Neden bazi uydu kanallari kesik kesik alinir

Başlatan bunalmis, 11 Ağustos 2007, 14:46:34

z

Ayni uydudan yayin yapan kanallardan bazilari sorunsuz izlenebilirken neden bazilarinda sik sik kesilmeler olusur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ersin

Bazi paketlerin sinyali daha zayif.Kesik kesik gelmesi bu sinyalin tam esik seviyesinde oldugunu gosteriyo.

cenkishan

slm hocam bazı uydu kanalları kesik kesik kesik gelir sinyal kalitesi baska kanallarda 100 olsada mesala tatlises tv turkce gibi  .... bunların sinyali az yalnız bu sinyali az gelen gelen kanallardan birini acıp sinyal kalitesini gosteren menuye gelip( hangi receiver kullandıgını bilmiyorum.)sinyal kalite ayarını buna kanala gore yaparsan kaliteyi arttırırsın ozaman duzelir bu seferde atv show trt yayınlarının sinyal kalitesi azalır. en iyisi easpromoyu bulup
yanlıs hatırlamıyorsam 11734 3291 yataydı buna gore kaliteyi ayarlaman.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

z

Bu işlerden hiç anlamıyorum. Aynen dediğiniz gibi ATV KanalD vs de sorun yasıyorum.

Kaliteyi nasıl ayarlayacağım? Easpromo ne işe yarıyor?

Uydu alıcılarında Strength ve Quality göstergeleri tam olarak ne anlama geliyor?

Alıcının markası Dream FTA-4000.

Uydudaki verici bütün kanallar için eşit güçte yayın yapmıyormu?

OG

İlgili kanallar uyduya zayıf çıkış yapıyor olabilir. Uydular sinyal seviyesinde düzenleme yapmazlar. Geleni mix eder,frekansı çevirir ve transpondera sürerler. Gönderdiğin ile dönen güç orantılıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

@OG olayı anladım. Bir önceki yazımdaki diğer sorularıma açıklık getiremeyecekmiyiz?

Cihaz üzerindeki seri porttan neler yapabilirim?

Sinyal kalite ayarı nasıl yapılır?

cenkishan

Alıntı yapılan: "OG". Uydular sinyal seviyesinde düzenleme yapmazlar. Geleni mix eder,frekansı çevirir ve transpondera sürerler. Gönderdiğin ile dönen güç orantılıdır.
arkadasım ben boyle bir sey yazmısmıyım oku bakalım ust mesajda UYDULARDAN gelen sinyali sen iyi alacak seviyede kendi anteninle ayar yaparsın yoksa direk bir kac ayarla turksattan gelen sinyali kuvvetlendir diye bisey yazmadık .benim anlatmak istedigim bir kanalı ac ordan sonra cihazından menulerinden kanal ayarına gel manuel de.orda bak bakalım sinyal kalitesi kac geliyor.hem sinyal seviye cubugu hemde sinyal kalite cubugu vardır sonra birde kesik kesik gelen kanalı ac orda birde sinyal kalitesine bak.eger bu kanalı kalitesini yukseltmek istiyorsan hafif lnb cevir bak bakalım yukselekcekmi.UYDULARIN bir odak noktası vardır onu tutturmak gerekir azıcık bile kayık olsa bazı kanalların sinyal seviyeleri dusuk bazılarının ki yuksek olabilir.senin anteninde eger kanald bile kesik kesik geliyorsa tam odaknoktasında değildir.turksat tan yayın alıyorsan antenin enaz 60cm daha iyi kalite istersen sinyalde 90 cm olmalı.ama bastada bahsettigim sabit kanallar var onların sinyal seviyelerini istesende yukseltemezsin o kadardır.easpromo kanalların otomatik guncellendigi yerdir basta anten kurarken bu frekansa gore ayarlama yapılır easpromoda veya burdan frekans listesini bir yere not edip kendin manuel guncellersin 100 de 100 AYAR tutturduktan sonra oteki kanallar ayarlanır.

