Engel Tanıma Sensörü (TSOP)

Başlatan kaplan_65, 26 Temmuz 2007, 18:38:00

kaplan_65

Slm.
Sensörler konusuna yeni başlayan biriyim. Amacım engel tanıma sensörü yapmak. Bunun için 38 kHz lik bir TSOP kullanıyorum. 38 kHz frekansı 16F628A nın PWM birini kullanarak elde etmeye çalıştım. Yaklaşık 38.4 kHz lik ve %60 duty cycle oranında bir sinyali aşağıdaki asm kodlarıyla elde ettim. Aşağıdaki devreyi kurduktan sonra katı cismi yaklaştırdım bir değişiklik olmadı. Fakat hızlı bir şekilde katı cismi geçirdiğimde çıkış voltajı 5 volttan 3 volta kadar düşüyor. Yani sürekli bir çıkış alamıyorum.
Problemin devrede mi yoksa yazılımda mı olduğunu anlayamadım.
Yardımcı olursanız  sevinirim...

LIST	P=16F628
	INCLUDE	"P16F628.INC"
__CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT &_WDT_OFF &_PWRTE_ON &_MCLRE_OFF &_BODEN_OFF &_LVP_OFF
   MOVLW	h'07'
	MOVWF	CMCON
	CLRF	PORTB
	CLRF	PORTA
	BSF	STATUS,5
	MOVLW	h'19'; PWM yi 38 kHz e ayarla
	MOVWF	PR2 
	CLRF	TRISB;Portb çıkış
	BCF	STATUS,5
	MOVLW	h'0C'
	MOVWF	CCP1CON; PWM yi aktif yap
	MOVLW	B'00001'
	MOVWF	CCPR1L
	BSF	T2CON,2
BASLA
	MOVLW	B'00001111'; Duty Cycle %50
	MOVWF	CCPR1L
	GOTO	BASLA
	END
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

tyildizak

Led'i sürmek için transistör kullanmalısın, portun sağladığı akımla verebildiği ışık  yetersiz olabilir.

___

kaplan_65

Evet haklısınız.
Bu cevabı almadan önce çeşitli devrelere göz attım. Bir devrenin açıklamasında en az 60 mA akımla verim alınabileceği yazıyor. pic ise 20-25 mA arasında akım verebiliyor. Üstüne led e bir de 330ohm bağlayınca akım miktarı çok düşüyor. Bahsettiğim devrede 2N2222 tipi bir transistör ve led e seri 47ohm direnç kullanılmış. Ben bu işi BC547 ile yapsam olur mu?

tyildizak

Herhangi bir general purpose npn transistör kullanılabilir, 547 de uygundur. Ben bc 237 kullanmış, base'ine 4k7 , kollektörüne de 100 r bağlamıştım.

kaplan_65

Ben de 2N2222 ye 4.7k bağladım. Şu an 20 cm den iyi çalışıyor. İlginiz için teşekkürler...