Keil de linker script sorunu

Başlatan birkan, 19 Ağustos 2007, 11:32:12

birkan

Merhaba,
Keil 311 sürümünü kullanıyorum, yani eski sürümlerden sorun çıktıkça belki sorunum sürümden kaynaklanıyordur diye en son bu sürüme kadar yükledim. Derleyici olarakta gnuarm derleyicisini yükledim. example klasöründeki blinky kodunu sorunsuz derleyip isis te simulasyonunu yapıyorum. Benim sorunum yeni bir proje oluşturamamak.
Oluşturduğum yeni projede example klasöründeki kodların yanında olan Target.ld dosyası oluşmuyor. blinky örneğindeki Target.ld dosyasını alıp proje klasörüme koyduğumda ve "options  target" penceresinin linker tabındaki "linker script" kısmına path'ini tanımladığım zaman kendi oluşturduğum projemde sorunsuz derleniyor. Keil'in Target.ld (linker scrip file) dosyasını kendisinin oluşturması gerekmiyormu. Sizler her oluşturduğunuz proje için Target.lddosyasını başka projelerin içinden alıp icabında içinde tadilat yapıp kendi projenizemi dahil ediyorsunuz.

mp3dragon

ben bu tür dosyaları senin yaptığın gibi örnek çalışan projelerden alıp modifiye ederek kullanıyorum.
Aynen IAR da .xcl, WinARM de Makefile dosyalarında olduğu gibi. Daha pratik oluyor.

Keil RVARM kullanırsan bu tür dosyalar ile uğraşmazsın.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

birkan

zahmet olmazsa bana bir link verebilirmisiniz, keil rvarm ismiyle aradım bulamadım ben. Bide keil rvarm da da gnu arm ile derleme seçeneği varmı acaba?
Edit :
Keil RealView MDK 3.10 dan bahsediyorsanız benim kullandığımda zaten bu

mp3dragon

@ birkan,
RealView MDK RV arm dir. gnu arm ile derleme seçeneği vardır.

Shot at 2007-08-20

birkan

ilgin için teşekkür ederim sayın mp3dragon. Ben derleyici seçeneklerinden "Use RealView Compiler" ın seçilmesi gerektiğini değil. Tamamen başka bir program kullanılması gerektiğini anlamışım. Eğer derleyici olarak "Use GNU Compiler" değilde "Use RealView Compiler" seçersek internetteki bir çok örnek koddan mahrum kalmış olmazmıyız. İkisi arasındaki farklar nelerdir. Birbirine yakın kodları derlermi bunlar. Kodda bir çok değişiklik yapmak gerekmezmi. Eğer sorularım biraz komikse cahilliğimi mazur görün. Hiç bilmediğim bir ortama adım attım. Daha şimdiden bir deryada gibiyim. Elimdeki tek LPC2138'i arada kutusundan çıkarıp kedi sever gibi sırtını sıvazlıyorum  ;)

mp3dragon

@birkan
soru sormak kesinlikle komik değildir. Herkes her şeyi bilemez. Herkesin her konuda bilgi düzeyi aynı değildir.  Maalesef bizim eğitim sistemimiz yüzünden soru sormaya korkan bir toplum olduk.

senin soruna gelince;

RealView ansi C tabanlıdır. Bu sebepten dolayı kod uyumu konusu çok zor değildir. Ancak compiler direktifleri farklı olacağı için __irq, _attirbute__ gibi satırlarda hata verebilir. Bunları help dizini altında manuelleri okuyarak düzeltebilirsin.

Bende ilk aldığım arm'nin (LPC2104) sırtını çok sıvazlamıştım. Kullanmak ta hala nasip olmadı.