Kalinlik Olcumu

Başlatan ozancnc, 01 Ağustos 2007, 21:31:00

ozancnc

amuhurcu

merhaba ,
metal kalinligini en guzel en hassas bir sekilde ve de sanayi maksatli bi calisma ise bu en guvenilir bi sekilde olcum encoder kullanilarak gerceklestirilir. Bende benzeri bi proje yaptim. Kati cisimlerin capini olcerek ve de boyunu olcerek hacmini buldum.
Olcum cihazi, bildigimiz KOMPAS dir. Uzerinde bir disli sitemi ile desteklenmis ve disli hareketi ile birlikte donen enkoder. Kullanicagin encoder tipine gore de hassasiyetin degisecektir. 1/100, 1/1000 , 1/5000 gibi.

ozancnc

tnen

Metal uzerine yapılan kaplama yada metalin kalınlıgını X-Ray ışını ile ölçebilirsin ama epey bi pahalı ve tehlikeli sistem sonuçta radyoaktif bir ışıma söz konusu olacaktır. Bir X-ray kaynağı ve karşısına bir alıcı sistem ile bu işi yapabilirsin.

Erol YILMAZ

Tahribatlı ölçüm yöntemlerinden Coulometric cihazları
ülkemizde gayet başarılı bi şekilde yapılmıştır.

Krom, Bakır, Altın, Nikel kalınlığı Mikron seviyesinde rahatlıkla ölçülebilir.

ozancnc

ebsendustriyel

sensoru bir plakadan yaparsan iki parça ayrı iki parçayı yüzeysel olarak kaplamanın üzerine koyarsan kaplamanın altındaki metaal kapastif değişkenin olur bunu bir OSC nin kondansatörüne bağlar frekans değişimlerini ölçer ve kalibre edebilirsin

idemirdoven

piyasada kullanılan cihazlarda ultrasonik sensörler kullanılıyor bu iş için. her malzemenin sesi ve yansıma süresi değişik. buradan yola çıkılarak bu cihazlar imal ediliyor.

Erol YILMAZ

Kalınlık ölçümleri için kullanılan  yöntemler içinde
en güvenilir sonuç üreten yöntem,
Elektroliz ile kaplamanın tersi metodu ile
çalışan "De-Elektroliz" yöntemidir.

"Coulometric" olarak ta isimlendirilir.
Alman malı Fischer den daha stabil sonuçlar üreten,
çok daha ekonomik cihaz tasarımları artık ülkemizde yapılmaktadır.

erkan614

@Erol hocam peki kim yapio bu cihazları

hassas kalınlık ölçmem gerekebilir aliminyum plaket üstüne micronize edilmiş plastik kaplama yapılması lazım da, ultrasonik bi elek ile plastik tozu aliminyum üzerine serip sora sıcak tamburdan geçirip sora kalınlığı ölçüp ince kalan yerlere tekrar elek ile plastik serek istiom s ora bikeredaha  sıcak tambhurdan geçirip tam istenilen kalınlıkta malzemeyi vericek cihaz yapmam gerekebilir yalnız kalın kısımları nasıl inceltirim bilemiorum
fikirlerinizi bekliyorum özellikle kalınlık ölçümü için

ozancnc

bu mesaji siliniz...

tae

Ultrasonic bu is icin yaygin kullaniliyor. Hatta bir kere televisyonda gordum - araba pazarinda arabalarin kazada olub olmadigini ogrenmek icin (dis boyali cephesini) sacin kalinligini  olcerek tespit yapilirdi.
Transducerleri elektra dan temin oluna bilir (Murata). Fakat once ultrasound teknolojini arastirmak lazim. Kullanilan texnikler basit sonarlar daki  kibi değil.
Bu sensorler 40 KHz değil daha yuksek frekansla calisiyor (yalnis demiyorumsa 300-400 KHz ve fazla ) .