Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

İnvertör

Başlatan samsa, 25 Temmuz 2007, 11:26:50

samsa

Arkadaşlar elimde 12v Dc 220v Ac invertör devresi mevcut. Devrede kullanılan transistörler 2n3055 6 adet. Devrede kayıplar çok olmakta. Bana önerebileceğiniz çalışmakta olan invertör devresi var mı? İyi günler
Yolların sonu....

stlg

Sevgili kardesim

Devrende yapabilecegin bazı kucuk degisikliklerle mosfet turu uygulamalara gecebilirsin kayıplar var demişsin ne tur kayıplar biraz bahsedebilirmisin kolay gelsin

Burayıda bir incele kolay gelsin

http://www.hobby-elec.org/e_ckt30.htm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

samsa

Devrede çıkışta yük yok iken 250 volt civarı fakat yüke bağlayınca (100w lamba) çıkış gerilimi 205 volta düşmekte. Başka bir lamba daha bağlayınca devre 190 v düşmekte. Lambaların parlaklığı azlalmakta. Trafo 300 w lık 2*11v trafo. Mosfetli devrelerde kayıp daha az olduğu düşünüyorum. Bana mosfet konusunda ne öneririsiniz. Devremin tek farkı aşaıdaki devreden 2n3772 yerine 2*3 (2n3055) kullanmam. Birde trafo 300 w 2*11v.
Yolların sonu....

OG

2N3055 leri direk paralel bağladıysan hatalı olur. Devrede regülasyon sağlayıcı bir geri besleme yok. Voltaj değişimlerinden kaçamazsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Boylede bir devre var gerilim cıkıstan girise geri beslenerek cıkıs gerilimi sabit tutulmaya calısılıyor

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

otm

merhaba
forumda biyerlere mosfet sürücülü ve sinüs benzeşimli çıkış veren bir devre koymuştum ama bulamadım:(.araştırırsanız o devreyi yapabilirsiniz ben yaptım.70 ekran tv yi rahatlıkla çalıştırıyor.+ bilgisayar.Bu tip devrelerde ısıl kayıpları önlemenin ve verimliliği yükseltmenin en kolay yolu mosfet kullanmak ve mosfetleri optimum şekilde sürebilmek.

samsa

Arkadaşlar mosfet olarak yüksek akımlı önerebiileceğiniz bir model var mı.
Yolların sonu....

Erol YILMAZ

KAZIMUGUR

100N06
120N06
----
120A in o bacaklardan birinden  girip diğerinden çıkacağına inanmak zor ama...  :)

40N06 x 3 daha bir ikna edici. :roll:

aslan_korhan

IRFZ44N bu iş için gayet uygun. 2N3055 ile yapıldığında sürülmesi daha zor. Ayrıca daha fazla ısınıyor. 300W trafo için 4 adet IRFZ44N yeterli gelir. Çok az ısınıyor bu durumda...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

otm

Merhaba.
Aşağıda şemasını verdiğim devrenin aynı prensip şemaya sahip ancak birazdaha güçlüsünü ben çalıştırıyorum.devre ferit trafo ve mosfett kullandığı için verim ve güç  saç trafolu inverterlere göre oldkça yüksek.devrenin ilginç bir tarafıda yükseltilen gerilimin önce dc ye çevrilmesi sonra çıkış katıyla kırpılarak sinüs benzeşiminin sağlanması.
ayrıca devrde aşırı akım,ısı ve düşük akü voltajı gibi korumalar da bulunuyor.

samsa

Arkadaşlar yardımlarınız için çok sağolun vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda invertörü yenileyecem.
Fakat Geribesleme katında biraz sorun çıkacak gibi. Eyvallah
Yolların sonu....