3.3V luk anahtar devresi

Başlatan tymaut, 04 Ağustos 2007, 18:35:35

tymaut

selam arkadaşlar. 3.3 V ile çalışacan bir cihazım var bunu bilgisyar tarafından gönderilecek lojik bir sinyalle kontrol etmek istiyorum. Yani bigisayardan 1 geldi mi 3.3 V olacak aletin girişi 0 geldi mi 0 olacak. Bunu ne ile yapabilirim. Benim bildiğim devreler 5V ile çalışıyor

buiba

1 ad. direnc ve 1 ad. 3v3 zener diodla gelen signali sabitleyebilirsin 5v olsada 10v olsada isini gorur.

timpati

cihaz ne kadar akım çekiyor? bir kaç miliamperden fazla ise zenerli devre işe yaramaz.
why mr. anderson, why ?

tymaut

muhteelen düşük bir akım çıkışı olack. Bu yüzden o çıkışı mosfet'e bağlyıp onun collector'undan alacağım voltajı zener diyotla sabitleyeceğim

Cetinal

L1117  3.3V luk bir regületör dür bunuı kullanabilirsiniz smd kılıfı da  var kullanımı çok rahat olur sizin için

tymaut

teekkürler RoMeO123 fkat bu entegre giriş akımını benim düşük akım veren aletimden alacağı için araya bir transistor bğlamam şart olacak gibi yine

Cetinal

datasheet lerine baksanız açıklaması vardır
ben bu nun 3.3v luk regülator olduğunu biliom çok önceden beri ama
datasheetini incelemedim

çalıştığım yerde smd kılıfta olanları kullanıyoruz genelde normal kılıfta varmı yokmu onu bile bilmiyorum

buiba

tymaut giris idare etmekten bahsediyor yanlis okumadiysam,ve de girisler yuksek akim cekmezler bildigim kadari ile,o nedenle zener onerdim.

stlg

Sevgili tymaut

Bilgisayardan bahsediyorsun zaten pc guc kaynagından 3v3 gerilim cıkıyor bu gerilimi kullanabilirsin eger port cıkısından kontrol etmek istiyorsan basit bir opto kuplor ve minik bir role ile bu gerilimi anahtarlayabilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tymaut

merhabalar, 2.8V'luk bir çıkışım var(yeni öğrehndim) ve bunu 3.3V'u anahtarlamak için kullanmam lzım. Benim düşüncem bu 2.8 voltu bir transistorun bazına bağlamak ve transistorun emitor ve kollektörüne paralel bir 3.3V Zener bağlamak(veya kollektördeki dirence de bağlayabilrim).