smd kondansatörün filtrede kullanıcam bir sorun olurmu?..

Başlatan remzi, 17 Ağustos 2007, 12:06:13

remzi

Arkadaşlar entegrelerin beslemesine paralel olarak kondansatör takıyorum.( gürültü ve parazitlerden etkilenmemesi için.) 100nF kullanmayı düşünüyorum. Bu kondansatörleri yer darlığından dolayı smd kullanmam gerekiyor. Smd kondansatörü buralarda kullanmamda bir sakınca olurmu?

Birde smd kondansatörlerden hangi kalıbını piyasadan daha kolay bulababilirim. Ben 0805 kalıbını kullanıyorum. Piyasada rahat bulabilirmiyim?...

herkese kolay gelsin...

Hayırlı cumalar...

stlg

Sevgili kardesim

Sanada Hayırlı cumalar uygulamalarında smd kılıfını kullanabilirsin ülkemizde tum kılıflar var, eger kapasitemetren varsa eski cdrom yada flopy plaketlerinden sök ve sana uygun kondansatoru bul kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Gecmiste 100 karttan olusan seri uretimde 12V hattina bagladigim 805 paketteki 100n lardan 3 tanesi alevler icinde yaninca biraz tirsidim. Filitre amacli kapasite gerektiginde simdilerde smd yerine mercimek kullaniyorum.
Ancak 100 de 3 luk kayip normal olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Yüzde 3 lük kayıpla neyi kastediyorsunuz anlayamadım...

7805 çıkışına mercimek takıyorum, entegreler için smd kullanmayı düşünüyorum. Bir problem çıkarmı acaba? Entegreler 5V ile çalışıyor. Entegrelerin bir tanesi pic.

kolay gelsin...

z

Demek istedigim 100 kartimin 3 tanesindeki 100n 805 paket smd kapasite 12v besleme sartlarinda su koyduguydu.

Bir baskasi belki 100 bin kart yapmis ve tek sorun yasamamistir.

Sana kullan yada kullanma diyemem. Millet kartlarinda catir catir kullaniyor.

5V hattinda hic sorun yasamadim. Sorun daha yuksek voltajlarda gundeme gelir.

Saticiya 805 paket 100n ver dedigimizde bize verilen kapasite kac volt oluyor acikcasi bilmiyorum. Zira benim alis veris yaptigim saticilara voltaji 25v olsun diyemiyorum. Ellerindeki rulo neyse onu veriyorlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Bugün işyerine baktım bizimkilerde 100nf/25V imiş.

Birşey daha sorayım. smd dirençlerin güçleri ne kadar acaba. Elimde 1206 kılıfında dirençler var. Gücü hakkında bir bilginiz varmı acaba?

Cevaplarınız için teşekkür ederim...

hayırlı işler...

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

remzi

Teşekkür ederim... Tam aradığım şey buydu.

sağolun...

aslan_korhan

SMD kondensatör PIC'in bacağına daha yakın olacağından daha bile iyi oluyor. Ben genelde SMD kullanıyorum ve hiç sorun yaşamıyorum. Geçenlerde üzerinde full SMD ( yaklaşık 500 ) malzeme olan PIC'li bir kart yaptım, elle lehimlediğim halde hiç sorun yok.
Ayrıca 100n SMD'yi 41VDC olan hatta sorunsuz kullanıyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

tayyar

Ben genelde F877 ile çalıştıgım için877nin soketinin altına saklıyorum kristal kondansatör gibi malzemeleri. hem ortalıkta gözükmüyorlar hemde yer kaplamıyorlar.

Smd olursalar daha güzel olurlar aslında ancak oldum olası bu smdlerden korkmuşumdur aceba lehimleyebilirmiyim diye. bazı eski kartlardan sökmeye çalıştıgım smd kondan satörler eridi gitti havyanın ucunda sizce normalmidir yoksa havyayı fazlamı tuttum?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--