki bir motor için 1KHz çok yüksek bir değer. Yapacağım fırının mantığı bana görte asenkron motorla birebir eşdeğer. Önce bir akımdan manyetik alan sonra da kazan içinde bu manyetik alandan tekrar bir gerilim elde edeceğim. Bu kazanın içine demir koyduğum zaman manyetik alandan ötürü parçayı fırlatıp atabiliyor ama bir asleminyuma ya da bakırı atamaz.