Unipolar Step Motoru

Başlatan etobus, 16 Ağustos 2007, 03:11:58

etobus

Merhaba arkadaşlar,

Elimde Uniolar Step Motor var. Fakat şöyle bir zorluk yaşıyorum. Biliyorsunuz polar olanlarda 4 kablo oluyor. 2 tanesi coil 1 için diğer ikiside coil 2 için..

Unipolar olanda 6 kablo var, benim elimdeki örnek devreye göre yine coil 1 ve coil 2 'e ait olan 2 şer kabloyu driver'a bağlıyoruz ve diğer arta kalan iki kabloyuda 5V'a bağlıyıp sürüyoruz.

Fakat bu noktada bir sorunum var. Aldığım motorun data sheet'ini kontrol ediyorum hangi kablonun ne olduğu yazmıyor. Dolayısıyla hangi kablolar coil1 hangileri coil2 bilemiyorum. 6 kablo var bitişik ve en sağdaki kırmızı diğerleri gri. Şimdi ben bunu nasıl bulabilirim?

İnternette aradım herkes data sheet'i oku diyor ama data sheet hiçbir şekilde değinmemiş ona, bipolar olduğunda bir şekilde anlayabiliyormuşuz ama unipolar olduğunda spec. lazımmış. Acaba ilk 3ü bir coil diğer 3 ü diğer coil ve her 3lünün ortasındakilerde 5V'a gidenler mi acaba?

Ne yapmalıyım, yardım edebilir misiniz?

Ersin

2 tanesi beslemedir coil1 ve coil2 icin.Onlari birbirine bagla.Olcu aleti ile uclari bulabilirsin coil1 ile 2 arasinda baglanti olmamasi lazim.Bir tane unipolar motor semasi bul, daha iyi anlarsin hangisi ortak ve olcu aleti ile nasil olcecegini.
A1-OrtakA-A2  = coil1
B1-OrtakB-B2 =  coil2

etobus

Alıntı yapılan: "Ersin"2 tanesi beslemedir coil1 ve coil2 icin.Onlari birbirine bagla.Olcu aleti ile uclari bulabilirsin coil1 ile 2 arasinda baglanti olmamasi lazim.Bir tane unipolar motor semasi bul, daha iyi anlarsin hangisi ortak ve olcu aleti ile nasil olcecegini.
A1-OrtakA-A2  = coil1
B1-OrtakB-B2 =  coil2

Merhaba,

Cevabın için teşekkürler.

Dediğin şeyi yaptım ve buldum.

1-3-5'inci kablolar 2-4-6'inci kablolar birbirine bağlı.

Ortak A ve Ortak B bu durumda 3 ve 4 mü oluyor?

Ersin

Mesela:1-3-5  grubu nda

olcu aleti ile diyelim  
1-3 arasi 5 ohm
3-5 arasi 5 ohm
1-5 arasi 10 ohm

Bu durumda 3 ortak, direnc degerleri ni salladim , iki uc ( A1-A2 ) arasindaki direnc degeri iki kati olacak.