Yaklaşım sensörü

Başlatan SpeedyX, 28 Temmuz 2007, 11:46:01

files

ya kardeş sen bunla uğraşma. boşuna kürek çekiyorsun gibi. Mikrodalga radarı yapsan daha ucuz olur.  .  2 cmlik tel var. tüm sensör bu.

plastik kutunn içinde duruyor. 1 RF trasisistör, 1 adet lm324 var hepsi bu. tabi trimpot filan da var toplasan 2 ytl etmez.

Ben yapacaktım vakit olmadı. hazır sana lazımmış. eh komşuda pişer bize de düşer bir şema, pcbb..

stlg

Sevgili arkadaslar

Kışın yagmur ve kar yagarken bu sistemleri nasıl kullanacagız :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

SpeedyX

@files,
Malzemeleri saydığına göre örnek birşeylerde var. Ver bakalım düşünelim.

stlg nin dediğide doğru :) hakikaten ne yapacaz?
En iyisi ben camın dışına birkaç demir kaynattırayım :D
yada pencereye bir tane reed role takayım açılınca tristörü falan tetiklesin... ama elinde mıknatıslı bir hırsız gelirse oda fos olur :)

files

Alet içeride duracağı için yağmurdan etkilenmez.

Oto alarmcıdan bir hurda alıp imalat ve argeci arkadaşa verdiydim. Sonra bu aletin imalatçısını bulmuş ordan çalışan halini almıştı. Levent civarında imalatçı.  yerini şuan bilmiyorum

Ancak bu aletler araç için yapıldığından 1-2 metre civarı çalışıyor. içeride camın önüne bir yere koyuluyor dışarıdakini algılıyor.

Galiba frekans 5.4Ghz. bunun mesafesini artırmak için 10Ghz olanını yapmak gerekiyormuş. iş baya zormuş ayrıca orijinal 10 metre civarı olan bir sensör almış ona bakıyodu. Fakat neticeye ulaşamadı. birebir aynısını yaptıysada olmadı. Pertinax kalınlığı farklı olduğu için kapasite değişimiş de ondan olmamış gibi. belki sen yaparsın

Üstündeki malzeme  ler gerçekten çok az tutar. ama güzel bir cihaz. Görünmeyen sensör. güneşte karanlıkta içerde dışarda çalışır.  en az 10 metre mesafeli yapmak lazım.

http://www.google.com/search?q=microwave+sensor&hl=tr&as_qdr=all

aster

Bu devrenin bir sakıncası vardır, kapsama alanına sinek girse anlar
ama dişi ve erkek sinekleri birbirinden ayırt etmez.  :)

SpeedyX

Radar işide yatar ozaman.
Çünkü o odada geceleri birileride olabilir. Bana sadece camın dışındaki kişiyi algılayacak basit bir düzenek lazım.
Ama gerçekten yok sanırım.
IR ile biraz ümidim var.

files

Az önce bahsettiğim arkadaşın yanına gittim. radarı satan yeri bulup 1 adet perakende olarak 25  YTL. ye aldım

Algılama mesafesi 2 x 1metre diyor. frekans 2.5 Ghz +/-1Ghz.
Cam kenarına konup dışarıdakini algıalyacak gibi duruyor.

ithalatçı firma galiba bu:
http://www.regi.com.tr/tr.asp

aster

Alıntı yapılan: "files"radarı satan yeri bulup 1 adet perakende olarak 25  YTL. ye aldım

Algılama mesafesi 2 x 1metre diyor. frekans 2.5 Ghz +/-1Ghz.
Cam kenarına konup dışarıdakini algıalyacak gibi duruyor.

@files, algılama olayını deniyebildin mi ? netice nasıl ?

files

kendisi 1-2 metre civarı algılıyor. üzerinde henüz başka çalışma yapmadım.

aster

Bir ara fırsat olursa yanına gelip bundan alıp denemek istiyorum,
aslında bana şu klasik eski tip süpürge gibi önce bir demet sonra perde gibi açılan ve ~10 m mesafeden etkili olan bir şeyler lazım

tyildizak

Mikrodalga doppler sensör:

link

Reis Makina'dan temin edilebilir.