eeproma WAV formatında sesi nasıl kayıt ederiz ?

Başlatan Maxim, 30 Temmuz 2007, 13:52:54

Ersin

Siz simdi bu 8bitlik devreyi mp3 te mi kullanacaksiniz

files

8 bit 128kHz örneklenirse belki müzik için de yeterli olur.

Eagle_Tim

Epromla yapılırsa heralde 1 kez kayıt yapılabilicek, çünki bildiğim kadarı ile bunlardan camlı olanları ultravioleyle silinebiliyor ama camsızlar silinemiyor yada EEpromlarla bu işi yaparsanız da silinme problemi olmasa bile sonuçta ikisinde de, kaliteyi çok düşürmeniz gerekir yada çok kısa bir ses kaydı yapabiliriniz. geniş kapasiteli hafıza kartları bu iş için en uygun bellek alanı gibi görünüyor.Zaten genelde telefonlarda kullanılma amaçlarıda bu yönde.Tek sorun biraz döküman ve yapıları hakkında bilgi. Bende bu kartlara yazma ve okuma için müsait bir zamanda çalışma yapmayı planlıyorum.Türkçe yada ingilizce döküman bulan olursa buradan paylaşırsa herkese faydalı olur, Ayrıca çalışmayı bu şekilde yaparsanız hem daha çekici hemde daha kaliteli olur. hatta usartlı bir pıc kullanılırsa bilgisayarla doğrudan iletişim kurup, com porttan direk yükleme seçeneği ve kart üzerine küçük bir mikrofon ve amp-fi ile dışardan da uzun süreli kayıt yapma seçeneği olabilir..

Software and Hardware Design...

ipek

mp3dragon

16 bit, 44.1 khz örnekleme ve stereo ses için (CD kalitesi);
2 (16 bit =2 bayt) x 44.1 khz x 2(stereo)= 176.4 kb/sn veri aktarımı gerekir.

10 mips ve 8 bit bir işlemcide (örn:PIC 18 serisi) spi mod çalışan SD/MMC istenilen verimi vermeyebilir. (kesintili ve bozuk ses verebilir.)

Mono, düşük bit ve düşük örnekleme hızı kullanıp ses kalitesinden ödün verilmesi gerekir, veya SD/MMC yerine CF kart kullanılabilinir.

Paralel eprom (Flash bellek- bios flashı gibi) kullanılarak önceden verilen şemalara benzer şekilde ayrık elemanlarla da yapılabilinir, örnekleme hızının kayıt ve çalmada aynı olması gerekir yoksa gıcırdar  :lol:
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Maxim

devre mp3 ile ilgisi yok ,

sadece ufak tefek ama kaliteli ses kaydı yapıp ana devrelerin yanında yardımcı olarak kullanılabilir .

Bugün 2 tane 4040 aldım ,
önce şemadaki devreyi yapayım ,sonra pic olayına girecez .

bu arada ipek ustaya teşekkürler

10 saniyelik kayıtlar :
44khz_16bit_stereo=1.777 kb
44khz_16bit_mono =889 kb

44khz_8bit_mono=445kb ,ses kalitesi çok iyi ,fakat fazla yer kaplıyor .
32khz_8bit_mono=323kb burada ses tatminkar ,müzik çalınabilir .
22khz_8bit_mono=223kb burada ses dandikleşiyor ,kalite düşük ,ancak insan sesi için kullnılabilir .

Eagle_Tim

Öncelikle 44 khz 16 bit stereo 172 kbyt olması lazım öyle hatırlıyorum çünki katları olarak gitmesi gerek. 22 khz 16 bit ile arasında büyük bir kalite farkıda yok gibi, 22 khz 16 bit de 86 kbyt yani yarısı olması lazım,  22 khz 16 bit stereo kullanılırsa iyi birşey yapılabilir. zaten 40 mhz e kadar çıkan pıcler var
olmadı 33f serisi birşeyde kullanılabilir. Ancak benim daha kaliteliden kastim 22 khz 44 khz değildi.:D  şuan ki düşünülenden daha kaliteli olucağını söylemeye çalışmıştım. Sonuç olarak arkadaşımız kısa bir ses kaydı için yapacağını söyledeği için bu konuda yeni bir yaklaşım daha faydalı olur düşüncesindeyim.