OG

cenkishan
Sana "öyle birşey dedin" falan demedim, önce yazılanı dikkatli oku.

Bunalmış Hocam ben 5-6 yıldır TV-Uydu ile ilgilenmiyorum, izlemiyorum bile sayılır, ne var ne yok bilmiyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cenkishan

DİKKATLİ OKURUM DİKKATLİ OKUYORUM  HOCAM :(  :(

z

@Cenkistan

OG o cevabi bana yazdi. Sanirim yanlis anlasildi.

Uzaydaki uydularin her kanal icin ayni gucte yayin yapip yapmadigini sordum. Megersem tepemizdeki uydu frekans degistirme ve kuvvetlendirmeyi saymazsak nerede ise ayna gibi calisiyormus. Yeryuzunden  uzaya basilan guc az ise uydunun bize yolladigi guc de az oluyormus.

Butun olay bu. OG nin yazdigi senin cevabina karsi bir cevap değil.

cenkishan

HOCAM AYNI SEYLERİ YAZIYORUZ AMA hiçbirimizde dikkat etmiyoruz ne garip olay neyse sorununu bir parcada cozume kavusturduk ya o yeter.

a.zorba

Alıntı yapılan: "OG"İlgili kanallar uyduya zayıf çıkış yapıyor olabilir. Uydular sinyal seviyesinde düzenleme yapmazlar. Geleni mix eder,frekansı çevirir ve transpondera sürerler. Gönderdiğin ile dönen güç orantılıdır.

hatırlıyorumda gecenlerde TRT nin verici uydularına sinek böcek doldugu için sinyal seviyesinin yarıya yarıya düştügü yönunde haberler okumuştum
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

ilker_32

Alıntı yapılan: "bunalmis"Uzaydaki uydularin her kanal icin ayni gucte yayin yapip yapmadigini sordum. Megersem tepemizdeki uydu frekans degistirme ve kuvvetlendirmeyi saymazsak nerede ise ayna gibi calisiyormus. Yeryuzunden  uzaya basilan guc az ise uydunun bize yolladigi guc de az oluyormus.

3-4 sene önce Arçelik-Beko servisinde çalışıyordum. Receiwer kuruyordum aklıma takılan aşağıdaki soru oldu.

Anlamak istediğim şudur 3-4 sene önceye kadar her eve kurulan Receiwer'larda sinyal seviye ve kalitesi %96-100 olarak gösterirdi. Peki şimdi neden en kaliteli çanakta %90'ı bile zor gösteriyor. (Tüm receiwerler içinde düşünülebilinir.)

Acaba;

3-4 sene içinde uzaya uydu atıldı mı? Yoksa uydu atıldı da, uydu farkımı bu? Acaba günümüze göre o zamandaki mevsim değişikliği mi?
Yoksa o zamanda üretilen receiwer'larla şimdiki receiwer farkımı, marka aynı marka yoksa model farkı mı?

tepe

Bulunduğunuz nokta ile vericinin parametreleri arasındaki farkdan kaynaklanıyor.Sorunu parametrelerle oynayarak giderebilirsiniz.Mesela
11734 V 27500 de sinyal seviyeniz düşük ise 11733 yapıp deneyin olmaz ise 11735 yapın bu arada 27500 le de oynayın mesela 27490 yapın seviyenin yükseldiğini göreceksiniz.
kolay gelsin

ilker_32

Alıntı yapılan: "tepe"Bulunduğunuz nokta ile vericinin parametreleri arasındaki farkdan kaynaklanıyor.Sorunu parametrelerle oynayarak giderebilirsiniz.Mesela
11734 V 27500 de sinyal seviyeniz düşük ise 11733 yapıp deneyin olmaz ise 11735 yapın bu arada 27500 le de oynayın mesela 27490 yapın seviyenin yükseldiğini göreceksiniz.
kolay gelsin

Benim sorunum sinyal seviyesi yada kalitesi yükseltmek değil anlatmak istediğim 3-4 sene önceki seviye ve kaliteyi şuan elde edemememiz.