2 adet 120 wattlık hoperlör için amfi ??

Başlatan dogukaN_Karabay, 21 Ağustos 2003, 20:38:57

dogukaN_Karabay

Merhaba, öncelikle böyle kapsamlı bir siteyi hazırlayanlara ve kullananlara teşekkür ediyorum. Ben elektronikten şu an için fazla anlamıyorum, ancak, 2 adet 4 ohm. 120W hoperlörü küçük bir kasa içine sığdırmam ve üstüne üstlük bu hoperlörleri Walkman gibi düşük çıkışlı aletlerle çalıştırabilmem gerekiyor. Bunun için de amfi lazım. hazır amfilerin ihtiyaçlarımı karşılayamayacağını düşünmeye başladığımda aklıma kendimin yapabileceği ihtimali geldi. 3 gündür değişik sitelerde yaptığım araştırmalara göre en fazla 12V pil kullanarak çalışacak buna karşılık 2x120W  hoperöre zorlanmadan ses verebilecek bir devre olamayacağını düşünmeye başladım.
Bu söylediğim özelliklere sahip amfi devresi bulunur mu? Daha önce lehim bile yapmamış biri için ne önerirsiniz? Gerçi lehim için bir arkadaşımdan yardım alacağım:) Varsa ne gerekiyorsa buraya yazabilir misiniz?
12V için umut yoksa söylediğim özelliklerde KALİTELİ ses verebilen 220V AC ile çalışabilen bir devre mevcut mudur?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ayrıntılı bilgi vermek isteyenler için ICQ numaram=163628877'dir.
Saygılar :)

byka

kardes hosgeldin 12 volt ile bu iş olur fakat bu 12 voltu çeşitli yollarla 30..ila 45 volt a çıkarabilen bir power supply dizayn emek gerekir ki buda biraz maasraflı ve yorucu olur.
buna karsılık 220 volt ile çalıstırabilecegin (tabiki 220 40 volta yine düşürülecek)bir 2x120 wat amfi deversi var elimde montajını sizin yapacagınız bir devre hatta bu sema ele elektronik dergisinin bir sayısnda verilimisti ben den ordan almıstım
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

cozturk

Toplam 120W stereo anfi işini görür mü?  walkmen vs. ne istersen bağlarsın:
http://groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil
files/market içinde olup istersen kendin de yapabilirsin.

dogukaN_Karabay

2x120W amfi projesini nasıl elde edebilirim? Bir de bu 220V AC gerilimi 40V'ye düşürecek aracı nasıl üreteceğim? Bir de bu 40V değeri AC mi DC mi? DC tahmin ediyorum ama emin olamadım...

Erol YILMAZ

220 Vac'yi 40 Vac'ye cevirmek icin mesela Trafo kullanabilirsin. Ayrıca gerilim düsürme ve yukseltmede sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Tahminen 40 V luk hazir trafo bulamayacaksin. o zaman yaptiracaksin veya 2*12 V trafodan 2 adet bulursan 2*24 trafo elde edebilirsin. Toplamda 48  V olur.

Rusi

slm dostlar stk4241II ile 2x120 w elde edilebilir . kalitesi malum ...  ben 2 adet pionner  ın 302 30cm buffer bağladım ancak kurtardı..

kotan04

beyler bende stk 4141 yaptım çok iyi çalışıyor fakat araba teyibi veya bilgisayara bağladığımda yarım saat  bir saat sonra  çıkışın biri yanıyordu girişine 100k trimpot bağladım düzeldi fakat bu sağlıklı bir çözüm değil aranızda başka yöntemle çözen varmı birde stk nın olduğu müzik setlerinde trimpot yok nasıl yapmışlardır dirençlemi acaba :oops:  :oops:  :oops:
kkkkoootttaaannn000444

dogukaN_Karabay

Tüm cevaplar için teşekkür ediyorum..

Daha çok yeniyim elektronik konusunda.. Yeni başlayanlar için bir devresi

olan var mı? Veya şöyle sorayım: Böyle basit devrelerin bulunduğu bir kitap falan var mı? Basitten karmaşığa doğru mesela?  Biliyorsanız ad verir misiniz? Ya da Internet üzerinden bir

adres??

Bir de, bu bahsettiğiniz entegreleri nerede bulabilirim? (ST bilmemkaç filan diyorsunuz ya:)

teşekürler

X-Fi

dostum STK olmaz sakın deneme hoparlörlerine yazık olur bende 2 tane 16 cm 200W var STK4231II ile çalısıyor daha bas potunu ve ses potunun sonuna kadar açamadım yarıda sanki hoparlörler patlıyacak gibi oluyor bonini karşi duvarda seyretmek istemiyosanız stk dan vazgeçin 120W STK için çok düşük bi keresinde sony müzk seti gördüm içinde STK4231II kullanmışlar kabinleri 250W idi.....
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

dogukaN_Karabay

Bahsettiğiniz STK 4231'i nereden bulabilirim?(datasheetini ve kendisini)
Bugün TDA7370 ile bir devre kurdum, gain çok yüksek gibi ses bozuk çıkıyor, (entegrenin kalitesinden de olabilir).

X-Fi, bana 2x100W versin de, yakacak hoperlörler bulunur bol miktarda..

Tekrar çok teşekkür ederim hepinize

X-Fi

işte STK4231II nin datasheet i burda baskı devrede var ama düzeltme ler yapman gerekiyo bende ordaki baskı devreyi kullandım:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/SANYO/STK4231II.html

entegreyi nereden alacagına gelince izmir/çankayada fiyatı 18 YTL eğer istda oturuyorsan bi elektronik malzeme satan yerlere sor.

yaptıgın devreye gelince muhakkak bi hata vardır tabi entegrende bozuk olabilir ama unutma hiçbir firma çalışmıyan bi entegreyi üretmez tabi dedigin gibi kalıtesiz entegreler var tabi ama sonuçda çalışır  bide aldıgın entegrelerin sahte baskı olmamasına dikkat et..

sana başarılar.. ;)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

dogukaN_Karabay

Bana yardımcı olan herkese teşekkür ederim. TDA 7370 ile kurduğum devrede giriş kapasitörlerini kullanmamam nedeniyle çıkışta DC offset görünüyordu. (DC offset nedir öğrenmiş oldum uygulamalı  :) ) Düzeltip tekrar yapmamla beraber, sorun düzeldi. Oldukça da kaliteli çıkış veriyor.