Transistörü iletime geçirme konusunda yardım!

Başlatan erdinch, 02 Ağustos 2007, 15:10:51

erdinch

Arkadaşlar transistörler konusunda bilgim zayıf.Resimde gördüğünüz devredeki transistörü bür türlü tetikleyemedim.Tetikleme sinyalini pic ile yaptığım basit bir kare dalgadan elde ediyorum.Transistörden geçirmek istedğim akımı ise 6V 800 mA lik bir adaptör alıyorum.Herşey doğru gibi geliyor fakat bir türlü beceremedim.Kullandığım transistör ise pnp tipi bc557.Yanlışım nerede acaba?

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler..

kemalguler

1-Pnp transistör kullanma zorunluluğunuz yoksa npn kullanırsanız proplem çözülür.Emiter şaseye, kollktör yük üzeriden beslemeye.
2-Pic ile trn arasına not kapısı bağlarasanız çözüm olabilir.
(led ve direnci niçin collektörde ve emiterde ayrı kullandınız.Özel bir nedeni var mı)

M_B

merhaba arkadas burda pnp değilde npn transistor kullansan daha mantıklı ve dogru bır karar olur.
Birde devreyi dedigim sekilde yap.

Not: Bir Transistoru iletime gecirecek Beyz Emiter arası voltaj en az 0,6V olması gerekıyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

buiba

Pic'in ,transistorun base'ine bagli portunu devreden ayir,bosta kalan iki uctan biri olan tr'nin base tarafindaki ucunu (-) birlestir ,birlestirdiginde led yanarsa pic kisminda sorun var demektir.led yanmazsa bilki elemanlarda hata vardir.bu arada pic'ide 6v ile beslemelisin.