4-20 mA >>> 0-10 volt

Başlatan salih18200, 31 Temmuz 2007, 21:00:59

salih18200

Arkadaşlar elimde 4-20 mA çıkışlı bir sensör var ama ben bunu 0-10 volt cinsinden nasıl okuyabilirim yani 0-10 volta nasıl çevirebilirim.Bir fikriniz varmı veya bunu yapan bir cihaz varmı.

Cetinal

4-20mA demişsiniz bu 4V 20mA mi acaba

salih18200

hayır 4mA ve 20 mA çıkışlar veren sensörler yani bu değer aralığına göre bu bilgiler diğitale çevrilip işleniyor.

e3

Bu değerde bir akımı, belirlediğiniz bir dirençten geçirip direnç uçlarında gerilim  elde etseniz,bu gerilimi bir op-amp'a girseniz ve opampla maksimum sınırları 0-10 volt arası çalışan bir devre tasarlasanız, acaba dediğiniz olmaz mı :roll: İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

digi_micro

CaFFeiNe

bu sensörün çıkışını 500 ohm bir dirençten geçirirsen direnç uçlarında 2..10V okuman gerekir (yada 250 ohm direnç ile 1..5V) işine yarayabilir

bir şekilde sensör kablosu koparsa okuyacağın voltaj sıfır olur böylece bunuda tespit edebilirsin

salih18200

bilgileriniz için teşekkür ederim denemekte fayda var.

aster

Alıntı yapılan: "salih18200"Arkadaşlar elimde 4-20 mA çıkışlı bir sensör var
4-20mA kapalı döngü ile çalışır, yani seviyeye göre akımın orantılı aktığı bir döngü olmalı, sensör akım güç kaynağı olmadan bir işe yaramaz,
bunlar olduktan sonra siz bir dönüştürücü ile 0-10 V a çevireceksiniz.

salih18200

sayın aster hocam evet sensörümüz 24 volt plc çıkışıyla beslenmekte ve akım değeri orantılı olarak değişmektedir ben bu 4-20 mA akım değişikliği scalasını olduğu gibi 0-10 volt  şeklinde bir voltaj değişikliğine aktarmak istiyorum, sizin bu konu hakkında bir öneriniz varmı.

arkadaşlar bir de buradaki 0-5volt'luk scalayı devrede ne gibi bir değişiklik yaparak 0-10V scalasına çevirebilirim.

CaFFeiNe

en basit bu şekilde işini görebilir, minimum 2V gelir örneğin PLC programını 1.5V ve daha aşağısı gelirse sensör arızası verecek şekilde yazabilirsin gayet güzel olur bence
0..10V yaparsan diyelimki sensör kablosu koptu seviyeyi minimum görürsün sensör arızasını nasıl tespit edeceksin?

S7 4..20mA analog giriş modülündede 250 ohm direnç üzerinden çevrim yapılarak 1..5V a çevriliyor diye hatırlıyorum

salih18200

Benim plc ye müdahale etme gibi bir yetkim yok staj yerimde teknisyen arkadaş için bu araştırmayı yapıyorum.Amacımız 4-20 mA çıkışı 0-10 Volt a çevirip bu şekilde yorumlamak.Dediğiniz gibi en basit yol seri direnç kullanmak 0-20 mA olsaydı bu işi bu şekilde çözerdim.Ama Herhangi bir direnç bağladığımda sonucum hiçbir zaman sıfıra ulaşamayacak,buda kısmi bir çözüm olur.
Daha profesyonel çözüme ihtiyacım var.Yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkürler.

salih18200

sensör marka model diye kısıtlama yok.herhangi bir basınç veya ısı transdüseri ;)

e3

Merhaba, yukarıdaki verdiğin şemadaki sistemde 0-5 V aralığını bir op-amp yardımıyla 0-10 V yapabilirsin.Devre şemasında VG1 ve VG2 senin uygulayacağın iki farklı giriştir.Birine şase bağlayacaksın.Diğerine entegreden gelen pini bağlayacaksın.R1 ve R2 eşit olacaklar, dolayısıyla kazancın hesabı da şu şekilde olacaktır :
K=(Vg2-Vg1) x ( RF / R1)

Örnek şema :

.eem.

Gurkan-Demirbas

Merhaba
Sanırım bu yazışmalar, 1 sene önce yapılmış. Şu an bir proje ile uğraşıyorum, 16F877 ile 8 in (24Vdc - digital) ve 8 out(24Vdc - 2amp -digital) olan bir devre yaptım. 5 Vdc TTL --> 24Vdc ayrıca 24Vdc --> 5 Vdc TTL'e çevirmek için tranzistör ve optocoupler kullandım. Bu konuda merak eden olursa tecrübelerimi paylaşırım.
Yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkür etmek istiyorum; zira bu uğraştığım projede, 4-20mA çıkış veren bir kimyasal konsantrasyon ölçümü yapan transdücer'i devreye bağlamak ve bunu ölçmek, ve kullanıcı tarafından değiştirilebilir bir set değeri ile karşılaştırıp, sistemi buna göre configüre etmesini (sistemin tamamen durması ve/veya alarm vermesi) sağlayacağım. Yaptığınız yorumlar oldukça işime yarayacak.
Ancak, sadece dirençten ibaret bir interface sıkıntı yaratmaz mı? yani, ortam ısısından veya dirençten geçecek akımdan dolayı direncin ısısı dolayısı ile direnç değeri değişmez mi? böylece ölçüm hassasiyeti yükselmez mi?

tekrar teşekkürler
iyi çalışmalar

----------------------------------------------------
Susadığınızda, artık bir kuyu kazmak için çok geçtir.  Japon atasözü

dombilik

ben birçok 0-20mA/4-20mA uygulamalarımda 250 ohm metalfilm direnç kullandım.Hepside hala problemsiz çalışıyor.Tavsiye ederim..250 ohm luk direnç transmitter tarafında değilde değerlendirecek devre üzerinde olsun ve mümkün meretebe mcu nun analog giriş bacaklarında yakın yerleştirilsin.
Kolay gelsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40