Nasıl bir motor işimi görür? Kayan Yazı

Başlatan tymaut, 26 Temmuz 2007, 15:48:04

tymaut

Selam arkadaşlar, havaya yazı yazan bir uygulma yapmak istiyorum. Motorun ucunu delikli karta soktum ortadan. Onun ucuna da ledli devremi 90 derece ile bağladım. yani ters L şeklinde bir yapı oldu. Fakat bunu oyuncak arabadan çıkan bir motora bağladım ve adaptör yardımıyla 12 V ile sürdüm. Sonuç olarak çok yavaş döndü bu yapı. Daha hızlı bir motora ihtiyacım var. Sizce kç W'lık bir motor kullanmalıyım ve bunu nereden bulabilirim ? Printer motorları falan işimi görür mü ?

stlg

Sevgili kardesim

Elimde 3-5v arası donebilen cok devirli bir motor var bana adresini ozelden mesaj at sana gondereyim para istemez kargosunu sen odersin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aykut54

sevgili kardeşim forumumuza hoş geldin sefa getirdin
bende iki tane devre yaptım havada saat ve sabit yazı yazdrıma teyp motorlarıda işini görür daha hızlı arıyorum dersen çok marka var bildiğim papst markası olan 24v inverterlerde kullanılan bir motor vardı elimde
çok güzel çalışıyor devride iyi

kolay gelsin

fatihsatir

Merhabalar, Havaya yazı yazan derken propeller clock yapmak istediğini anlıyorum. Gözün algılaması yaklaşık olarak saniyede 20 karedir yani senin kullanacağın motor bunun üzerine çıkması gerekmektedir. Yaklaşık oalrak 1200rpm lik bir motor kullanırsan sorunun çözülecektir. Ben yaptığım devrede 1600rpmlik motor kullanmıştım ve sorunsuz bir şekilde çalışmıştı.
Şimdiden kolay gelsin.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

xenix

Ben de böyle bir uygulama ile havaya yazı yazmıştım. Saniyede en az 15 devir falan dönmeli. Dönen yapının ağırlık merkezinin dönme ekseninde olması çok önemli. Eğer bunu başarabilirsen motorun yapması gereken tek iş hava sürtünmesini aşmak olarak kalıyor ve rahatlıkla bu hızlara çıkabiliyorsun. Teyp motoru kullanmanı öneririm, oyuncak motorlarına göre daha düşük devirli ve torklu motorlar. Böyle bir motorla 20cm uzunluğundaki kola bağlı 16 adet ledi çevirerek havaya yazılar yazdırmıştım.

tyildizak

Eski printerlerden temin edilebilecek bir step motor kullanılırsa, motorun hangi anda hangi pozisyonda olacağı , ledlerin 1 ve 0 olacağı noktalar daha kesin kontrol edilebilir diye düşünüyorum.

xenix

Yazıcı step motorunun 1200 rpm e çıkması zor.
Ledlerin konumunu bilmek için dönen aksamdan reed röle yada optiklerle tek noktadan geri besleme alınması yeterli oluyor.

ozancnc

z

PC guc kaynaklarindaki fanlardan yararlanabilirsin. Baski devreni daire seklinde yapar ve malzemeleri pcb nin agirlik merkezi daire merkezinde olacak sekilde yerlestirirsen sorun cikacagini sanmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

Yazıcı step motorlarının adımı 1,8º. Bir turda 200 adım var, saniyede 20 tur dönebilmesi için 4khz (250µs) verilmesi gerekir sargılara. Normal bir sürüş yöntemiyle bu mümkün değil gibi. Motorun boşta değil de yüklü olarak döndüğünü de aklımızda bulundurarak, chopper sürücülerle bu hıza çıkıbilir mi?

findux

valla hocam gecenlerde buna benzer calışma yaptım eski bir buzdolabın soğutma pervane motorunu söküp  devreyi ona monte ettim şangır şangır döndürüyo .hızlıda dönüyo tabi görüntü kaliteside artıyo insana yazının sürülerek oluşmuş hissini verditmiyo..ama 220 volt pirize takarken motorun bağlantı uclarına fiş bağlayın.aman Allah korusun carpılısınız.

xenix

Kullandığın motor büyük ihtimalle 55 watt 4 kutuplu tek fazlı indüksiyon motoru. Yüklü devri 1300rpm civarında, oldukça iyi bir seçenek. Gamak marka sıfırı 10-15 ytl civarında.

ozancnc