Yaklaşım sensörü

Başlatan SpeedyX, 28 Temmuz 2007, 11:46:01

SpeedyX

Kapalı olan pencereye dışardan birinin yaklaştığını anlamak istiyorum, devre oda içinde olacak. Hangi yöntemi önerirsiniz?

Kızılötesi olursa camdan yansımaz mı?

ipek

kizil otesi ve (pir) tabir edilen yontemler cam icin uygun değil'dir
oto alarm sistemleri kuranlarda dopler radar bulunmaktadir bunlarin icinde
10ghz'lik lokal osilator bulunmaktadir otonun cami disindan yaklasik 70cm rahatca algilamaktadir uzerinde esik seviyesini ayarlayabileceginiz bir tirimpot bulunmaktadir bazi pahali modellerde 2 trimpot vardir bir'inci esik kisa uyari sesi ikinci esik asil alarm'i tetiklemek icindir...(not bazi ultrasonic alarmlarda'da dopler yazmaktadir bunlar camdan disari uygulamalarda ise yaramazlar....)

files

bu işi yapan sistem "radardır" En yakın oto alarmcıya gidin "radar" isteyin. 25 ..100 YTL civarı olması lazım. ancak bunu kendiimkanlarınızla yapmak zor. pcb kalınlığı filan hepsi far ediyor. bazı kapasiteler ve bobinler pcb üzeridne çizilmiş. çift yüzlü devrenin üstünde bir tabaka iletken altında iletken yüzey var kapasite elde edilmiş.

picusta

Bence en güzeli kamera.
Webcam + PC ile kurulmus bir sistem, birde uygun yazilim olunca tamamdir.

SpeedyX

Bu dedikleriniz çok pahalı. ben basit birşey istiyorum. hele kamera süper pahalı :D

Eskiden lisede kondansatörlü devreler yapardık böyle  3-5 metre yaklaşınca led yanardı.
O devrelerden yok mu? :)

Eagle_Tim

IR sinyali, IR LED doğru yerleştirilir ise camdan yansımaz, yansır diyecek arkadaşlar olabilir diye ek olarak belirteyim 38-40 khz arası bir sinyalden yani tv kumandasından bahsediyorum ve çift camda denedim..  zaten bende bir sürü insanda yaptığımız devrelerde önüne plexiglas koyuyoruz yansıma olsaydı plexide de olması gerekirdi, ama cam kalınlığı çok artarsa onu bilemem..
yazılım geliştirmek için kendi tasarladığım kartımda IR alıcı var bu yüzden uğraşmadan basit küçük bir program yazdım ve tv kumandasını camın açılmayan tarafına sıfır dayadım tuşa bastım ve odanın diğer ucundaki kartta ki buzzer ötmedi, yazdığım programa göre sinyal alındığı anda buzzer saniye ritminde ötecekti. sonra camı açtım kumanda hala aynıyerde ve elim tuşa basılı halde iken elimi yaklaşık 30-40 cm uzaktan ve dışardan IR lede gösterdim buzzer ötmeye başladı yani basitçe sinyal dışarı çıktı elimden yansıdı tekrar camdan geçip odanın öbür ucundaki ır alıcıya ulaştı. daha uzaktan deneyemedim çünki
3. kattayım hehe..  Sanırım bu şekilde bir problem çıkmadan sonuç alınabilir, basit bir şekilde işi çözebilirsin speedyx, hatta özel birşey değilse, tavsiyem küçük bi kumanda bul hiç uğraşmadan bi tuşunu kısa devre et, cama vs iyi biyere yapıştır ve monte et, sonra  bir alıcı ve buzzerı alıp işte delikli pertinaksa bile kurabilirsin basit bir devre pıc falan kullanmaya gerek bile yok. 10 ytlye çıkablirsin işin içinden.Yada daha profosyonel olsun diyorsan biraz para harcarsın çizer,bastırır,kutular minicik bi verici bide alıcı yaparsın daha kalite olur ama biraz para vakit ve emek vermen gerekir. Ama unutmadan IR LED Cama sıfır mesafede olmalı yoksa önüne mercek gibi birşey koyman gerek,camdan uzak olursa dağınık yayılan sinyal duvarlardan veya eşyalardan yanısyor çünki..
Software and Hardware Design...

