LM741 den negatif çıkış alabilir miyim?

Başlatan crypto, 16 Ağustos 2007, 17:47:04

crypto

Aşağıdaki devrede LM741 çıkışından pozitif 0-4,98 volt arası çıkış alabiliyorum.
Ancak ihtiyacım olan negatif 0-4,98 arası voltajı almak.
Bunun nasıl olacağı hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
ISIS dosyası da BURADA
Selamlar...

M_B

merhaba Arkadas;
LM741  entegresini simetrik beslıyorsun değilmi ?.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

crypto

Evet,  +5 -12 volt simetrik besleme var.

e3

Benim hatırladığım kadarıyla opamplarda çıkışta maksimum besleme gerilimi görülürdü, sizin devrenin pozitif beslemesini şaseye verirseniz tahminimce işiniz görülür.Böylece çıkışta maksimum 0 Volt ve eski voltajlar alınabilir.İyi günler.
.eem.

KAZIMUGUR

Sanki ben yanlış anladım ama simetrik beslemeye hayran kaldım.Telekomun adislsini bile kıskandırır. :)

OLABİLİR <<<

crypto

Öncelikle göstermiş olduğunuz ilginize ve çabanızdan dolayı teşekkür ederim. Sayenizde bir kilometre taşı daha geçtiğimi söyleyebilirim. :)

@KAZIMUGUR

Verdiğiniz devreyi inceledim. Bir kaç değişiklikten sonra ISIS' te tam istediğim gibi sonuç aldım. Ancak TL082 li devrenizde istediğim sonuç çıkmadı.

Düzenleyerek çalıştırdığım devre aşağıda.
Devrede çıkış voltajı = aktif bitlerin toplamları * 0,0196 Volt
sonucunu veriyor.

TL082 yerine ISIS' te bulunan Opamp ı kullandım. LM741 de aynı TL082 gibi istediğim sonucu vermedi.

Acaba pratikte uygulamayı yaparsam 741 ya da 082 similasyondaki gibi istediğim sonucu vermeyecek mi, ya da ISIS' te bulunan Opamp yerine kullanmam gereken malzeme hangisi olmalı.

Bu arada +5 ve -12 volt simetrik derken eşit zıt anlamında yazmamıştım. +12 volt olmadan da 741 entegresiyle 0 ve +5 volt arasında, 256 kademeli ayar yapabildim. Şimdi sizin vermiş olduğunuz örnek devre ışığında 2 adet 741 kullanarak çalıştırmayı deneyeceğim. Telekom' a da diyecek sözüm yok 8)

ISIS DOSYASI

KAZIMUGUR

Nasıl bir kütüphane kullandığınızı bilemeyeceğim.
Kritik bir devre değil neredeyse tüm opamplarla yapılabilir.
Önemli olan besleme gerilimleri.Bu konuda diğer arkadaşlarda uyarmışlar sağolsunlar.
Elemanın üstüne çift tık/positif-negativ rail voltage değerleri eşit olmalı idi.

http://rapidshare.com/files/49449416/DAC0808.DSN

R4-R5 dirençlerinin oranı kazancı belirler,1k şart değil 10k da olabilir.

Maxim

Proteus`a opamplarla çalışırken fazla güvenmeyin ,yanlış değerler görüyor olabilirsiniz.
yoksa sizde benim gibi 3 gün uğraşırsınız ,
çıkış voltajlarının gerçek değerlerini ve doğru olup olmadığını görmek istiyorsanız devreyi kurun ve çalıştırın .

Erol YILMAZ

Opamplar besleme gerilimi kadar gerilimi çıkışa veremez. Dolayısı ile
besleme geniş tutulmalı.

Opamplarla çalışırken besleme gerilimini  olası çıkış gerilim sınırının en az 3V üstünde ve altında oluşturmak çok faydalı olacaktır.

0-5 V çıkış alıyorsak, besleme de en az aralık olarak -3 +8V ile yapılmalı.

Tabi bu pratikte -5  ile 8VDC olur ayrı konu.

Bu faktör opamp karakteristiğinden de değişir.
Çıkış gerilimi,

LM358 - beslemeye kadar inebilir.
LM741 + beslemeye kadar çıkabilir.

Rail to Rail opamplar besleme gerilimlerinin sınırlarına ulaşabilir.

Ne olursa olsun yine de 5V ile besleyip 5V alamayız.

Devrenize gelirsek,
şu anda  0...5VDC çıkış aldığınızı varsayalım,

Buna yapmanız gereken tek şey şu ki,
0...5V olan gerilimi, gerilim tersleyici opamp devresine sokup
0...-5VDC elde etmek olacaktır.  Tabi bu arada - beslemeyi de -12VDC
yapmakta fayda var :) +5V olsa yeterli,

KAZIMUGUR

crypto

Devre bitti arkadaşlar.
Uygulamalı olarak denedim. Stabil çalışıyor.
8 bit çözünürlüklü 0 volt  -5 volt ayarlanabiliyor.
Emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

ISIS DOSYASI