Oransal Valf kontrolü

Başlatan Logan, 30 Temmuz 2007, 21:30:11

Logan

İyi akşamlar arkadaşlar. Üzerinde iki adet 0-10 V oransal valf bulunan bir sistemi kontrol etmem gerekiyor. Bunları aynı anda istenilen voltaj değerleriyle devreye almam lazım. Eğer 1 adet olsaydı dahili PWM kullanıp, araya mosfet koyarak bir şekilde çözerdim fakat 2 adet olması işleri biraz karıştırıyor.Aklıma bir çok yöntem gelmesine rağmen hangisini yapmam gerektiği konusunda kesin bir karara varamadım. Burada en dikkat edilmesi gerekilen konu ikisininde aynı anda devreye alınması ve çıkarılmasıdır.Önerilerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar...
İmza.

ozcan33

İki adet 74hc595 kullanıp, herbiriyle bir valfi sürebilirsin.
Tabi ki 8 bitlik cıkışı DAC yapıp bi opampla 2 katını alırsın olur biter. Ben böyle yaparak 3 adet valfi sürmüştüm. Sadece şöyle bir problemle karşılaşmıştım: Eğer bir kez dataları yazıp bırakırsam bir süre sonra DAC cıkışı bozuluyordu. Bunu da dataları sürekli yenileyerek çözmüştüm.
Kolay gelsin.

KAZIMUGUR

İstenilen değerde gerilim/akım elde etmenin tek yolu pwm midir ?

Logan

@KAZIMUGUR, aslında bende aynı şeyi düşünüyordum fakat iki adet PWM'i nasıl kontrol edeceğime karar veremedim. Malum bizim piclerde 1 adet dahili PWM var. Hadi onuda geçtik. Ben herhangi bir bacaktan PWM palsleri gönderirken o valfi açacağım fakat diğer valf n'olacak :) ikisinide aynı anda nasıl devreye sokarım? Ayrıca bunlar nasıl devrede kalırlar bilmiyorum. Aslında biliyorum 2 kanallı bir dac ile bu iş hallolur gibime geliyor. Fakat yine de daha mantıklı ve akıllıca fikirler olduğunu düşünüyorum. :!:  :!:  :!:
İmza.

picusta

Alıntı YapMalum bizim piclerde 1 adet dahili PWM var.
Hangi PIC'mis o? 877'lerde 2 tane var mesela (tam bagimsiz değiller).
atmel'in 8 PWM'li  entegresini görmüstüm bir ara.

ete

16F628 kullanıyorsanız 1 adet dahili PWM var. Ancak 876 ve 877 gibi bir pic kullanırsanız 2 adet PWM çıkışı bulunmaktadır. Bu iki çıkış yalnızca frekans açısından birbirine bağlı ancak duty değerleri açısından tamamen bağımsızdırlar. Dolayısıyla senin işini rahatlıkla görürler.
Ayrıca senin işi 2 adet DAC kullanarakda halledebilirsin.

İstersen 0-10V çalışan bir örnek gönderebilirim.

Yapacağın işi bu örneği 2 adet olarak uygulamak.
Bu durumda 2 adet 8 bitlik port'u DAC lara digital giriş olarak vermen gerekecek. Bu nedenle en azından 16F876 kullanman gerekir.
PWM kullandığın zaman 0-5 V çıkışını ayrıca 0-10 V olarak yükseltmen gerekecek bunun için zaten bir opamp kullanman gerekecek.
Karar senin her ikiside işini görecek sistemler. Çalışma kararlılığı ve ayar kolaylığı açısından DAC biraz daha iyi gibi geliyor bana.

Ete.
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com