ISD2560 bir ses kayıt entegresi, mikrofon yada teyip gibi
birşeyden elde edeceğiniz sesi aynen kaset çalarlara kayıt yapar gibi yapıyorsunuz. Entegre adının sonunda ki 60 kaç sn kayıt yapabilceğinizi gösteriyor bu süre 10 dan 120 ye kadar gidiyor, üstü var mı hatırlamıyorum ama entegrenin içersinde kendi amp-fisi var ve bu sayede doğrudan hoperlöre bağlanabiliyor. dışarıdan da adreslene bildiği için bir kaç ses parçasını ayrı ayrı adres aralıklarına kaydedip çalmak mümkün. ancak fiyatı biraz pahalı olduğu için direkt yükleme yapıp tek başına kullanmak daha uygun. Böylece maliyet aynı fiyatlara denk gelebilir, tabi burada ki ses kalitesini tam hatırlamıyorum ama çok iyi olacağını da açıkçası sanmıyorum herkese iyi çalışmalar..

Maxim

ISD2560 denedim ,
sadece insan sesi odaklı bir kayıt ortamı için üretildiğinden müzik düşünülemez ,yanılmıyorsam 6.4 khz üzerini kayıt edemez ve dinleyemezsiniz ,
bu entegre ancak sesli yanıt sistemlerinde falan kullanılır ,
-selam !
-hoşgeldin ,
-beşgittin ,
-naber hacı ?
-inanmıyorsan 2 ye bas ..
-sağa dönünüz ,
-kapı açık kaldı ,
-benzin bitiyor

ama benim düşüncem kısa sürsede cıs tak cıs tak müzik .

Eagle_Tim

Bildiğim kadarı ile zaten çok kaliteli değil, bu arada  2560  8 khz ama  6,4 khz  olan da var.. Belki daha üst düzey olan tipler de olabilir araştırmakda fayda var. sonuçta kimse 10-20 sn veya daha da uzun olsun farketmez, müzik sesi için bir sürü entegre kullanmak istemez bu konuda özel bir yonga vs yapılmış olabilir,geçen bi ara HM2007 diye birşey de duydum ama onun hakkında hiçbir bilgim yok.

Maxim

HM2007 de ISD serisi gibi ,yani " speech " entegresi diye geçiyor ,
gerekmediğinden kalite düşük ,
hatta yanlış düşünmüşüm galiba ,
ISD2560 ın sampling rate 8khz ,ama cut-off frekansı 3.4 khz ,
yani daha beter ,konuşma dışında birşey düşünmek hayal olur .

Eagle_Tim

Olabilir, ISD2560 ın pdfini detaylı incelemedim örnekleme hızı 8 khz olarak gördüm. kayıt esnasında içersindeki bir bant geçiren filtre ile 3.4 khz bant genişliğinde kayıt yapıyor olabilir veya çıkışa verirken.. zaten dediğim gibi bu entegrelerin amacı wave veya mp3 çalmak değil bunların üst seviyesi varsa onlar işinizi görebilir. gerçi olsa bile bu sefer de türkiyede bulmak sorun olur..

buiba

eproma yuklediniz ses dosyasinin hizini dusurup tekrar yukleyin.

mp3dragon

Sayısal ses sistemlerinde kesim frekansı örnekleme hızının yarısının altında tutulur. Bunun sebebi örnekleme gürültüsünün çıkışa yansımaması içindir. Ayrıca tam 2 katı yapılmaz ki harmonikler sorun yaratmasın. 20 khz üst kesim frekansında örnekleme hızının 44.1 khz olmasının espirisi budur. Örnekleme hızını yarıya düşürdüğünüzde kesim frekansıda yarıya düşeceğinden ses kalitesi pazarcı megafonu düzeyine iner.

Sıkıştırılmamış sayısal sesin (.wav formatı diyebilirsiniz.) 176.4 kb/s gibi yüksek veri hızı dolayısıyla yüksek hafıza alanına ihtiyaç duyması sebebi ile .mp3 gibi sıkıştırılmış formatlar ortaya çıkmıştır.

Bir CD kapasitesinin 74 dakika olmasının sebebi Bethoven 9. Senfonisi'nin 74 dakika olmasıdır. Çünkü CD geliştiricilerinden Sony'nin CEO'su çok beğendiği bu senfoninin 1 CD ye sığmasını istemiştir.

Eğer cıstak ses istiyor ve sıkıştırma da olmasın diyorsanız bunun maaliyetine katlanman gerekir.

Tabii sadece ses kalitesini örnekleme hızı ve bit derinliği belirlemez. Çıkışta kullanılan DAC, frekans kaynağının doğrusallığı ve filtrelerde kaliteyi etkiler.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.