Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Mikrohenri

Başlatan Fixxer, 26 Temmuz 2007, 22:51:44

Fixxer

Herkeze kolay gelsin arkadaşlar bir dc/dc konvertörde çıkışında  100 mikrohenri'lik bobin var piyasada satılanlar direnç kılıfında bende dc/dc den 1 A çekiyorum dolayısı ile yanıyor :oops:  kendim elimle 100 mikrohenriyi nasıl hesaplarım kendim sararım? yada başka alternatifim varmı? :lol:
...............................

otm

hocam bu tip sarımlarda tel çapı bobin çapı telin özelliği herşey etki ediyor.o yüzden basitte olsa düzgün çalışan bir indüktans metre almanızı öneririm.

remzi

bir ara karaköy pasajından arkadaşım için bobin almıştım.

3A e kadar vardı. Direnç şeklinde değildi.

kolay gelsin...

CLR

Çok basit, trodial bir nüve al piyasadan(1-2cm çapında), tel çapı aslında DC-DC convertor frekansına göre seçilir ama sen 0,5mm - 1mm arasında kullanabilirsin. LCR metre ile ölçerek 100uh'yi buluncaya kadar sar.

Hepsi bu.
Knowledge and Experience are Power

stlg

Sevgili kardesim

Asagıdaki firmanın urunlerine bakabilirsin

http://www.grupelektronik.com/index2.htm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Fixxer

Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim 100mh 1w buldum taktım cirlop gibi çalışıyor çok sağol un.

Erol YILMAZ

nereden buldun o şekilde ?  100 uH, 1W ???

Fixxer

Bende varmış hocam bolca  :lol:  yalnız 100 mikrohenri yerine 100 milihenri taktım üzerinde yazan code ise 101.  yaklaşık 2 saattir çalışıyor sorun yok ;)  önce çıkışta olduğu için kısa devre edip denedim baktım yük lm ye biniyor entegre ısınıyor wattsız bobin takıncada bobini yakıyor şimdi ikiside kutuplarda gibi  :lol:  :lol:

ise

bobinler watt olarak değilde amper olarak ifade edilirler. sanırım fixxer kastettiği 1w direnç büyüklüğünde gibi anlamında

Fixxer

İse hocam haklısınız galiba şimdi baktım ve değerler akım değerleri olarak geçiyor. hatta ben kutunun üzerinede öyle yazmışım zamanında  :lol:

OG

101=100uH,  100mH olsaydı uyması imkansız gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

Hocam bu bobin konusunu deşmenin zamanı gelmiş demkki  :oops: şimdi hocam lm2576 da bu bobin feedback e ve çıkışa gidiyor. farklı bobinler de denedim ölçemeyince şimdi 101 in açıklaması varmı die baktım bulamadım.  :oops:

CLR

OG'ye katılıyorum, osilaskop ile çıkışı ölçtün mü? Çünkü DC-DC konvertörlerdeki bobinler yüksek frekansı boğmak için kullanılıyor.
Knowledge and Experience are Power

Göktuğ

Bobin enerji depolamak amaçlı. Kapasite filre amaçlıdır.

LM2576 3A çıkış verebileceginden 1A lik yerine 3A lik bobin kullanmak güvenli olacaktır. 1A lik bir uygulama için LM2575 tercih edillebilir.

MIC4576 daha küçük degerli elemanlar kullandıgından LM2576 yerine tercih edilebilir. Verim 2 sindede %75 seviyesinde. (MICREL ürünleri incelenmelidir.)

Daha iyi bir tercih için ise LM2676 ya bakılabilir. %94 verim hedefi bulunmakta.