Laser diodes

Başlatan Eagle_Tim, 02 Ağustos 2007, 15:40:37

Eagle_Tim

Arkadaşlar;

514 Veya 543 nm ( Yeşil )  10-30 mW arası veya üstü güçte,
488 nm ( Mavi )  en az 10-30 mW  arası üstü güçte,
633 nm ( Kırmızı ) en az 10-30 mW arası veya üstü güçte,

Tür; Helyum-Neon veya Argon olabilir..

Türkiyede bu güç ve dalga boyunda veya daha yüksek güçte lazer diyot temin edebileceğim firma veya Japon-Amerikan Firmalarının Türkiye distribütörü var mı hepsinden 3 er adet almayı düşünüyorum yani fazla değil. bilgisi olanlardan yardım istiyorum iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...

alayli

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"Arkadaşlar;

514 Veya 543 nm ( Yeşil )  10-30 mW arası veya üstü güçte,
488 nm ( Mavi )  en az 10-30 mW  arası üstü güçte,

Türkiyede bu güç ve dalga boyunda veya daha yüksek güçte lazer diyot temin edebileceğim firma veya Japon-Amerikan Firmalarının Türkiye distribütörü var mı hepsinden 3 er adet almayı düşünüyorum yani fazla değil. bilgisi olanlardan yardım istiyorum iyi çalışmalar..

Lazer konusunda Amerikan Melles Griot'u tek geçerim. Alman malları da fena değil. Ama pro işler için Melles Griot... Fiyatları biraz tuzludur ama, zaten sürücüleri ile pahalıya mal olan bu tür lazerleri uzun yıllar kullanmak için kaliteden şaşmamak en iyisi bence. En son bir Mermer kesme tezgahında, bıçak hizalayıcı olarak kullanılmak üzere müşterinin pintiliği yüzünden uzakdoğu kullandım. (Onu da bir arkadaşına Çin'den buldurttu getirtti. Lazer 3 ayda gümledi. Yani sözde hala çalışıyor ama eski gücü yok. Kesim yaparken ortamda karatma yapıyorlar... :D Melles Griot'a ve modellere-sürücülerine resmi web sitesinden www.mellesgriot.com ulaşabilirsin. Türkiye distribütörü ve lazerlerle ilgili kontakt kurabileceğin kişi:

Mr. Canan Pasa
Physics, Sales Manager
Educational Group
SANGARI ULUSLARARASI TIC. A.S
Hulya Sok. 41/7 G.O.P 06700 Ankara/TURKIYE
Tel:00-90-312-4465120
Fax:00-90-312-4464120
e-mail:cpasa@sangari.com.tr
web:http://www.sangari.com.tr

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Eagle_Tim

Fakat ben bu site de lazer diyot göremedim , burada lazer tip ürünler var,
ben sadece lazer diyodu arıyorum, devre veya kalıp halinde hazır birşeyler değil.

alayli

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"Fakat ben bu site de lazer diyot göremedim , burada lazer tip ürünler var,
ben sadece lazer diyodu arıyorum, devre veya kalıp halinde hazır birşeyler değil.

Arkadaşım;

Sen siteyi iyi incelememişsin galiba. O sitede her tür lazer var. Yarıiletkeninden gazlısına kadar. Ana sayfadan; Product information> Lasers sekmelerini tıkla her çeşidine ulaşırsın. Yalnız biraz bekle sayfa gecikmeli açılıyor. İlk mesajında;

Alıntı YapArkadaşlar;

514 Veya 543 nm ( Yeşil ) 10-30 mW arası veya üstü güçte,
488 nm ( Mavi ) en az 10-30 mW arası üstü güçte,

demişsin. Bahsettiğin gazlı (HeNe/Ar) lazerler zaten diyot şeklinde olmaz. Bunlar özellikle talep ettiğin güçlerde 30-100 cm boyunda ve yaklaşık 3-10 cm çapında vakumlu tüp şeklindedirler... (Minik bir bazuka misali yani :) ) DC 1500 - 3000 volt civarı 4-10 mA sabit akım ile beslenirler ve pille veya direkt şebekeden çalışmazlar. Özel sürücü devresi gerektirir ve pahalıdırlar... Aşağıya tekrar bir göz at istersen...

http://lasers.mellesgriot.com/default.asp?CatID=115

Sana fikir vermesi açısından bu resimleri de ekleyeyim dedim. Resimler sadece 5 mW gücünde 30 cm boyunda 3 cm çapında vakum tüplü bir Helyum-neon lazerine aittir. Diğer kısa al tüp de sürücü devresi var.

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Eagle_Tim

Lazer konusunda deneyimim yok, sadece biraz araştırma yaptım ve bir iş için denemek istiyorum, çok ayrıntılı bilmiyorum ama düşük güçlü lazerler için pil yeterli oluyor diye biliyorum. 10 mw kadar bildiğimiz adi ledli, mercekli yapılanların orjinal lazer diyotlusu amerikada varmış. ve bunu uçağa tuttuğu için bir kişiyi de tutuklamışlar öyle bireyler okumuştum. linke bakıyorum laser pointer çıkıyor yani bu öğretmenlerin ders için kullandığı küçük fener gibi olan  şeyler , bana içersindeki laser diyot lazımdı, neyse teşekkür, iyi çalışmalar..