SpeedyX

IR olsa çok işime gelecek.
@Eagle_Tim,
Doğru yerleştirmekten derken, ir led ve 38khz alıcı arasına bir yalıtkan koysam ve bunları tek tarafı açık bir kutu içine yerleştirsem, kutunun diğer taraflarından ışık sızmasa. Çift (ısıcam) camın önüne koysam camdan yansıma olmaz öyle mi?

Böyle bir devre var,
http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/19.gif
bu işimi görse süper olacak.

files

Mikrodalgalı PIR dedektör var ondan alın . camdan çalışması lazım. Güvenlikçilerde vardır. IR işi sakattır. olmaz.

Eagle_Tim

Speedyx aynı kart üzerinde de olsa sorun çıkmıyor ama alıcıyıda vericiyide birbirini kesinlikle görmeyecek sadece karşıdan yansıyan sinyalle görecek şekilde izole etmen gerekir. son olarak cama sıfır olması gerektiğini de belirteyim. kart üzerinde ikisi de aynı yatay çizgi üzerine olursa daha da sağlıklı olur. az önce alıcıyı yanlardan ve arkadan siyah bir karton parçasıyla kapattım sadece ön yüz açık kaldı. kumandaya ekstra birşey yapmadım bildiğimiz tv kumandası, bunları yan yana yapıştırıp cama sıfır denedim IR led le alıcı arasındaki yatay mesafe kart ve kumandanın dış kapaklarından dolayı 5 cm olarak ölçtüm. ama sorunsuz da çalıştı. cama sıfır olunca dışarıdan yansıma mesafeside 8 metreyi bulur heralde, ben bu kumandayla sensörü 10 metreden test etmiştim. senin devre de çalışır heralde zaten ır led den sinyali yay yeter, 555 le de onu rahat yaparsın. Ama yapınca dikkat et, öğrenenler olursa tv kumandasını eline alan camın önüne geçip akşama kadar alarm verir sana hehe..
Software and Hardware Design...

elektronik

elektronik

ışığın bir kısmı camdan geçer bir kısmıda geri yansır.

ışığın bir kısmı hedeften geri yansır bir kısmıda hedef tarafından emilir , emilen ve yansıyan ışık miktarı hedefin yapısına göre çok değişir.

iyi bir netice almak istiyorsanız sensörleri cama yakın yerleştirin ve ışığı geniş açılı gönderin ve alın. burda dikkat edeceğiniz şey (arkadaşında söylediği gibi ) gönderdiğiniz ışığı alıcı sensörün görmemesi yada bunu en aza indirmeniz.  devre olarakta radar mantığını kullanmanız gerekiyor .mesafe ölçer gibi bir devre kullanırsanız belli bir mesafeden geri yansıyan ışığı dikkate alarak alarmı çaldırırsınız yakın mesafeden yani hedefe gidip geri yansıyan ışığı değilde gönderici sensörden alıcı sensöre sızan ışığı dikkata almamanız gerekiyor .
kolay gelsin.

SpeedyX

Teşekkürler arkadaşlar,
IR de alıcı ve verici arasındaki mesafe, sensörün algılama mesafesiyle doğru orantılı. Yani irled ve alıcı arasını geniş tutup cama dayarsak daha uzaktaki bir hedefi yakalayabilir, bana camdan öte 30cm yeterli.

files

Ortam karanlık mı? Cama direk veya biraz da olsa güneş geliyorsa IR duman olur kanaatindeyim.  Ama denemedim.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "files"Ortam karanlık mı? Cama direk veya biraz da olsa güneş geliyorsa IR duman olur kanaatindeyim.  Ama denemedim.
Karanlık değil, gece gündüz orda duracak devre. Oda aklıma geldi ama modulasyon frekansından dolayı etkilenmez diye düşündüm çünkü tsop1738(tk19) kullanacağım.